Αναζήτηση λέβητα pellet για μονοκατοικία 400 τ.μ.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137658 από theoilia
Πάντως καλά είναι να διαβάσεις φίλε kip την παρουσίαση του Windhager Biowin 26kW που μας έκανε πέρσι ο φίλος atsits από την Αθήνα και το πως ζεσταίνει αυτός το σπίτι του που είναι 500τμ...Θα σου λυθούν πιστεύω πολλές απορίες,ρίξε μια ματιά αξίζει.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137660 από jnet

Savvas έγραψε: Όποιος σε σπίτι με τυπική 5αρα μόνωση του προηγούμενου κανονισμού, προτείνει εξωτερική μόνωση τύπου κέλυφος και τη θεωρεί συμφέρουσα τεχνοοικονομική λύση (ακόμα και να πάει 3€ το πετρέλαιο), πρέπει να πάει πίσω στα θρανία και να διαβάσει πάλι τα μαθήματά του... ;)


Αυτό ισχύει και εγώ με 5αρα και μετά απο τις συμβουλές του ενεργειακου επιθεωρητή φανηκε μη συμφερουσα η λύση του να βαλω κελυφος και να συνεχίζω να καιω πετρελαιο σε σχεση με το να αγοράσω ενα συστημα pellet και να παραμείνω με την ιδια μονωση.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137662 από jnet

jnet έγραψε:

panosf01 έγραψε: Παντως αν καταναλωνατε 7000 λιτρα πετρελαιο θα χρειαστειται πανω απο 15 τονους πελλετ.Που σημαινει μεγαλο αποθηκευτηκο χωρο για να μην σου πω συστημα αυτοματης τροφοδοσιας.Επιπλεον χρειαζεσαι δοχειο-α αδρανειας πραγμα που δεν υπαρχει στο πετρελαιο


Δοχείο αδρανείας δεν χρειάζεται και με μια δεξαμενη 5 τονων θα την γεμίζει 3 φορες τον χρόνο.


Μεταλική δεξαμενη στην σελίδα 14 σε διαφορες διαστάσεις...
www.windhager.com/fileadmin2011/user_upl...torage_Solutions.pdf

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137663 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Σάββα, τα μαθήματά μου τα πέρασα στην ώρα τους και όπως έπρεπε. Θα σε παρακαλούσα να είσαι λίγο πιο προσεκτικός στις αναφορές σου.

Έχω αμφιβολίες για το αν ένα σπίτι των 400 τμ χρειάζεται 7 τόνους για να ζεσταθεί. Πόσο μάλλον αν καίει 7 τόνους χωρίς συνεχή λειτουργία και χωρίς να ζεσταίνεται ΟΛΟ μαζί όπως είπε ο φίλος μας. Ακόμα και στη Θεσσαλονίκη, είναι πολύ μεγάλη ποσότητα οι 7 τόνοι, αν υποθέσουμε ότι ΟΝΤΩΣ υπάρχει η τυπική μόνωση των 5 cm. Και στην ταράτσα (δε θα είναι 150 τμ?) υπάρχει μόνωση? Και είμαστε σίγουροι ότι εφαρμόστηκε η τότε μελέτη που δεν ήταν ούτε αυστηρή ως προς τις απώλειες, ούτε κανείς παρακοθούσε το αν εφαρμοζόταν ή όχι.

Εγώ και πάλι θα πρότεινα να ξεκινήσει, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ κατόπιν μελέτης από Μηχανολόγο που δεν είναι έμπορος, από τη θερμκή "θωράκιση" της οικοδομής. Θα έχει κέρδος και το καλοκαίρι. Γιατί πάντα ξεχνάμε το καλοκαίρι....? Ειδικά όπως αλλάζει το κλίμα.

Ακόμα και αν το κόστος της μόνωσης είναι μεγάλο και δυσβάσταχτο, μήπως θα πρέπει να ελεγχθεί υπό το πρίσμα της 10-ετούς απόσβεσης και του δια-βίου λειτουργικού κόστους?

Δημήτρη, με 10 kW απώλειες, γιατί να χρειάζεται πάνω από 13 kW λέβητα? (έβαλα ένα +30%). Μήπως επειδή η όποια μελέτη βγάζει 10 kW, δεν έχει εφαρμοστεί, άρα δεν υπάρχουν έστω και οι στοιχειώδεις μονώσεις, άρα πάμε στο διπλάσιο για να "είμαστε καλυμένοι"?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137666 από dimlyk
καλα οσα ΄λες σαββα αλλα τουτο κατανάλωσης σημαντικά χαμηλότερο απο το pellet.
που το βρηκες ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137667 από Savvas
Δεν είναι στόχος μου να σε υποτιμήσω, δυστυχώς όμως μάλλον εσύ πρέπει να είσαι λίγο πιο προσεκτικός σε αυτά που λες αβασάνιστα. Εδώ έρχονται άνθρωποι να ζητήσουν μια βοήθεια. Σεβαστή η γνώμη του καθενός, αλλα αν δεν έχουμε κάτι ουσιαστικό να πούμε, δεν είναι ανάγκη να παραπληροφορούμε.

Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι τα ελληνικά μου είναι σωστά. Είπα ότι σε ήδη μονωμένο σπίτι, εξωτερική μόνωση τύπου κέλυφος είναι εξωφρενικά ασύμφορη λύση. Για τα υπόλοιπα, προτιμώ να μην κάνω υποθέσεις, γιατί όταν δε γνωρίζουμε τα πραγματικά δεδομένα το ποσοστό αστοχίας μπορεί να φτάσει το 100%.
Η λύση "καπέλο" εξωτερική μόνωση δια πάσα νόσο και αιτία, ακούγεται κάπως παιδαρίώδης.

Υ.Γ. Αν σε σπίτι με απώλειες 10kW, βάλεις λέβητα 13 κοντά εκεί στην άνοιξη μετά απο κανα 5μηνο θα καταφέρεις να το ζεστάνεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ