Σωστή επιλογή Θέρμανσης; Θεσσαλονίκη εκτος πολεως 200 τμ. Βοήθεια

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #133776 από jimthess
Μένω έξω απο θεσσαλονικη (περιοχη λαγκαδα) σε 200τμ εργολαβικη μεζονετα ( μονωση μετριοτατη).Μπορω να διαθεσω καποια χρηματα (απο τα έτοιμα) για αγορα λεβητα-καυστηρα ,αλλα τα λεφτά που μπορω να δωσω το χρονο για θερμανση ειναι μέχρι 1500 ευρω το πολυ. κάποιο μέλος μου προτεινε για λεβητα-καυστηρα πελλετ.
1. θα ηθελα τις γνωμες σας ,αν πραγματικα θα μπορουσα να ζεστανω με αυτον τον τροπο το σπιτι και
2. καποιες προτασεις λεβητων-καυστηρων απο εσας που έχετε στο σπιτι σας..σε ποιες εταιριες ή μάρκες να ψάξω.
Τι να κάνουμε ρε παιδια , πιστευω οτι η εμπειρια σας θα με βοηθησει σε σχεση με ενα διαφημηστικο στο διαδικτυο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #133778 από jnet

jimthess έγραψε: η αληθεια ειναι οτι μου δειξαν τον συγκεκριμενο καυστηρα και μου εκανε εντυπωση οτι ειναι πολυ απλος χωρις ηλεκτρονικα ρυθμισεις κτλ. μπορεις να μου πεις τα αρνητικα και θετικά του ( μου φανηκε αρκετα απλος,χωρις να λεω οτι ειναι κακο);

Γενικά τον θεωρώ αρκετά καλό και απλό αλλά εχει βγεί το νεο μοντέλο το οποίο απομακρύνει την στάχτη και τα βαριά υπολείμματα (κλινκερ κλπ) το οποίο ομως είναι και αρκετά πιο ακριβό 800€(list price).

Γενικότερα το πρόβλημα που είχα εγώ και δεν έγκειται τόσο στον λέβητα αλλά στα pellet που επέλεξα να καίω σε σχέση με την υπερβολική στάχτη.

Θα σου πω όμως τι σκέφτομαι για μελλοντικά. Να πάρω μια ανλία Θερμότητα χαμηλών θερμοκρασιών και να κάνω την εγκατάσταση μου υβριδική.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #133779 από SakiSystem
Και πότε θα σταματήσουμε να ασχολούμαστε με την θέρμανση ;

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #133780 από dimlyk
Με οποιοδήποτε λέβητα θα ζεστάνεις το σπίτι σου αρκεί η επιλογή σου να είναι σωστή.
Η πιο οικονομική και ταυτόχρονα "μπελαλίδικη" λύση είναι το ξύλο
και ίσως η καλύτερη είναι το πελλετ.
Προϋπόθεση και στα δυο να υπάρχει χώρος αποθήκευσης για το καύσιμο
και λίγη διάθεση για ενασχόληση.
Η σωστή λύση πας σ ένα μηχανικό μη έμπορο σου κάνει μια μελετούλα και μ αυτή ψάχνεις προσφορές
και μιας κι έχεις καιρό αρκετό διάβασμα εδώ μέσα θα σου λύσει πολλές απορίες.
Με προσοχή όμως να μη σ επηρεάσει ιδιαίτερα μια κι εδώ κατά κανόνα αναφέρονται προβληματάκια αλλά όσο πιο πολύ διαβάζεις για κάποιο μοντέλο πιθανόν και τόσο περισσότερο έχει "κυκλοφορήσει"
Προσοχή όμως θα χρειαστείς τον έμπορο τις γνώσεις του και κυρίως την συνέπεια του :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #133783 από jnet

SakiSystem έγραψε: Και πότε θα σταματήσουμε να ασχολούμαστε με την θέρμανση ;


Κάνοντας την εγκατάσταση υβριδική και καίγοντας ρεύμα με COP 3-4 μέχρι τους 5οC οπού οι 65ο αρκούν να ζεστάνουν το σπίτι και μετά δουλεύοντας με τον λέβητα πέλλετ. Θεωρώ οτι θα αγοράζω 2 τόνους πελλετ καθε χρόνο και θα καθαρίζω τους 2 μήνες που είναι πιο δύσκολοι σε θερμοκρασίες.

Θυμάμαι οταν είχα το πετρέλαιο επειδή είχα μια δεξαμενη 2 τόνων αλλά χωρις να την βλεπω η ασχολεια μου ηταν να την ανοίγω για να βλέπω ποτε μου τελειώνει το πετρέλαιο και μαλιστα μου την εδινε που ασχολούμουν καθε 3-4 μερες με το να ανοιξω ενα καπάκι και να δώ την στάθμη. :whistle:

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #133785 από χρηστος8

jimthess έγραψε: Μένω έξω απο θεσσαλονικη (περιοχη λαγκαδα) σε 200τμ εργολαβικη μεζονετα ( μονωση μετριοτατη).Μπορω να διαθεσω καποια χρηματα (απο τα έτοιμα) για αγορα λεβητα-καυστηρα ,αλλα τα λεφτά που μπορω να δωσω το χρονο για θερμανση ειναι μέχρι 1500 ευρω το πολυ. κάποιο μέλος μου προτεινε για λεβητα-καυστηρα πελλετ.
1. θα ηθελα τις γνωμες σας ,αν πραγματικα θα μπορουσα να ζεστανω με αυτον τον τροπο το σπιτι και
2. καποιες προτασεις λεβητων-καυστηρων απο εσας που έχετε στο σπιτι σας..σε ποιες εταιριες ή μάρκες να ψάξω.
Τι να κάνουμε ρε παιδια , πιστευω οτι η εμπειρια σας θα με βοηθησει σε σχεση με ενα διαφημηστικο στο διαδικτυο.


Δημητρη ειμαστε κοντα (Λαγυνα μενω)...ποσο πετρελαιο εκαιγες τις καλες εποχες;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jimthess

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ