Αναζήτηση λέβητα pellet για μονοκατοικία 400 τ.μ.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137906 από jnet
Είχα μια συζητησε με ακομη εναν που εχει 400αρι σπίτι και μου μίλησε για τον παρακάτω


Ομολογώ οτι δεν ήξερα οτι εβλαλε και η OPOP με καθαρισμό στον εναλλάκτη.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137908 από fotisbasm

jnet έγραψε: Είχα μια συζητησε με ακομη εναν που εχει 400αρι σπίτι και μου μίλησε για τον παρακάτω



Ομολογώ οτι δεν ήξερα οτι εβλαλε και η OPOP με καθαρισμό στον εναλλάκτη.

Και νεου τυπου αντιστασεων που δεν καίγονται ευκολα οπως οι παλιές. Δεν μιλαω για την κεραμικη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137909 από Pri

jnet έγραψε: Ομολογώ οτι δεν ήξερα οτι εβλαλε και η OPOP με καθαρισμό στον εναλλάκτη.


Ναι κανα χρόνο τώρα τα έχει βγάλει.
Αυτό με τις καινούργιες αντιστάσεις δεν το ήξερα.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138011 από atsits
Φιλε klp, επειδη την ασκηση την περασα και γω περισυ με παρομοια μεγεθος σπιτιου και παρομοιες καταναλωσεις απο τις δικες σου καταναλωσεις σου καταλαβαινω οτι το σπιτι σου εχει πολλες απωλειες (προσπαθησε να τις μειωσεις το δυνατον με οικονομικους τροπους) και ενδεχομενως να εχεις και χαμηλο ΒΑ στο παλιο σου λεβητα. Μην στηριζεσαι με σιγουρια στην αποδοση που σου γραφει ο καυστηρατζης. Εμενα, μου εγραφε 92% και ειχα 300 βαθμους καυσαερια (αρτζι μπουρτζι).

Κανε εναν εξονυχιστικο ελεγχο στο σπιτι, πορτες, παραθυρα, σωματα, νερα κλπ κλπ. Αν δεν μπορεις μονος σου φωναξε εναν καλο μηχανολογο (μπορει τα παιδια να ξερουν καποιον καλο εδω μεσα). Αυτος θα σου πει.

Μετα παρε σβαρνα τους καλους κατασκευαστες / εισαγωγεις καλων μηχανηματων. Εγω επελεξα εισαγομενο γιατι θεωρω πως η τεχνογνωσια ειναι με αυτους που εχουν εφαρμοσει την τεχνολογια πολυ πριν απο εμας που τρεξαμε να δουμε αλλες τεχνολογιες μολις ακριβυνε το πετρελαιο. Μπορει να υπαρχουν και αντιστοιχοι ελληνικοι και γω να μην τον βρηκα. Προσοχη στους κατσαπλιαδες που ταζουν λαγους με πετραχειλια. Μην πεσεις στη φακα να βαλεις υπερδιαστασιολογημενο λεβητα αντιστοιχων kW με τον παλιο σου. Εγω επεσα απο τα 80-90 kW πετρελαιου (δεν θυμαμαι καλα ποσο ηταν) και πηγα σε 26 kW σε 500τμ. Με τον περσινο χειμωνα ολα καλα - κανενα προβλημα. Γλιτωσα και 4500-5000 ευρω απο το πετρελαιο. Η δικη μου εγκατασταση αντεχει μεχρι -5, -6. Πιο κατω, θα απομονωσω 1 οροφο και θα μειωθει η απαιτηση θερμανσης. Ποσες μερες θα κανει -10 πια...

Ειναι αλλη η φιλοσοφια του πελλετ. Εαν θελεις το μηχανημα να σου δινει ζεστη σε ολο το σπιτι μεσα σε 1 ωρα πας σε πολλα kW, εαν θελεις ολη μερα σταθερη θερμοκρασια πας σε λιγοτερα. Και βαλε καλους ηλεκτρονικους θερμοστατες για να μετρας θερμοκρασια (προσοχη στο που θα τοποθετηθουν εχει σημασια). Τωρα οσον αφορα την ενασχοληση, η δικη μου ειναι 2-3 λεπτα καθε μερα για να γεμισω και μιση ωρα καθε 1.5 μηνα περιπου.

Τωρα οι αντλιες ειναι σιγουρα δελεαστικες αλλα αν πας σε πολλα kW, καλυτερα να πληρωνεις το πετρελαιο και να ευχεσαι να βγει ο συριζα μπας και το μειωσει, γιατι την αποσβεση θα την κανεις σε αρκετα χρονια. Ασε που αν κανουν κανενα μπραφ με το ρευμα (σημειωτεον ακομα εχουμε το φθηνοτερο ρευμα μεταξυ των εταιρων μας) εκει θα βαλεις τα κλαματα. Το εψαξα και γω για αντλιες. Πηγα και σε γνωστο που εχει μια απ' τις καλυτερες. Προσπαθουσε να με πεισει πως μια 16αρα ΥΘ θα με ζεσταινε. Ιδια τιμη με τον εισαγομενο (αυτοκαθαριζομενο λεβητα πελετ). Ευτυχως που εβαλα κατω τα νουμερα και δεν εβγαιναν. Ειχε κανει καλη παρουσιαση με ωραια γραφηματα, αυτο το παραδεχομαι, αλλα οι παγιδες ηταν στις παραδοχες. Επειδη απο περισυ μετραω ακριβως τα kW που τραβαει το σπιτι, θα την ειχα πατησει ασχημα γιατι η 16αρα αντλια δεν θα αντεχε. Μπορει να αντεχε αν ειχα ενδοδαπεδια αλλα αυτο ειναι αλλο.

Εαν θελεις οτιδηποτε στοιχεια, μετρησεις κλπ ευχαριστως αν και δεν ειναι ιδια ολα τα σπιτια.

Ελπιζω να βοηθησα λιγο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138014 από Savvas
Χμμμμ, βρε που το'χω ξαναδεί αυτό το έργο...? :huh:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138083 από atsits
Τι εννοεις φιλε Savvas?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ