Βεντιλατέρ καυσαερίων σε λέβητες πέλλετ - ξύλου?

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143416 από etsa67
Το βεντιλατέρ καυσαερίων είναι κατά τη γνώμη μου απαραίτητο σε ξυλολέβητες ή λέβητες πετρελαίου - πέλλετ.
Αυξάνει τον ελκυσμό του θαλάμου καύσεως και δημιουργεί καλύτερη σάρωση των καυσαερίων στους αεραυλούς των περισσότερων λεβήτων με πάνω από 2 διαδρομές. Οπωσδήποτε, εγκαθίστανται στους αεραυλούς (τούμπα) και οι ειδικοί στροβηλιστίρες για ακόμα καλύτερη απορρόφηση της θερμότητας στους ενναλλάκτες λεβήτων.
Η καύση πλέον οξειδώνεται καλύτερα είναι πιο αποδοτική και τα προιόντα της καύσης που παράγονται είναι πιο καθαρά στο περιβάλλον.
Δεν παρουσιάζονται εύκολα βλάβες και η έναυση των καυστήρων πέλλετ γίνεται γρήγορα.
Το καθάρισμα των αεραυλών μπορεί να γίνεται κάθε 4-6 εβδομάδες και ο λέβητας να λειτουργεί με μειωμένη θερμοκρασία καυσαερίων (εκεί που αρχίζει η συμπύκνωση τους) χωρίς το παραμικρό πρόβλημα σχηματισμού πίσσας αφού το βεντιλατέρ αυξάνει τη ταχύτητα των καυσαερίων προς τη καπνοδόχο και τη ζεσταίνει γρήγορα. Έτσι η καπνοδόχος πιάνει γρήγορα πίεση λειτουργίας σταθερή της τάξεως των 15-20 pa.
Οι καλύτεροι καυστήρες πέλλετ είναι αυτοί που βασίζουν τη λειτουργία τους με τον ελκυσμό του θαλάμου καύσεως των λεβήτων
Στάθης

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143434 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΣΤΑΘΗ καλησπερα ο δικος μου που ειναι ελληνικος PROGGETTO PELLET(αβραμογλου σινδος) φοραει βεντιλατερ καμιναδας και βγαζει για φ80 εξοδο για σωληνα.το μοτερ εχει ENCODER δηλαδη επικοινωνια πλακετας με το μοτερ και ρυθμιση των στροφων σε καθε σκαλα ισχυ(1-5) απο 2200rpm-2800rpm.δειτε και φωτο














Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143436 από etsa67
Πολύ καλό.
Μέτρησες pa ή mbar στην καπνοδόχο όταν ΄το βεντιλατέρ λειτουργεί?
Εγώ βγάζω το μοτέρ με τη φλάτζα του και το τοποθετώ σε έναν καπνοκουτί που φτιάχνω, με εξόδους ίδιους με αυτών που έχουν οι λέβητες.
Όταν το βεντιλατέρ σταματάει τη λειτουργία του σε κάποια θερμοκρασία που μεταβαίνει η μικρή φλόγα του καυστήρα πέλλετ , τότε η μεγάλη επιφάνεια ροής του κουτιού διευκολύνει κατά πολύ τη φυσική κυκλοφορία των καυσαερίων προς τη καπνοδόχο.
Αυτή η πατέντα είναι δικιά μου και εξασφαλίζει πολύ καλή λειτουργία στου λέβητες πετρελαίου που μετατράπηκαν σε πέλλετ.
Στην αρχή λειτουργίας όταν όλα είναι κρύα ο ελκυσμός είναι μεγάλος περίπου 20-23 pa, και όταν ο καυστήρας πέλλετ μεταβαίνει σε μεγάλη φλόγα τότε ο ελκυσμός πέφτει στα 10-15 pa. Ο λαιμός παραμένει πάντα κρύος και η φλόγα αποκτάει τα μέγιστα της.
Όταν ο καυστήρας πέλλετ μεταβαίνει σε μικρή φλόγα τότε το βεντιλατέρ με ένα υδροστάτη βγαίνει εκτός και η μικρή φλόγα ακολουθεί τη φυσική της πορεία αφού όλα΄έχουν τη σωστή πλέον θερμοκρασία. Το βεντιλατέρ είναι μόλις 40 w και είναι τελείως αθόρυβο.
Στάθης

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143508 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Δεν εχω μετρησει και θελω να το κανω καποια στιγμη.στην 4 σκαλα ισχυ που το δουλευω το λεβητα εχει στροφες καμιναδας 2600rpm και θερμοκρασια καυσαεριων απο 155-165C.αν χαμηλωσω στροφες καμιναδας θα το κερδισω στο πιο αμεσο ζεσταμα νερου στο καζανι?φυσιτηρα σε αυτη την ισχυ τον εχω 900rpm και θερμοκρασια που ζηταω στα νερα καζανιου 65 (τα φτανει μονο αν το σπιτι ζηταει ο θερμοστατης π.χ. να ανεβασει2 βαθμους)κυκλοφωριτης στο 42C ανοιγει(σκαλα 2 WILO ΔΕΝ ζεστενω μοιλερ για νερο χρησης)τι αλλο τροπο να κανω για να ζεστανω πιο γρηγορα τα νερα και να τα φτανω κοντα στην θερμοκρασια που εχω βαλει στο καζανι π.χ. 65C?το σπιτι ειναι με διπλα ανοιγωμενα ενεργειακα και σχετικη μονωση.93τμ με 9 σωμματα πανελ(μεγαλυτερα απο οτι θα επρεπε για τον καθε χωρο)γραμμη και σωμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143595 από etsa67
Τι ισχύ έχει ο λέβητας τι η συνολική των σωμάτων.
φαντάζομαι ότι αν μειώσεις στροφές στο βεντιλατέρ καυσαερίων δεν θα καταφέρεις πολλά πράγματα γιατί ο ελκυσμός έχει υπολογιστεί να παραμένει σταθερός λόγω της μικρής διατομής του αεραγωγού των 80 μμ.
Η αύξηση της θερμοκρασίας στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι αποτέλεσμα καθαρά της σχέσης ισχύος σωμάτων με αυτής του λέβητα και της φλόγας.
Αν στηρίζεται η θέρμανση στη συνεχόμενη λειτουργία θα πρέπει να δουλεύει οριακά και με χαμηλή θερμοκρασία προς τα σώματα (50-55C)
και ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία. πάντα.
Όμως αυτό για καύση πέλλετ δεν είναι καλό γιατί δεν θα σταματάει η λειτουργία του καυστήρα και θα καταναλώνεις αρκετά.
Πρέπει ο καυστήρας πέλλετ να πιάνει γρήγορα θερμοκρασία επιλογής , να λειτουργεί με μικρή φλόγα για περίπου 10'-30' μέχρι να πάρει το φορτίο στην επικρατούσα εξωτερική θερμοκρασία κάθε φορά και μετά να βγαίνει εκτός από θερμοστάτη χώρου. Να τίθεται σε λειτουργία πάλι μετά από πολύ ώρα και αυτό εξασφαλίζεται από πόσο καλή μόνωση έχει η οικία και τι θερμοκρασία επιλέγεις στον θερμοστάτη χώρου.
Μην περιμένεις και θαύματα για θερμοκρασίες από 22c και πάνω ειδικά αν έχεις επιλέξει οριακό λέβητα.
Εδώ την πατάνε οι περισσότεροι . Επιλέγουν οριακό λέβητα νομίζοντας ότι θα λειτουργεί οικονομικά και συμβαίνει εντελώς το αντίθετο.
Ο λέβητας στο πέλλετ πρέπει να είναι τουλάχιστον 45-55 % μεγαλύτερος από τις συνολικές απώλειες των χώρων για να λειτουργεί οικονομικά. Και ο ξυλολέβητας τουλάχιστον το διπλάσιο υης συνολικής ικανότητας των σωμάτων.
Στάθης.
Στάθης.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143618 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΣΤΑΘΗ καλημερα.τα σωματα μου σε θερμιδες ειναι 26000 περιπου και ο λεβητας ειναι 40kw x 860=34400θερμιδες.συνηθως δουλευω 3η-4η σκαλα ποτε δεν εχω βαλει την 5η(εχει 5 σκαλες ισχυος).απο οτι εχω μιλησει με την εταιρια καθε σκαλα ειναι 8kw η για 50τμ σπιτι μονωμενο(σχετικο).δηλαδη στην 3 χ 8=24kw χ860=20640 θερμιδες.ςτην 4 χ 8=32kw x860=27520 θερμιδες και στη 5 χ 8=40 x 860=34400 θερμιδες.μηπως πρεπει να το βαλω 5η σκαλα ωστε να ριξει περισοτερο πελλετ ο κοχλιας να ζεσταθουν τα νερα πιο γρηγορα αρα και το σπιτι θα πιασει πιο γρηγορα θερμοκρασια και θα κοψει ο θερμοστατης?ισως στην 5η να μην ζοριται τοσο και να ειναι πιο οικονομικα απ οτι στις πιο κατω σκαλες.στην 1η σκαλα ριχνει o κοχλιας 0.7sec στη 2η=1.3sec στη 3η=1.9 στη 4η=2.4sec kai 5η=3.1sec.για πες μου κατι το standby(εγω το εχω on/off) που δουλευουν πολλοι τους λεβητες για να κρατανε τα νερα ζεστα και να μην παθαινει θερμικα σοκ η βαζοντας τριοδη συμφερει απο καταναλωση και τι αλλο κερδιζουν εκτος απο αμεση ζεστη κυκλοφωριας νερου στα σωματα οταν το σπιτι ζητησει?αν λειπεις απο το σπιτι 4-5 μερες αυτο θα φτιαχνει παντα τα νερα αρα θα τρωει πελλετ?τι ειναι καλυτερα?να πω οτι τον λεβητα τον εχω στον ιδιο οροφο με το σπιτι σε κλειστο χωρο που δεν πεφτει κατω απο 15 η θερμοκρασια χωρου οσο - και να εχει εξω και λεβητα με κολεκτερ ειναι στα 3 μετρα φ28 χαλκος κυκλοφωριτης στην επιστροφη σκαλα 2 και γραμμη και σωμα 2πλη ινοξ καμιναδα φ80/130 ισια 13 μετρα .ειμαι ΛΑΜΙΑ







.ευχαριστω για το χρονο σου.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ