ποιο λεβητα pellet?

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157117 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα ποιο λεβητα pellet?
Καλημερα...χωρις ιχνος υπερβολης πιστευω αν βαλω καποιον τεχνιτη απο την περιοχη μου να διαβασει τις παρατηρησεις που εγραψες etsa θα νομιζει οτι ειναι γραμμα εξωγηινου...

Μην νομίζεις ότι μου παίρνει πολύς χρόνος να κάνω τα παραπάνω αλλά επιβάλλεται.
Ας πούμε στο 80% των περιπτώσεων επιλέγω εγκα/ση απορροφητήρα καυσαερίων λειτουργεί καλύτερα ο πέλλετοκαυστήρας.
Το κόστος της προμήθεις και εγκα/σης ανέρχεται το πολύ στα 160 ευρώ για λέβητες έως 100 kw.
Επίσης είναι καλό να κάνεις αν΄λυση καυσαερίων μία μέτρηση στη μέγιστη και μία στη ελάχιστη ισχύς.
Επίσης υποχρεωτικό είναι και η μέτρηση της παραγωγής του κοχλία με πέλλετ ανά λεπτό για να έχεις ακριβή εικόνα τα κιλά και την απόδοση της φλόγας ανά ωρα.
Ξέρεις λοιπόν πόσο θα καίει στη μικρή και πόσο στη μέγιστη που θα ορίσει ο χρήστης ανάλογα τη ονομ. ισχύ της εγκα/σης.
Πάντα ο καυστήρας πέλλετ αποδίδει σε λέβητα περισσότερο από κάθε άλλον τύπο πέλλετ λέβητα που η φλόγα ανπτύσσεται κάθετα και με απορροφητήρα καυσαερίων , χωρίς αέρα προσσαγωγής με βεντιλατέρ. για να χρησιμοποιείται και ως μπλόυερ στο καθάρισμα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157119 από kazz
Απαντήθηκε από kazz στο θέμα ποιο λεβητα pellet?
Αρα etsa απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι ειναι πιο συμφερον να αγορασεις ενα λεβητα ξυλου και να κουμπωσεις επανω ενα καυστηρα πελλετ για τους λογους που αναφερεις...σωστα καταλαβα?

Βαρατε με και ας κλαιω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157121 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα ποιο λεβητα pellet?
Έτσι νομίζω και φτιάχνεις και τη δεξαμενή όσο μεγαλύτερη θέλεις.
Επίσης αν επιλέξεις μεγάλο καζάνι θα καθαρίζεις τον λέβητα ούτε μία φορά τον μήνα η κάθε τόνο που θα καταναλώνεις.
Ο λέβητας πέλλετ πρέπει να έχει μεγάλη θερμαινόμενη επιφάνεια υπολογιζόμενη κατά τουλάχιστον 2 φορές των συνολικών απωλειών των χώρων ο λόγος είναι ότι η ειδική φόρτιση είναι μικρότερη εξαιτίας της μικρότερης πίεσης καύσης τους η οποία μειώνει την διερχόμενη ταχύτητα των καυσαερίων από τα κανάλια συναγωγής του λέβητα.
Έτσι ο λέβητας υποπίεσης χρειάζεται επιπλέον επιφάνεια για να αυξήσει τη αποροφούμενη θερμότητα των καυσαερίων και θα έχει αποτέλεσμα της μείωσης της θερμοκρασίας τους.ένας οριακός λέβητας δεν μπορεί να αξιοποιήσει με το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα το παραπάνω.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kazz

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157130 από BIOPEL
Απαντήθηκε από BIOPEL στο θέμα ποιο λεβητα pellet?

etsa67 έγραψε: Ειδικά σώματα χαμηλών θερμοκρασιών είναι αυτά που έχουν θερμαινόμενη επιφάνεια υπολογισμένη με μέση θερμοκρασία νερού στους 55c.
Αλλά δεν υπάρχει κάποιος λόγος επιλογής τους γιατί μπορείς να επιλέξεις τα Θ.Σ, από τον υπολογισμό των Απωλειών των χώρων, και αν θέλεις να κάνεις εσύ μία προσαύξηση την διαμορφώνεις από τον παρακάτω τύπο.
Επιφ. Θ.Σ.=ΣΥΝ. ΑΠΩΛ. (kcal/h) / 400 kcal/hm2. ;Aν φυσικά επιλέξεις ανώτερη μέση θερμοκρασία τους 55 (60-50) τότε η παραγόμενη θερμότητα ανά τετρ. μέτρο μετλλ. επιφ. τους.
Η εξίσωση έχει: QΘΣ=5,3 kcal/hm2 x 1 m2 (60-50)=291 kcal/hm2h.
Αυτό θα αθξήσει την θερμαινόμενη επιφάνεια.
Δεν το συνιστώ γιατί όταν κάνω αναλυτική μελέτη απωλειών , υπολογίζω και προσαύξηση λόγω διακοπτόμενης λειτουργίας που στη περίπτωση θέρμανσης με πέλλετ και ξύλου η παραπάνω προσαύξηση μειώνεται στο ελάχιστο.
Προτείνω τα χρήματα που θα εξοικονομήσεις από τη προμήθεια των μικρότερων σωμάτων να τα επενδύσεις σε μόνωση, και τρίοδη με τετράοδη ανάμιξης.
Θα έχεις , πιστεύω,σημαντικότερα οφέλη.

Στάθη μη με μπερδεύεις με έννοιες που σπούδασες και εφαρμόζεις στην εργασία σου.
Απλά πράγματα ρωτώ : θα έχω κέρδος εαν αλλάξω τα σώματα πάνελ που έχω με αντίστοιχα χαμηλών θερμοκρασιών ? θέλω να έχω τον λέβητα στους 62 βαθμούς και τα σώματα να είναι καυτά, γίνεται αυτό ?έχω τρίοδη στον λέβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157214 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα ποιο λεβητα pellet?
Εξαρτάται τη μόνωση του σπιτιού και τη τοποθεσία.
Αν ας πούμε η μέση ελάχιστη εξωτερική είναι για το τόπο σου 0 c θα υπολογίσεις ένα ΔΤ=22 c. Ότι απώλειες βγάλει η μελέτη από τον Μηχανολόγο φυσικά, θα επιλέξεις τα ΘΣ.
Όταν λοιπόν για να καταλάβεις.
1. Αν η εξ .θερμοκρασία είναι 10c η μέση θερμοκρασία του νερού στα σώματα θα πρέπει να είναι περίπου στους 55 c για λειτουργία 12 ωρών.
2. Αν η εξ. πέσει στους 5 c η μέση θερμοκρασία στα σώματα πρέπει να είναι στους 65-68 kai
3. An η εξ. αγγίξει την ελάχιστη 0c η μέση θα πρέπει να είναι 75-78 c.
Αν κατάλαβες το παιχνίδι πως διαμορφώνεται, κάθε πότε η ελ. μέση εξ. θερμοκρασία αγγίζει τους 0 c?
Αν τις περισσότερες φορές (75%) η μέση ελ. εξ. θερμ. είναι για τις περισσότερες ώρες της ημέρας είναι 12 c η μέση θερμοκρασία στα σώματα θα είναι αρκετή στους 55c-60

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": BIOPEL

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157273 από bill
Απαντήθηκε από bill στο θέμα ποιο λεβητα pellet?
επι του θεματος παιδια τιποτα?
ποσα μετρα καμιναδα θα χρειαστω για τους λεβητες αυτος?
ειναι οπως οι σομπες πελλετ? με τρια μετρα καθαρισα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ