Αναζήτηση λέβητα pellet για μονοκατοικία 400 τ.μ.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137700 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Σάββα, δεν έχω στόχο να παραπληροφορήσω κανέναν και προσσέχω τι λέω, όχι αβασάνιστα όπως λες. Πρόσεχε και πάλι σε παρακαλώ το ύφος σου. Ποτέ δεν έχω θίξει κανέναν. Αν διαφωνείς με αυτά που λέω, είναι δικαίωμά σου, μπορείς να το πεις ανοιχτά, αλλά με πιο διακριτικό τρόπο. Εξάλλου ούτε έμπορος είμαι, ούτε εργολάβος οικοδομών και θερμομονώσεων. Απλά έχω τις αμφιβολίες μου για το πόσο μονωμένο είναι τελικά.

Μια μελέτη θα του υποδείξει αν χρειάζεται την όποια ενεργειακή αναβάθμιση. Είμαι της λογικής, οτι πριν πας να γεμίσεις ένα βαρέλι, πρώτα πρέπει να κλείσεις τις όποιες διαρροές.

Σίγουρα η εξωτερική θερμομόνωση έχει τα μειονεκτήματά της. Αλλά από άποψη μόνωσης, είναι ίσως η πιο αποτελασματική. Και εκμεταλλεύεται και τη θερμοχωρητικότητα του κτιρίου. Ναι, καλύπτει το φέροντα οργανισμό και δε βλέπει άμεσα κανεις τα πιθανά προβλήματά του, αλλά εδώ δεν είναι το θέμα μας τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα της εξ/κής μόν/σης.

Εν κατακλείδι, η άποψή μου είναι ότι πρέπει να ξεκινήσει από τη μείωση των απωλειών. Θα κοστίσει δε λέω, αλλά θα κάνει απόσβεση και μετά θα είναι συνεχώς στο κέρδος. Του προτείνω να πάει σε Μηχανολόγο ΟΧΙ έμπορο. Από κει και πέρα, αυτός θα εξετάσει όλες τις απαραίτητες παραμέτρους, από τις συνήθειες του χρήστη, έως το budjet τις αποσβέσεις και το κόστος χρήσης.

Καλή δύναμη και καλό κουράγιο στο φίλο μας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137715 από klp
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137717 από giorgos.lito

Savvas έγραψε: Δε βλέπω ουσιαστικά να διαφωνούμε κάπου. (Το βιομάζα το χρησιμοποιώ ως υπερσύνολο, στο pellet αναφερόμαστε με νούμερα).

Ανακεφαλαιώνω
Καύση βιομάζας σημαίνει αρκετή προσωπική ενασχόληση (για την τροφοδοσία καυσίμου και τον καθαρισμό μηχανημάτων). Επιπλέον, η εύρεση καλής ποιότητας καυσίμου και σε καλή τιμή είναι επίσης μια περιπέτεια που απαιτεί χρόνο, χώρο, ενασχόληση του χρήστη και λίγη τύχη.

ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler!


Η συνήθης ενασχόληση σε μη αυτόματο λέβητα είναι μισή ώρα την βδομάδα. 12-15 ώρες εργασία την χρονιά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137719 από Savvas

giorgos.lito έγραψε:
Η συνήθης ενασχόληση σε μη αυτόματο λέβητα είναι μισή ώρα την βδομάδα. 12-15 ώρες εργασία την χρονιά.


Πολύ αμφιβάλλω για αυτό.
Οι ποσότητες είναι τεράστιες. Με τροφοδοσία περίπου 100kgr την ημέρα, δηλαδή 500-700kgr την εβδομάδα, δεν το βλέπω να είναι και τόσο ανέμελη η φροντίδα του συστήματος.
Εκτός και αν είσαι ο Einstein και εφαρμόζεις το E=mc² για να εξαφανίζεις την ύλη, όσο αυτοκαθαριζόμενος και να είναι ο λέβητας και στάχτες θα έχεις, και σκούπες θα χρειάζεσαι και συρματόβουρτσες και τακτικούς καθαρισμούς με τέτοια κατανάλωση. Αυτοκαθαριζόμενος, σημαίνει να μη στομώνει και να διατηρεί ένα αξιοπρεπές επίπεδο στον εναλλάκτη. Η καύση pellet, όμως όσο τέλεια και να είναι, μοιραία δημιουργεί κατάλοιπα που πρέπει να τακτικά να καθαρίζονται. Έχεις χώρο καύσης, εναλλάκτη, μοτέρ αέρα, καμινάδες, τσιμούχες, σχάρες κτλ. κτλ.
Η τροφοδοσία και μόνο είναι μισή ώρα την ημέρα στην καλύτερη περίπτωση.
Άλλο 2 τόνους το χρόνο και άλλο 10-15 τόνοι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137720 από Fokion
Νομιζω οτι θα συμφωνησω με τον Σαββα... Ειδικά οταν ο ανθρωπος λεει "δε θελω να απασχολουμε"....

Πολυ απλά ΔΕΝ του κανει αυτο το ειδος της θερμανσης... Σεβαστο και θεμιτό...
Ασε δε που ακομα και ο πιο φανατικός με το πελλετ 10+τονους την σεζον φορτωμα.... ε ειναι καπως.....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137721 από jnet

giorgos.lito έγραψε: Η συνήθης ενασχόληση σε μη αυτόματο λέβητα είναι μισή ώρα την βδομάδα. 12-15 ώρες εργασία την χρονιά.


Από την προσωπικη μου εμπειρία.
με Bioenergy Point οντως μιση ωρα την εβδομαδα
με Swei μιση ωρα τις 2 εβδομαδες.
με Creta Pellet 1 ωρα την εβδομαδα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ