Βεντιλατέρ καυσαερίων σε λέβητες πέλλετ - ξύλου?

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143655 από etsa67
Δοκίμασε τη μεγάλη σκάλα και θα δείς ότι θα ανεβάζει γρηγορότερα θερμοκρασία. Όταν λές ότι ο κοχλίας στη 5 σκάλα είναι ον για 3,1 η διακοπή τι είναι?
Ξέρεις τη παροχή του κοχλία σε γρ/λεπτό για να υπολογίσεις τα KW της φλόγας. Μπορείς να μειώσεις το όν του κοχλία σε κάθε επίπεδο και τον αέρα? Είναι πλήρη αναλογική η λειτουργία του καυστήρα? Καλό μηχάνημα.
Απέναντι είμαι στη Λίμνη Ευβοίας. Εγ΄΄ω δουλεύ έναν Oktagon 70 kw σε λέβητα της θερμοστάλ 116 kw για 25 kw διπλής αυτονομίας.
Ο δικόσ μου στη 3 σκάλα (36kw) αυξάνει θερμοκρασία νερού από 20 σε 70 σε 18 λεπτά ( ο λέβητας έχει 200 κιλά νερό ) και κόβει από θερμοστάτη χώρου στου 22 c σε 40 λεπτά. Αυτό μια το πρ'ωι και άλλη μια το βράδυ. Καίω περίπου ανά ημέρα-νύχτα 12-14 κιλά πέλλετ. για εξωτερικές θερμοκρασίες 8-12c. Αο τις 22 -10 μέχρι και σήμερα έχω κάψει 680 κιλά πέλλετ. Έχω έναν μετρητή ωρών που μετράει πραγματικά λεπτά του κοχλία επί τα γραμ/λεπτό =πραγματική κατανάλωση. Καλά Χριστούγενα.
Στάθης

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143658 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΣΤΑΘΗ καταρχην καθε χρονο ερχομαι ΕΥΒΟΙΑ και περνω απο ΛΙΜΝΗ για ΑΓ.ΡΩΣΣΟ.προσφερεται η ευβοια για τις καλύτερες διακοπες επισεις ψαρευω με τη βαρκα μου στα ΛΙΧΑΔΟΝΗΣΙΑ ΚΑΒΟΣ.λοιπον στην 1=7.5" ΑΝΑΜΟΝΗ ΣΤΗ 2=6.8"ΑΝΑΜΟΝΗ ΣΤΗ 3=6.3" ΣΤΗ 4=5.8" 5=5" αναμονη.μιας και ηλεκτρονικος- ηλεκτρολογος ειχα βαλει εναν ορομετρητη στο κοχλια οταν ριχνει και καπου το εχασα και το ξηλωσα!!!!μπορω να μπω σε ολα τα μενου κρυφα και φανερα εκτος απο το λειτουργικο προγραμμα της εταιριας που το εχουν κλειδωμενο.φυσιτηρα κοχλια μοτερ καμιναδας θερμοκρασιες ριχεις πελλετ κυκλοφοριτη δικλειδες ασφαλεις ολα τα χειριζομαι.(δες ΛΕΒΗΤΕΣ PROGETTO PELLET και θα καταλαβεις πριν απο 25 μερες το αλλαξα ολο το καζανι μονος διοτι στα 3 χρονια αρχιζε να δακρυζει απο πορο!!!!!!!)ενδεχεται αυτο που μετρας στο κοχλια να μην ειναι πραγματικο διοτι ο κοχλιας αλλα δευτερολεπτα κανει προφορτωση αλλα ριχνει κατα την εναυση αλλα κατα την κανονικη λειτουργια και επισεις οταν πιανει το σπιτι σταματαει αμεσα η τροφοδοσια με πελλετ η κανει το κυκλο ριχνοντας και μετα οff?εμενα στη σκαλα 3 με νερα 37 να τα παει 65 κανει 1 ωρα +.για πες μου τι παιζει με το standby?εσυ πως το δουλευεις?αντε με υγεια αυριο και καλα κρασα και μασα!!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143661 από etsa67
Άν έρχεσαι κατά Λίμνη να βρεθούμε. Ο δικός μου κατά τη φόρτωση με αρχικό πέλλετ ρίχνει για 48 δευτ. περίπου 320 γραμ. και προχωράει στη κανονική καύση μετά απο 60-255 δευτ ανάλογα το πέλλετ (ρυθμίζεται αυτό και ο αέρας). Μετά ρίχνει πέλλετ στη P1 12 KW περίπου 1,1 δευτ. και σταματάει για 10,9 δευτ. (περίοδος 12 δευτ).
Στη P1 θα μείνει για 2-3 ρίψεις και μετά στη p2, κ.ο.κ. Η αλλαγές γίνονται σε συνεργασία του ελκυσμού. Αν είναι θετικός κατά 1 ή 2 pa μεταβαίνει επίπεδα άν όχι μένει στο επίπεδο που είναι εντάξει έως ότου η καμινάδα θερμανθεί και να τραβάει από μόνη της. ( εδώ υπάρχει βεντιλατέρ καυσαεριών και τα γκάζια τα δίνει μπάμ-μπάμ. Η παροχή ανά λεπτό είναι 415 γραμ και στη p1 το ον του κοχλία είναι 3,3 δευτ.
Έχω ορίσει μέγιστη ισχύ 55 kw και στο επίπεδο 3 έχει 34 KW. H θερμοκρασία επιλογής είναι 70 c και έπιτα μεταβαίνει στη μικρή φλόγα 12 kw για 5 + C.Άν η θερμοκρασία φτάσει πρώτα στους 75 + 1 c τότε θα σβήσει εντελώς. Πράγμα που δεν συμβαίνει γιατί η P1 είναι για να παραλαμβάνει το θερμικό φορτίο. Η επανεκκίνηση γίνεται άν η θερμοκρασία μειωθεί κατά 2 c kai δεν έχει σβήσει απο θερμοστάτη.
Εγώ ρυθμίζω ελάχιστη και μέγιστη, μετράω καυσαέρια , ρυθμίζω αρχικό πέλλετ σε δευτ. αφού προηγουμένως έχω πάρει βάρος πέλλετ ανά λεπτό του κοχλία.
Τώρα , άν ξέρω τη παροχή του κοχλία σε γραμ / λεπτό μπορώ να υπολογίσω με ακρίβεια σε ecxel κοχλία και αέρα για τα kw της φλόγας , αλλά και χρόνο σε λεπτά αφού ο μετρητής μετράει καθαρό χρόνο του κοχλία (το όν και όχι το οφ.)Όταν είναι ον ρίχνει πέλλετ άρα μας ενδιαφέρει ο συνολικός χρόνος του όν του κοχλία. κατάλαβες?
Τα λέμε !!!Καλά Χριστούγεννα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143670 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ αν κατεβω καλοκαιρι να ανταμωσουμε.καταλαβα ετσι τον ειχα βαλει και μετρουσα τα δευτερολεπτα που ειναι οn τον καθαρο χρονο κοχλια και ποσα γραμμαρια ριχνει.οι επιστημονες εδω μεσα(μαστορια τεχνικοι) μου ειπαν ειναι λαθος και δεν μπορουσα να βγαλω ακρη και το ξεσυνδεσα.εγω μετρουσα τα δευτερολεπτα που ριχνει (πχ 2.4) χ φορες στο λεπτο (πχ 8 φορες)=19.2"το λεπτο.(πχ 20γραμ που ριχνει τη φορα χ 8 φορες=160γραμ στο λεπτο) 160γραμ χ 60'που εχει η ωρα=9.6 κιλα την ωρα. (τα κιλα που μετρουσα τη μερα χ 30 μερες το μηνα = τοσα κιλα πελλετ το μηνα χ 5.2kw αποδοση το πελλετ=τοσα κw το μηνα δια 30 μερες= τοσα kw την ημερα περνω απο το λεβητα στην συγκεκριμενη ισχυ που τον εχω.εχω κανει λαθος καπου?ετσι δεν πρεπει να μετησω?εσενα εχει μαλλον περισσοτερες ρυθμισεις,εμενα οταν φτανει στον ενα βαθμο πριν τη θερμοκρασια νερων (πχ 65c) που εχω ορισει(64) ριχνει ισχυ απο 4 σε 3 η και 2και ξαναανεβαζει ισχυ.οταν πιασει το σπιτι κανει για 2-3 λεπτα modulation και σβηνει.για να ξαναπαρει πρεπει να δωσει επαφη(ξηρη χωρις ρευμα εννοω) ο θερμοστατης σπιτιου.αυτος ελενχει το on/off του λεβητα.δεν τον δουλευω standby να κραταει ζεστα νερα στο λεβητα.εσυ πως τα δουλευεις?






Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143712 από etsa67
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.
Στο δικό μου καυστήρα συμβαίνει το εξής: Αφού μετρήσω παροχή του κοχλία σε πέλλετ βάζω σε πρόγραμμα excel τα στοιχεία της παροχής του κοχλία , και υπολογίζει τα δευτ. του κοχλία στην ελάχιστη και μέγιστη ισχύ αλλά και όλες τις ενδιάμεσες ανά 1 kw. Υπολογίζει επίσης και τα pa του αέρα και τον χρόνο φόρτωσης του αρχικού πέλλετ. Τα πάραπάνω στοιχεία δηλ. την ελάχιστη και μέγιστη ισχύ, τον αντίστοιχο αέρα , τον χρόνο του αρχικού πέλλετ τα βάζω τώρα στον κοντρόλλερ του καυστήρα και τέλοσ. Ξέρω λοιπόν π.χ. ότι άν η μέγιστη ισχύς οριστεί νέα μέγιστη 50 KW από το excel ο κοχλίας θα δουλεύει για 4,5 δευτ. και θα σταματάει για 7,5 δευτ. Ο αέρας στη συγκεκριμένη ισχύ θα είναι 164 pa. Οπότε άν ο καυστήρας λειτουργεί για 60 λεπτά θα αποδώσει 50 kw.(4,5 δευτ.x 5 κύκλους στο λεπτό = 22,5 /60=0,375 λεπτά x 415 γρ/λ=155 γρ/λ x 60 λ= 9,33 κιλά πέλλετ x 5,3 kw/kg = 49,65 kw/h. Άρα ο κοχλίας στο ΄μετρητή γράφει πραγματική κατανάλωση. Δηλ. η κάθε ώρα του μετρητή είναι σε λεπτά 60 λ x παροχή ανά λεπτό του κοχλία = κατανάλωση που θα παίρνεις στην ημέρα. Σε μένα ότι γράφει τόσο ακριβώς καταναλώνει και τόση ισχύ βγάζει η φλόγα.
Ο δικός μου έχει ινβέρτερ σύστημα (ανά KW) σε όλη την κλίμακα ισχύος και μεταβαίνει σε ελάχιστη φλόγα πού ορίζω εγώ όταν πιάσει θερμοκρασία ο λέβητας. Πχ. Ρίχνει αρχικό πέλλετ για 48 δευτ. -> χρόνος έως 255 δευτ. να ανάψει καλά ->αρχίζει με p1 3 φορές -> P2 άλλες 3 φορές -> P3 άλλες 3 φορές. Άν ο ελκυσμός το επιτρέπει συνεχίζει στη p4 και μετά στη P5. Το καθάρισμα είναι το πρόβλημα. δεν υποστηρίζει μηχανικό αυτόματο ή χειροκίνητο καθαρισμό. Θέλει κάθε 3 σακιά καθάρισμα με το πέλλετ πού έχω. Με Σβάη δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Ο επόμενος καυστήρας θα είναι με αυτόματο καθαρισμό και καθάρισμα απο τον χρήστη κάθε εβδομάδα ή και περισσότερο. Θα δούμε μέχρι τότε. Πολύ Καλό Μηχάνημα έχεις.
Στάθης

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143722 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΣΤΑΘΗ καλημερα.το καθαρισμα σε εμενα ειναι καθε μηνα τουμπο εσωτερικα του θαλαμου καυσης συρματοβουρτσα των τουμπο και θαλαμου και επισεις εχει τα διαφραγματα συνδεμενα με μοχλο που οταν ειναι κρυος το κουνας πανω κατω 3-4 φορες και κανουν ξυστρα.1 φορα τη σεζον λυνω και καθαριζω το μοτερ καμιναδας.εχουν καλο συστημα στο θεμα καθαρισμου.γενικα ειμαι ευχαριστημενος.ειμαι στα μισα με το πετρελαιο.καιω ολα τα πελλετ απο ΜΑΚΙ ΑMECO CARREFUR ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΑ ΣΕΡΒΙΚΑ.το σβαι εδω το εχουν 5.5-6ευρω το σακκι.στην αρχη το δουλευα.τωρα καιω ελατο πελλετ no name(ζαχαρι χρωμα εχει)ειναιαναμεσα ameco kai σβαι.το περνω 4.30 το σακκι χωρις αποδειξη φυσικα!!!!!!!εσυ εχεις προχωρισει πολυ με το μηχανημα σου!!!!!!!!!!!!!δεν μου λες ομως καλα το μετραω?πραπει να δουλευει on/off η standbyκαι αν συμφερει?














Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.208 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ