Κόστος Θέρμανσης με Λέβητα Fuzzy Logic 25KW

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120078 από kakos
Και για να λέμε και τα υπέρ-κατά του κόστους θέρμανσης. Έχουμε και λέμε λοιπόν τα αποτελέσματα για πέρσι έδειξαν κόστος θέρμανσης της κατοικίας μου 77τμ με μόνωση τύπου κέλυφος 2ος όροφος (απο τους 3) εκτεθειμένο και βορινό, στην Βόρειο Ελλάδα με θερμοκρασίες φυσιολογικές εντός της κατοικίας 20,5 - 22 ανήλθε στα 5€ ημερησίως για την σαιζόν που μας πέρασε. Ο λέβητας ζεσταίνει μόνο το ενα απο τα 3 διαμερίσματα αφού ο 1ος και ο 3ος είναι ακατοίκητοι. Το πέλλετ που χρησιμοποίησα ήταν το Golden nugget με τιμή 235€ / τόνο αγορασμένο το καλοκαίρι που μας πέρασε. Ακόμη δεν έχω λοιπόν την εμπειρία 2 ορόφων ή 3ών (όχι ότι καίγομαι για να την αποκτήσω) άλλα καλό θα ήταν να είχα και ένα στατιστικό για το τι θα κάψει όταν θα ζητάμε όλοι θέρμανση και ζεστά νερά χρήσης. Πάντως δεν ξέρω τι θα μπορούσα να έχω σαν εναλλακτική λύση στα 150€ τον μήνα με την προϋπόθεση βέβαια να έχω και ζέστη σε όλο το σπίτι 7Χ24 καθώς και ζεστά νερά για το μπανάκι μου χωρίς να ξοδεύω χρήματα για θερμοσίφωνα. :cheer: ]
Φέτος θα βρίσκομαι ακόμη ποιο κάτω μιας και η αγορά πέλλετ κόστισε 200€ ο τόνος βέβαια noname καλής ποιότητας Βουλγαρίας (όσο μπορεί να είναι καλής ποιότητας) το οποίο όμως δείχνει αν εξαιρέσουμε την στάχτη να είναι καλό και να κάνει την δουλειά του όπως πρέπει. Τελικά αυτός ο λέβητας καίει τα πάντα και αυτό είναι το καλό του μέχρι στιγμής. :P

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120094 από Tzortz
Για τον ΛΕΒΗΤΑΣ FARMER BIO 24KW γνωρίζει κανείς κατι σχετικό;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.050 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ