Αναζήτηση λέβητα pellet για μονοκατοικία 400 τ.μ.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137669 από Savvas

dimlyk έγραψε: καλα οσα ΄λες σαββα αλλα τουτο κατανάλωσης σημαντικά χαμηλότερο απο το pellet.
που το βρηκες ?


Εδώ το βρήκα www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=0...d=282&language=el-GR
και αν λάβεις και κάποιες παραμέτρους που έχουν να κάνουν με θέματα ποιότητας καυσίμου και γενικά περι καύσης βιομάζας (προσωπικά τα περί 92% σταθερής απόδοσης εγώ τα ψιλοαμφισβητώ). Άσχετα πάντως απο αυτό και πάλι είναι 15-20% φθηνότερη κατανάλωση της Α.Θ.
Δεν το βρίσκω καθόλου ασήμαντο ποσοστό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137672 από dimlyk
καλυτερα θαταν να αμφισβητεις αυτο που μου εδειξες :)
μπορεις να κανεις μονος σου τις πραξεις ειμαι σιγουρος οτι πολυ καλυτερα θα τα καταφερεις

αν και δεν ειναι το σωστο νημα να μιλαμε για αποδοσεις επιγραμματικα θα συμφωνουσα οτι οι καταναλωσεις τους ειναι αμεσα συγκρισιμες ,,, εδω ομως αρχιζει αν μαντευει κανεις πιο θα ακρηβυνει περισσοτερο
σαφως δεν μιλαω για αποδοσεις 90% .... ολα αυτα ειναι ιδανικα και δεν ισχυουν ...οπως δεν ισχυουν και για τις ΑΘ ...χωρις σε καμμια περιπτωση να φταινε τα μηχανηματα αλλα οι ιδιες οι εγκαταστασεις
παντως αν δεχεσ;αι το 4.5 και 6% των αντλιων αφειλεις να δεχτεις και τα 95% των λεβητων


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137674 από Savvas
Οι υπολογισμοί προφανώς δεν μπορούν να είναι πλήρεις και έχουν κάποιες παραδοχές, είναι όμως μια χαρά ενδεικτικοί. Και στις Α.Θ. έχουν χρησιμοποιήσει COP 2,75 για ζώνη Γ. Ενώ η επίτευξη καλύτερου COP, είναι συχνά εφικτή.
Μια χαρά το βρίσκω σα μπούσουλα, οι τάσεις διατηρούνται.
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137675 από dimlyk
με 320 τον τοννο το πελλετ την στιγμη που στην βορεια ελλαδα το βρισκεις με κατω απο 250?

προτιμω τον δικο μου μπουσουλα που δεν με πληρωσε κανεις να τον κανω :)
πελλετ μπορεις να βρεις με 200 αλλα και με 400 ευρω αυτη ειναι η μεγαλη διαφορα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137676 από Savvas
Μπορεί και ναι, μπορεί και όχι ! (για να γίνω συγκεκριμένος...)

Αν έχεις χώρο, χρόνο και όρεξη να ασχοληθείς, είναι και οι συγκυρίες κατάλληλες, πετυχαίνεις καλύτερες επιδόσεις. Καύση βιομάζας σε μεγάλες ποσότητες χωρίς σημαντική συνεχή προσωπική ενασχόληση, δεν έχω δει πάντως σε κάποιο χρήστη.
Πάντως έχω δει και εδω μέσα πολλόυς να είναι ευχαριστημένοι που πέτυχαν τιμές ~280-320€/tn για το "καλό eευρωπαϊκό pellet". Τη θέση μου για την τιμή της βιομάζας νομίζω την ξέρεις, όμως για να πάρεις μια απόφαση τέτοιου τύπου, πρέπει να λάβεις υπόψη τις συνθήκες που επικρατούν στην αγορά, καθώς και το πόσο μπορεί και θέλει ο χρήστης να εμπλέκεται με το θέμα της τροφοδοσίας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137678 από dimlyk
μιλαμε για πελλετ κι οχι βιομαζα η ξυλο απλα ...γιατι τοτε δεν υπαρχουν οικονομικες συγκρισεις
απο κει και περα σαφως οσο πιο οικονομικα θελουμε να ζεσταθουμε τοσο περισσοτερο πρεπει να ασχοληθουμε
(εξαιρουνται οι προχωρημενες λυσεις τυπου γεωθερμιας ηλιακης θερμανσης κλπ)
αν αρχισουμε να προσθετουμε παραμετρους χρειαζεται μια μεγαλη και μακρυα συζητηση που σε καθε περιπτωση ομως εξαρταται απο προσωπικους παραγοντες

αν ερχεις παρακολουθησει καιρο το φορουμ θα ξερεις οτι ημουν μαυρο προβατο για πολλους γιατι ελεγα οτι τα κοστη ΑΘ και πελλετ ειναι συγκρισιμα κι ακομα το λεω υπο προυποθεσεις μια και το ρευμα αυξηθηκε 20-30% σε 2 χρονια και το πελλετ το βρισκω στην ιδια τιμη η ισως και λιγο φτηνοτερα

σαφως υπαρχει η λυση της ενδοδαπεδιας (ιδανικα) και με νυχτερινο κλπ που μπορει να κατεβαζουν το κοστος ....αλλα καθε περιπτωση ειναι προσωποποιημενη

δεν διαφωνω οτι ο φιλος μπορει να διαλεξει αυτη την λυση με πολυ καλα αποτελεσματα αλλα μονο με την καθοδηγηση καποιου μελετητη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ