ποιο λεβητα pellet?

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157286 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα ποιο λεβητα pellet?

etsa67 έγραψε: Έτσι νομίζω και φτιάχνεις και τη δεξαμενή όσο μεγαλύτερη θέλεις.
Επίσης αν επιλέξεις μεγάλο καζάνι θα καθαρίζεις τον λέβητα ούτε μία φορά τον μήνα η κάθε τόνο που θα καταναλώνεις.
Ο λέβητας πέλλετ πρέπει να έχει μεγάλη θερμαινόμενη επιφάνεια υπολογιζόμενη κατά τουλάχιστον 2 φορές των συνολικών απωλειών των χώρων ο λόγος είναι ότι η ειδική φόρτιση είναι μικρότερη εξαιτίας της μικρότερης πίεσης καύσης τους η οποία μειώνει την διερχόμενη ταχύτητα των καυσαερίων από τα κανάλια συναγωγής του λέβητα.
Έτσι ο λέβητας υποπίεσης χρειάζεται επιπλέον επιφάνεια για να αυξήσει τη αποροφούμενη θερμότητα των καυσαερίων και θα έχει αποτέλεσμα της μείωσης της θερμοκρασίας τους.ένας οριακός λέβητας δεν μπορεί να αξιοποιήσει με το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα το παραπάνω.



Εγώ πάντως φίλε Στάθη παλαιότερα που είχα υπερδιαστασιολογημένο λέβητα (70kw) ενώ οι απώλειές μου είναι οι μισές, το μονο που μπορώ να σου πω είναι οτι δεν μπορούσα να τον χορτάσω λιγνίτη και αργότερα ξύλα. Μιλάμε για 40 τόνους κάρβουνο απο την Βέβη Φλώρινας , και αργότερα με ξύλα περί τους 15-17 τόνους. Απο την στιγμή που το 2013 έβαλα λέβητα με βάση της απώλειες , αντε και λιγο παραπάνω επειδή θέλω να θερμάνω και 2 ακόμη αποθήκες στο μελλον , η κατανάλωσή μου είναι 10 -12 τόνοι ξερού ξύλου , με τις ίδιες θερμοκρασίες στα σπιτια. Ακόμη και φέτος που μπήκε πιο δυνατά ο χειμώνας και καίω απο τα μέσα Οκτώβρη , έχω τα ίδια ξύλα με πέρυσι και βλέπω οτι θα με βγάλουν και φέτος. 12.820 κιλά ζυγισμένα με υγρασία 14-18% και κόστος 990 ευρώ. Με τον προηγούμενο λέβητα κατανάλωνα 17-18 τόνους απο τον ιδιο προμηθευτή και πλήρωνα πάνω απο 1400 ευρώ

Σε διαβάζω πολύ και όντως έχεις γνώσεις, με βοηθάς και στο άλλο thread με την σχεδίαση στους επιβραδυντές , αλλά να με συμπαθάς αδερφέ , σε αυτό διαφωνώ κι εγώ όπως ο Χρήστος8 :)

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157296 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα ποιο λεβητα pellet?
Όχι δεν θα συμφωνήσω. Όυτε μπορείς να πείσεις κάποιον με μια μεμονωμένη περίπτωση.
ξαναλέω ότι ο λέβητας στερεών καυσίμων πρέπει να έχει μεγαλύτερη επιφάνεια κατά τουλάχιστον 2 φορές από τις απώλειες των χώρων.
Από το 1990 ΄δουλεύω την θέρμανση με ξύλα.
Έχω εγκα/σει πολλούς ξυλολέβητες και σε ήπια κλίματα αν δεν έχει πλούσια θερμαινόμενη επιφάνεια δεν αποδίδει.
Μην ξεχνάτε παιδιά , ότι στην Ελλαδα , όσοι κατασκευαστές δημιουργούν σχέδια και κατασκευές λεβήτων στερεών καυσίμων δεν υπολογίζουν με κάποια πρότυπα εξίσωση την επιφάνεια.
Τα σοβαρά κράτη το κάνουν.
Εδώ στην Ελλάδα πωλείται ότι είναι φθηνό και από τη περίπτωση της απόδοσης μπορεί να σε πείσει ακόμη και ο άσχετος Πωλητής ότι ακόμη και ο 20 kw είναι αρκετός.
Η λογική είναι ότι πρέπει να ε΄χει μεγάλο θάλαμο καυσης και εναλλάκτη με τούμπα έτσι ώστε να δημιουργείται αναδίπλωση καυσαερίων.
Σε λέβητα 30 kw Εληνικό ή Βαλκανικό αν τον τοποθετήσω σε διόρωφη οικία με αυτονομία θα τα φτύσει.
Ο μεγάλος λέβητας , το ξαναλέω , καίει λιγότερο από τον μικρότερο η οριακό με τις απώλειες.
Το βλέπω στη πράξη πολλές φορές τον Χειμώνα για Πολλά Χρόνια άρα δεν είναι μόνο στους υπολογισμούς.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157298 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα ποιο λεβητα pellet?
Εγώ ρε γαμώτο γιατί βλέπω το αντίθετο?? Ειμαι περιοχή Έδεσσα , έχει μπόλικο κρύο και βλέπω οτι με λίγο μεγαλύτερο λέβητα έχω απίστευτη οικονομία. Το έχω δει και σε 2 ακόμη γνωστούς μου ο ένας με Burnit 40KW και ο άλλος με Θώκα 40kw επίσης. Ξέρεις τι είχαμε πρίν? Κάτι αμπάρια τα οποία δεν τα χορταίναμε.. Δεν λέω , απέδιδαν (οπως και αυτούς που έχουμε τώρα) ζέστη είχαμε (όπως και τώρα) αλλα.... σκυλί να έμπαινε στην αυλή δεν είχαμε ξύλο να το διώξουμε... Αχαχαχαχα :lol: :lol: :woohoo:

Στο αυτοκίνητο πάντως δεν λεω , το 1600αρι καει λιγότερο στο ταξίδι.. αμα είναι και εξατάχυτο

Φιλικά
Βαλάντης

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157302 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα ποιο λεβητα pellet?
Σταθη ειναι απλο...τα kw ειναι τα ιδια οτι καυσιμο κι αν χρησιμοποιουμε.

Δωσε μου σε ενα μηχανολογικο φορουμ μια διαφορετικη απαντηση...δεν ειναι τυχαιο πως ολοι οι μηχανολογοι συμφωνουν πανω σε αυτο
30kw με πετρελαιο...30 και με αεριο...30 και με ξυλα...30 και με πελλετ...30 και με πυρινικα.

Οσο για την εμπειρια χωρις να θελω να σε προσβαλω κι εγω την εχω και με το παραπανω.
Και οχι Νοτια Ελλαδα σε Ευβοια και θερμοτερες περιοχες ετσι;;;
Εχει σημασια που ζεσταινει ο λεβητας (και η αξια των kw) και το τοπικο κλιμα...αλλο πχ Κρητη και αλλο Μακεδονια.

Εχω πολλα παραδειγματα σε ορεινη Χαλκιδικη Αρναια - Στανο κτλ με 30kw ξυλολεβητες (οι πετρελαιου ηταν μεγαλυτεροι ;) ) που ζεσταινω 250τμ για πλακα και με μεγαλη ευκολια και θερμοκρασιες καυσαεριων στα μηχανηματα 150 εως 200 βαθμων με καυση ξυλων σε φουλ ισχυ...εδω και χρονια.
Εχω παραδειγματα στο Καιμακτσαλαν με πελλετολεβητες 30kw που ξεχνανε να σβησουν και τα καυσαερια σε φουλ ισχυ ειναι απο 110 εως 160 βαθμους.
40 καθετα ελατηρια εγγυωνται για την αποδοση αυτη και δεν ειναι μονο αυτα...
Το ιδιο σε Καστορια - Γρεβενα που εχω εγκαταστησει μηχανηματα.
Σιγουρα δεκαδες μηχανηματα δεν ζεσταινουν κατα τυχη τα σπιτια και κυριως με οικονομια

Εχεις την αποψη σου και ειναι σεβαστη, ομως καποιοι μεταξυ τους και εγω εχω την δικη μου.

Ολα ειναι θεμα μηχανηματος και οχι προτεινομενες αλχημειες αυξησεως ισχυος.

Ενα μηχανημα διαμαντι ειναι διαμαντι και δεν κρυβεται οτι και να γινει...
Αντιθετα ενα μαιμου διαμαντι θα κανει οτι μπορει για να αποδειξει οτι αξιζει.

Για μενα ειναι so simple...οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157305 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα ποιο λεβητα pellet?

χρηστος8 έγραψε: Σταθη ειναι απλο...τα kw ειναι τα ιδια οτι καυσιμο κι αν χρησιμοποιουμε.

Δωσε μου σε ενα μηχανολογικο φορουμ μια διαφορετικη απαντηση...δεν ειναι τυχαιο πως ολοι οι μηχανολογοι συμφωνουν πανω σε αυτο
30kw με πετρελαιο...30 και με αεριο...30 και με ξυλα...30 και με πελλετ...30 και με πυρινικα.

Οσο για την εμπειρια χωρις να θελω να σε προσβαλω κι εγω την εχω και με το παραπανω.
Και οχι Νοτια Ελλαδα σε Ευβοια και θερμοτερες περιοχες ετσι;;;
Εχει σημασια που ζεσταινει ο λεβητας (και η αξια των kw) και το τοπικο κλιμα...αλλο πχ Κρητη και αλλο Μακεδονια.

Εχω πολλα παραδειγματα σε ορεινη Χαλκιδικη Αρναια - Στανο κτλ με 30kw ξυλολεβητες (οι πετρελαιου ηταν μεγαλυτεροι ;) ) που ζεσταινω 250τμ για πλακα και με μεγαλη ευκολια και θερμοκρασιες καυσαεριων στα μηχανηματα 150 εως 200 βαθμων με καυση ξυλων σε φουλ ισχυ...εδω και χρονια.
Εχω παραδειγματα στο Καιμακτσαλαν με πελλετολεβητες 30kw που ξεχνανε να σβησουν και τα καυσαερια σε φουλ ισχυ ειναι απο 110 εως 160 βαθμους.
40 καθετα ελατηρια εγγυωνται για την αποδοση αυτη και δεν ειναι μονο αυτα...
Το ιδιο σε Καστορια - Γρεβενα που εχω εγκαταστησει μηχανηματα.
Σιγουρα δεκαδες μηχανηματα δεν ζεσταινουν κατα τυχη τα σπιτια και κυριως με οικονομια

Εχεις την αποψη σου και ειναι σεβαστη, ομως καποιοι μεταξυ τους και εγω εχω την δικη μου.

Ολα ειναι θεμα μηχανηματος και οχι προτεινομενες αλχημειες αυξησεως ισχυος.

Ενα μηχανημα διαμαντι ειναι διαμαντι και δεν κρυβεται οτι και να γινει...
Αντιθετα ενα μαιμου διαμαντι θα κανει οτι μπορει για να αποδειξει οτι αξιζει.

Για μενα ειναι so simple...οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια


Ωραίος ρε φίλε! Μπράβο

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157306 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα ποιο λεβητα pellet?
Έτσι είναι Βαλάντη το μεγάλο θα το κάνεις να καίει λίγο.
Δεν ξέρω αν θα πρέπει να τα γράψω αναλυτικότερα για να το καταλάβεις.
Ο λέβητας ξύλου επειδή δεν έχει πιεστική καύση λειτουργεί με υποπίεση.
Το ξύλο αποδίδει 8-12 kw/m2 στη καύση του.
Αν έχεις 35kw se σώματα / 10 k 3,5 m2 χωρίς προσαύξηση. Ο 40 kw burnit δεν έχει 3,5 μ2 παρά μόνο 2,1 μ2 και αν διαπιστώσεις την ενεργητική θα δείς ότι δεν έχει ούτε 1,9 μ2.
Ο Φρολίνγκ στην ισχύ 40 kw είναι γαιδούρι.
Ο 40 άρης έχει επιφ. περίπου 3,6 μ2 ο πυρολυτικός του.
Ο astra -gas 50 kw 3,9 καθαρή.
Ξέρεις γιατί είναι καθαρή ?
Γιατί η φλόγα χτυπάει με την ίδια ένταση (σαρώνει) την κάθε επιφάνεια του λέβητα που έχει νερό, με τα μέγιστα των θερμοκρασιών. ένας απλός λέβητας με κάθετη φλόγα δεν φορτίζει το ίδιο όλες τις επιφάνειες λόγω του ότι η ένταση της είναι προς τα πάνω. λόγω της υποπίεσης τα καυσαέρεια έλκονται σε τούμπα που παρουσιάζουν περισσότερο τράβηγμα από άλλα που δεν έχουν.
Αλλά το παιχνίδι της εκμετάλλευσης διαμορφώνεται στον θάλαμο καύσης. Αν αυτός έχει μικρή επιφάνεια και δεν προλαβαίνει η καύση να πραγματοποιηθεί λόγω της υποπίεσης αυτή δεν γίνεται γρήγορα και αφήνει κατάλοιπα και θερμότητα στη καμινάδα. Στον πετρελαιολέβητα λόγω της υπερπίεσης η καύση γίνεται γρήγορα και δίνει τα μέγιστα των θερμοκρασιών στον θάλαμο. Σάν αντιτιμο δημιουργούμε μεγάλο θάλαμο καύσης για να πραγματοποιηθείς και η <αργή καύση> και να προλάβει να δώσει τα περισσότερα και στα τούμπα.
Δεν ξέρω αν κατάλαβες.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ