Εντυπώσεις απο την έκθεση Energy tech 2015.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145814 από NIKOLAOS66
Σήμερα Παρασκευή 13 Φεβρουαρίου επισκέφτηκα στην Θεσσαλονίκη την έκθεση energy tech.
Με δεδομένο τις εντυπώσεις μου από τις αντίστοιχες εκθέσεις το 2008 και 2011 περίμενα ότι θα συναντήσω την τελευταία λέξη της τεχνολογίας σε ότι αφορά λέβητα - καυστήρα πέλλετ.
Μπαίνοντας στον εξωτερικό χώρο της έκθεσης (παλαιότερα) υπήρχαν όσοι εκθέτες δεν χωρούσαν να στεγαστούν μέσα στο κυρίως κτήριο, σήμερα έξω βρισκόταν μόνο ένας εκθέτης τζακιών και ένας πωλητής της Thermostahl.
Περνώντας στο κτήριο, δεξιά υπήρχε το επίσημο stand της Thermostahl (λέβητες πέλλετ με οριζόντια τούμπο) με ξεναγό μία κοπελίτσα που από ότι φάνηκε σε ερωτήσεις μου τεχνικού περιεχομένου, δεν ήταν ιδιαίτερα ενημερωμένη.
Παρακάτω υπήρχε το stand της OPOP (Σαββαίδης και υιός) με όλα τα παλαιότερα μοντέλα της σύν το νέο BIOPEL.
Ακολουθούσε το stand των Σέρβικων RADIJATOR με τα μοντέλα BIOMAX και COMPACT 20 ( πολύ προσεγμένη κατασκευή ιδίως το BIOMAX) κάθετα τούμπο, αλλά χωρίς ιδιαιτερότητες όπως αυτόματο καθαρισμό, ενημέρωση κατάστασης μέσω internet κ.α . τσουχτερές τιμές.
Πιο κάτω το stand της Mytherm (Σίνδος) απλά μοντέλα χωρίς κάτι το σύγχρονο και εντυπωσιακό.
Τέλος ήταν και η ALfA PLAM με το νέο μοντέλο Grande και το παλαιότερο BIODOM 27.
Υπήρχαν 3-4 ακόμη εταιρείες με έμφαση όμως στις σόμπες πέλλετ και όχι σε λέβητες.
Στο άκρο του περιπτέρου δέσποζε η παρουσία της ALFA WOOD με οικοδεσπότη έναν κύριο πρόθυμο να αναλύσει τα πάντα περί πέλλετ, άγνωστος σε μένα προσωπικά και εμφανισιακά, αλλά γνωστό μέσα από το forum, ο κος. Νασίκας Κων/νος.
Αυτά, αυτά ήταν όλα όσα είχε να δείξει φέτος η περίφημη κατά τα άλλα έκθεση ενέργειας.
Απουσίαζαν μεγάλοι ξένοι οίκοι όπως FROLING - WINDHANGER αλλά και Ελληνικοί όπως Σαμαράς - Σαμουκατζίδης - PROGGETO PELLET και άλλοι λιγότερο γνωστοί.
Ήταν για μένα μία αδιάφορη, θλιβερή, κενή,ελλειπής και άδεια έκθεση. Προφανώς η οικονομική κρίση, το υψηλό κόστος ενοικίασης των χώρων αλλά και το μειωμένο ενδιαφέρον του κόσμου για την βιομάζα-λέβητες πέλλετ λόγω της φετινής χαμηλής τιμής πετρελαίου με επιδότηση, να μην επέτρεψαν
για μία έκθεση κύρους με πληθώρα αντιπροσωπειών του χώρου.
Εκφράζω την προσωπική μου άποψη για την έκθεση και σε καμία περίπτωση δεν αποτρέπω τον οποιονδήποτε θελήσει να την επισκεφτεί
Αν δεν του αρέσει η έκθεση μπορεί να γευτεί σουβλάκια και λουκάνικα :P .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet, χρηστος8, arel, theoilia, Fokion, anisos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145860 από kosi
Απαντήθηκε από kosi στο θέμα Εντυπώσεις απο την έκθεση Energy tech 2015.
Εμενα μου "ψιλοαρεσε" η ετήσια έκθεση iδa και συνομίλησα με αρκετούς αντιπροσωπους για σόμπες pellet υδραυλικές που ενδιαφέρουν εμενα,βεβαια έχει και αρκετές εταιρίες με pellet φτηνά,καλά,και κάποια για μεταξωτούς k....σ όπως λέει και ένας φίλος,επίσης τα σουβλάκια και λουκάνικα ήταν βεβαια για μεταξωτούς k....σ αλλα ήταν νόστιμα,στο τέλος θέλω να ευχαριστήσω τον k.Νασίκα που ήταν ανοιχτός να ακούσει και να απάντηση τις πολλές ερώτησης που του έθεσα,(κρίμα που δεν συνάντησα τους φίλους του forum που έχω γνωρίσει ίσος κάνουμε καμια συνάντηση φέτος να τα πούμε.)
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kosi.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145864 από etsa67
Πιστεύω ότι στην Αθήνα τον ερχόμενο Οκτώβριο θα βρίσκονται και αυτοί που δεν είναι στη τωρινή Έκθεση.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145865 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Εντυπώσεις απο την έκθεση Energy tech 2015.

kosi έγραψε: (κρίμα που δεν συνάντησα τους φίλους του forum που έχω γνωρίσει ίσος κάνουμε καμια συνάντηση φέτος να τα πούμε.)


Θα κανονίσουμε μια συναντηση μελών στη Θεσσαλονίκη μεχρι το Πασχα για καφεδάκι και συζήτηση. Θα ανοίξω καινουριο θέμα μολις συννενοηθώ με την ομαδα συντονισμού για πιθανή ημερομηνία.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145867 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Μα είναι δυνατόν να μην έχετε πλυμμηρήσει το forum με φωτορεπορτάζ από την έκθεση?

Μα τόσο "παρτάκηδες" είστε?

Και είναι στον τόπο σας η έκθεση, και δε μας δείχνετε τίποτα? Επειδή δηλαδή είμαστε στο Νότο και έχουμε πιο ήπιο χειμώνα, μας τιμωρείτε?

Ντροπή σας......

Φυσικά και σας κάνω πλάκα, αλλά ρε παιδιά, βάλτε καμμιά φωτό να ξεστραβωθούμε και μεις οι μακρινοί....
Άντε και αισθανόμαστε αποκομμένοι από τον πολιτιμσό....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145868 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Εντυπώσεις απο την έκθεση Energy tech 2015.
Εγω παντως που συνηθως ανεβαζω υλικό δεν την επισκεφθηκα φέτος.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ