ποιο λεβητα pellet?

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156849 από kazz
Απαντήθηκε από kazz στο θέμα ποιο λεβητα pellet?
Καλημερα χαιρομαι που ανοιξατε αυτο το θεμα το οποιο με ενδιαφερει...καποια στιγμη και εγω ηθελα να αλλαξω τον λεβητα πετρελαιου με πελλετ...οποιον ομως και αν ρωτησα μου ειπε οτι δεν αξιζει και σταματησα εκει λογω οτι δεν με επερνε για να αγορασω λεβητα πελλετ..ολοι μου λεγανε οτι μπορει να μην πετυχει η μετατροπη και οτι θα καει πολυ και διαφορα τετοια...και ρωταω τωρα τα λεγανε αυτα απο εμπειρια η απο κουτοπονηρια?διοτι εδω στην περιοχη μου(καβαλα)η περισσοτεροι τεχνικοι δεν νομιζω να εχουν και μεγαλες γνωσεις πανω στο θεμα...

Υ.Γ εχω τηλεφωνηση και στην θεσσαλονικη και συγκεκριμενα στην Buderus οπου ειναι ο λεβητας του πεθερου μου και μου ζητησαν 1000 ευρω μονο για μετατροπη...χωρις τον καυστηρα

Βαρατε με και ας κλαιω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156855 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα ποιο λεβητα pellet?
εδω και 6 χρονια καυστηρας πελλετ σε λεβητα πετρελαιου χωρις προβληματα (μονο τον πρωτο χρονο μεχρι να μαθουμε το καυστηρακι).θερμοκρασια χωρου 23.5 και καθαρισμα καθε 200 κιλα πελλετ!!
Υ.Γ νομος δραμας χωριο μαυρολευκη.

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156856 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα ποιο λεβητα pellet?
και η μετατροπη απο εμενα τον ιδιο,χωρις γνωσει θερμουδραυλικης!!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156862 από BIOPEL
Απαντήθηκε από BIOPEL στο θέμα ποιο λεβητα pellet?
Να παραθέσω και εγώ την άποψη και εμπειρία μου σχετικά με το ποιο είναι καλύτερο, αλλαγή καυστήρα σε λέβητα πετρελαίου και τοποθέτηση καυστήρα πέλλετ ή εγκατάσταση πλήρους λέβητα πέλλετ με καυστήρα πέλλετ.
Δεν θα διαφωνήσω ούτε θα συμφωνήσω με τον Στάθη και τον Χρυσάφη, και οι δύό τους έχουν τα θετικά και τα αρνητικά από τις εγκαταστάσεις τους και εκφράζουν τις απόψεις τους σύμφωνα με τον τρόπο λειτουργίας των μηχανημάτων τους.
Κανένας λέβητας ή καυστήρας δεν είναι ίδιος με του γείτονα και όλοι έχουν διαφορετικό τρόπο καθαρισμού, ρυθμίσεων απόδοσης και ενασχόλησης.
Έχω λέβητα πετρελαίου μαντεμένιο και καυστήρα πετρελαίου,ο χώρος καύσης του λέβητα αποτελείται από οριζόντια κανάλια με μικρή απόσταση το ένα από το άλλο, κάτι σαν απλωμένη τουλούμπα θα έλεγα, που είναι πολύ κουραστικός κατά το καθάρισμα του, παρότι τα υπολείμματα καύσης του πετρελαίου είναι ελάχιστα.
Σκέφτηκα αρχικά να αλλάξω τον καυστήρα και να βάλω ένα πέλλετ για την λεγόμενη οικονομία, βλέποντας όμως την αντίστοιχη μετατροπή στον λέβητα γείτονα το μετάνιωσα απο την καθημερινή ανάγκη για καθαρισμό του λέβητα που ήταν και αυτού μαντεμένιος με σχεδόν ίδια κατασκευή με του δικού μου.
Κατέληξα σε ολοκληρωμένο σύστημα λέβητα-καυστήρα πέλλετ, αυτόν που βλέπετε στο avatar μου, εδώ οι ανάγκες καθαρισμού είναι 3 λεπτά ημερησίως( και αυτό γιατί είμαι της καθαριότητας) και γενικό καθάρισμα μετά απο κάθε τόνο καύσης.
Εάν το πέλλετ είναι καθαρό και δεν αφήνει υπολείματα ο γενικός καθαρισμός γίνεται κάθε δύο τόνους.
Δεν υπάρχει περίπτωση το στερεό καύσιμο να το αφήσεις για καιρό χωρίς να το καθαρίσεις, όσες ψεύτικες υποσχέσεις και ελπίδες να δίνουν οι κάθε λογής πωλητές.
Το πέλλετ θέλει ενασχόληση, έχει την σκόνη του, την κάπνα του,την μειωμένη θερμογόνο δύναμη, κουβάλημα και αρκετά άλλα.
Δεν είναι πετρέλαιο, πατάς το κουμπί και ξένοιασες, όπως λέει και ο ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.
Γιαυτό kazz ότι και να διαλέξεις, είτε αλλαγή καυστήρα, είτε ολοκληρωμένο σύστημα πέλλετ να ξέρεις ότι ΣΥΝΕΧΩΣ ΘΑ ΑΣΧΟΛΕΊΣΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΛΕΡΏΝΕΣΑΙ.
Οτιδήποτε άλλο θα ακούς και θα διαβάζεις είναι μυθεύματα, φιλικά και χωρίς να θέλω να θίξω τον ΣΤΑΘΗ και τον ΧΡΥΣΑΦΗ οι οποίοι το ξαναλέω εκφράζουν τα προσωπικά τους βιώματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156863 από bill
Απαντήθηκε από bill στο θέμα ποιο λεβητα pellet?
σωστα τα λες biopel.
παιζη ρολο και τι λεβητα εχεις,ο χωρος του καυστηρα ποσο ευκολα ανοιγη η πορτα και δεν ειναι λιγα τα λεφτα.
biopel λιγα λογια για τον λεβητα σου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156868 από kazz
Απαντήθηκε από kazz στο θέμα ποιο λεβητα pellet?
BIOPEL δεν θα διαφωνησω σε αυτα που γραφεις καθολου...φυσικα και ειμαι διατεθειμενος να ασχολουμαι καθε μερα με τον λεβητα...το θεμα ειναι οτι αυτην την στιγμη και εγω και ο πεθερος μου την βγαζουμε με μια σομπα σε δυο σπιτια αμονωτα 100% και τα δυο με πλακα απο πανω ο ενας στα 2 μετρα απο το κυμα κυριολεκτικα και εγω σε συνορα με βουνο στο ψηλοτερο σημειο της καβαλας...χωρις θερμανση τα σπιτια εχουν +5 απο την εξωτερικη θερμοκρασια...θα μου πεις κανε πρωτα μονωση και μετα ολα τα αλλα και θα εχεις δικιο...απλως τοσα λεφτα δεν παιζουν για τωρα και μετεπειτα το δικο μου το σπιτι ειναι της τραπεζας ακομα...ξυλα υπαρχουν αρκετα απο εμενα εχω 1000 δεντρα ελιες...και με κανα 2-3 τονους πουρναρι που κοβω ακομα την βγαζουμε ισα ισα... θελουμε 1,5 με 2 τονους ξυλα καθε μηνα απο δεκεμβρη μεχρι μαρτη ο καθενας μας...

Στην καβαλα δεν εχω βρει ανθρωπο που να μου πει οτι γινεται μετατροπη...εγω σαφως και το γνωριζω και το εχω δει να δουλευει κανονικοτατα αλλα δεν ξερω τον λογο που δεν ασχολειται κανεις με το θεμα...ισως το μικρο κερδος???

Βαρατε με και ας κλαιω...
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kazz.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ