Σωστή επιλογή Θέρμανσης; Θεσσαλονίκη εκτος πολεως 200 τμ. Βοήθεια

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #133733 από jimthess
Φίλοι μου θα ήθελα την βοήθεια σας. Μένω σε περιοχή έξω από Θεσσαλονικη ( θερμοκρασία -5 βαθμούς κάτω από αυτήν της Θεσσαλονίκης) σε σπίτι 200 τμ,κατασκευής 2004(εργολαβική) με μέτρια μόνωση . το ρεύμα δυστυχώς είναι μονοφασικό. παρόλα αυτά σκέφτομαι για αντλίες θερμότητας. Μπορείτε να με βοηθήσετε όσον αφορά:
1) Συμφέρει σε σχέση με έναν καυστήρα ξύλου;(με ενδιαφέρει πόσο θα δίνω περίπου τον χρόνο για θέρμανση και όχι πόσο θα δώσω για το σύστημα).
2) Πόσο περίπου θα κοστίσει για ένα τέτοιο σπίτι;
3) Αν υπάρχει κάποιος με τα δικά μου χαρακτηριστικα πόσο του κόστισε φέτος για θέρμανση;
4) Αν συμφέρει ποια μηχανήματα έχουν την καλύτερη απόδοση(οικονομική εννοείται) και αξιοπιστία;(κατά την γνώμη σας.
Θα ήταν πραγματική βοήθεια αν μου απαντούσατε. Σας ευχαριστώ.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by PRIMUS 45.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #133738 από PRIMUS 45

jimthess έγραψε: Φίλοι μου θα ήθελα την βοήθεια σας. Μένω σε περιοχή έξω από Θεσσαλονικη ( θερμοκρασία -5 βαθμούς κάτω από αυτήν της Θεσσαλονίκης) σε σπίτι 200 τμ,κατασκευής 2004(εργολαβική) με μέτρια μόνωση . το ρεύμα δυστυχώς είναι μονοφασικό. παρόλα αυτά σκέφτομαι για αντλίες θερμότητας. Μπορείτε να με βοηθήσετε όσον αφορά:
1) Συμφέρει σε σχέση με έναν καυστήρα ξύλου;(με ενδιαφέρει πόσο θα δίνω περίπου τον χρόνο για θέρμανση και όχι πόσο θα δώσω για το σύστημα).
2) Πόσο περίπου θα κοστίσει για ένα τέτοιο σπίτι;
3) Αν υπάρχει κάποιος με τα δικά μου χαρακτηριστικα πόσο του κόστισε φέτος για θέρμανση;
4) Αν συμφέρει ποια μηχανήματα έχουν την καλύτερη απόδοση(οικονομική εννοείται) και αξιοπιστία;(κατά την γνώμη σας.
Θα ήταν πραγματική βοήθεια αν μου απαντούσατε. Σας ευχαριστώ.

Όπως κατάλαβες φίλε μου Δημήτρη γράφουμε με μικρά :evil:
Καλώς ήλθες στην κοινότητα μας :woohoo:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #133748 από jnet
Δημήτρη καλωσόρισες,

Λοιπόν είμαστε κοντά, Εδώ στην Καρδία που βρίσκομαι σε μια μονοκατοικία του 2002 εκανε μεχρι -5 χαμηλή.
Μέχρι τωρα εχω κάψει 5,5 τόνους πρός 200€ εκαστός αρα 1100€ με το λέβητα μου και αν είχα διαλέξει να κάψω ενα πιο ακριβό θα ήμουν στο 1650€.

Από εκεί και πέρα η ΑΘ που βλέπεις αν εχεις ενδοδαπέδια θέρμανση είναι προσιτή λύση. Για μένα που δεν είχα ομως ήταν μέγαλο το ποσό. (8500€ για Daikin Altherma). Και με βάση τα νουμερα που καίει ενας φίλος που την εχει βάλει στην παραλία της Αγ. Τριάδας σε σπίτι 200τμ ήταν στα 350€ τον μήνα το κρύο 2μηνο των εορτών του 2011 μεχρι τα μεσα Φεβρουαρίου 2012.

Ελπίζω να βοηθησα για αρχή.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #133770 από kosmidis80
Εγω στα 180 τετραγωνικα με λεβητα πελλετ εκαψα φετος 4 τονους και μου στοιχησαν λιγοτερο απο 750 €

Περιοχη Δρυμος Θεσσαλονικης, οποτε μαλλον μεσα στα ιδια πλαισια σχετικα με κρυο και υγρασια.


Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by kosmidis80.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jimthess

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #133773 από jimthess
η αληθεια ειναι οτι μου δειξαν τον συγκεκριμενο καυστηρα και μου εκανε εντυπωση οτι ειναι πολυ απλος χωρις ηλεκτρονικα ρυθμισεις κτλ. μπορεις να μου πεις τα αρνητικα και θετικά του ( μου φανηκε αρκετα απλος,χωρις να λεω οτι ειναι κακο);
Αν εγω εχω σκοπο να βγαζω χειμωνα με έξοδα μεχρι 1500 ευρω μου κάνει;(τι να κανουμε ρε παιδια ,καποτε αγοραζαμε σπιτια 200τμ χωρις να σκεφτουμε αν καποτε θα μπορεσουμε να το θερμανουμε)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #133775 από jimthess
αρκετα οικονομικα φιλε μου. μπορω να ρωτησω τι καυστηρα εχεις; δωσε μου περισσοτερα στοιχεια..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ