Edilkamin Ottawa

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117584 από AMBIENTES
Απαντήθηκε από AMBIENTES στο θέμα Re:Edilkamin Ottawa
Ξέχασα να σου πώ ότι μένω Λάρισα και το πέλλετ το αγόρασα όλο τον Σεπτέμβριο 6 παλλέτες με 220 ο τόνος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117605 από sakis_konstantinou
Απαντήθηκε από sakis_konstantinou στο θέμα Re:Edilkamin Ottawa
Ambientes, το τηλεκοντρολ το έχω και μου δείχνει θερμοκρασία νερού. Οι τρεις όροφοι έχουν τρεις ηλεκτρονικούς θερμοστάτες οι οποίοι ανοιγοκλείνουν την ηλεκτροβάνα. Έτσι τουλάχιστον το έχω καταλάβει.
Όταν ξεκινάω τη λειτουργία το νερό μου δείχνει μία θερμοκρασία κοντα στου 30. Αφήνω το θερμοστάτη ενός ορόφου ανοιχτό και αφού το νερό πιάσει τους 60 βαθμούς τότε ανοίγω τους υπόλοιπους.
Στη φάση αυτής της λειτουργίας ο καυστήρας δουλεύει στο P5 και έχει αυξημένη κατανάλωση.
Μετά η κατανάλωση εναλλάσεται με βάση τις ανάγκες του κάθε ορόφου.
Τώρα αυτό που μου λες για τη θερμοκρασία απο το τηλεκοντρολ για να σου πω την αλήθεια δεν το καταλαβαίνω.
Υποθέτω ότι η θερμοκρασία του χώρου αν είναι στους 18 με βάση το τηλεκοντρολ, ο λέβητας δεν θα πρέπει να δίνει νερά πουθενά. Ή κάνω λάθος?
Τώρα για να σου πω την αλήθεια, το έχω κάνει και περιμένω να δω πως θα συμπεριφερθεί ο καυστήρας.
Οι αλλαγές του προγραμματισμού πως γίνονται ?
Σχετικά με ameco, golden nuggets και energy point ποια είναι η γνώμη σου ?
Επίσης η πίσσα που λογικά σχηματίζεται περιμετρικα της σχάρας στο χώρο καύσης από που προέρχεται? Υπάρχει τρόπος να αποφευχθεί ?
Αν βάλω ένα κλαπέτο στη συνδεση των καυσαερίων με το λέβητα πετρελαίου και σηκώσω 20-40 πόντους την έξοδο που τώρα είναι στους 15 πόντους από τη στέγη θα βελτιώσω την κατάσταση.
Συγνώμη για το πρήξιμο αλλά όπως καταλαβαίνεις είμαι αρχάριος στο άθλημα...και θεωρώ πως τα 3 τσουβάλια την ημέρα Χ 4,5 ευρώ είναι υπερβολικά όταν μου τάζαν τρελή οικονομία !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117665 από sakis_konstantinou
Απαντήθηκε από sakis_konstantinou στο θέμα Re:Edilkamin Ottawa
Ambientes,

Μετά απο την εφαρμογή της συμβουλής σου σχετικά με τις ρυθμίσεις απο το τηλεκοντρόλ :
Οι τρεις θερμοστατες ρυθμισμένος στους 23 και η ρύθμιση του τηλεκοντρόλ στους 18. Η κατανάλωση βελτιώθηκε σημαντικά αφού η λειτουργία του καυστήρα έπεσε στο P1.
Υπάρχουν όμως οι εξής απορίες :
Α. Σε χαμηλότερες θερμοκρασίες περιβάλλοντος μπορείς να συνεχίσεις να το δουλεύεις στο P1 ;
Β. Δεν υπάρχει πρόβλημα στον καυστήρα ; Αυτό που με ανησυχεί είναι όπως σου είπα η καρβουνια που δημιουργείται πάνω στο κοχλια και βλέπω να προχωράει στο εσωτερικό του. Μήπως με τη χαμηλή καύση επιτάχυνω το πρόβλημα ;
Γ. Υπάρχει κάποιος συνδιασμος στη θερμοκρασία του τηλεκοντρόλ ώστε η λειτουργία να περάσει στο P2 σταθερά;



Υπάρχει δυνατότητα να στείλεις κάποια φωτό απο το εσωτερικό του καυστήρα για να δω σε τι κατάσταση θα πρέπει να είναι μετά απο χρήση 3 ετών ; Με την πρώτη ευκαιρία θα σου στείλω φωτό απο τον δικό μου για να ακούσω τη γνώμη σου.

Ευχαριστώ !



Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117684 από thegoul
Απαντήθηκε από thegoul στο θέμα Re:Edilkamin Ottawa
Χαλκιδική σε ποιο σημείο. Μένω στα Μουδανιά και έχω σόμπα λέβητα της edilkamin.Αν κατάλαβα καλά άλλαξες την λειτουργία του λέβητα από λειτουργία με θερμοκρασία νερού σε λειτουργία με θερμοκρασία θερμοστάτη χώρου.Και εγώ με θερμοκρασία χώρου τον λειτουργώ.Σε δοκιμές που έκανα πέρσι παρατήρησα ότι η λειτουργία με θερμοκρασία νερού είχε πολύ μεγαλύτερες καταναλώσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117799 από sakis_konstantinou
Απαντήθηκε από sakis_konstantinou στο θέμα Re:Edilkamin Ottawa
Καλησπέρα,

Και γω στα Μουδανια μένω.Έχω κάψει μέχρι στιγμής Energy point και τωρα ameco. Σήμερα έχω παραγγείλει golden nuggets. Αυτό που με προβληματίζει είναι το κάρβουνο στο θάλαμο καύσης και ιδιαίτερα στον κοχλία.
Στέλνω και σχετικές φωτογραφίες για να ακούσω τις δικές σου εμπειρίες από καθαρίσματα. Είναι φυσιολογική η κατάσταση στις εικόνες ή λόγω της ασχετοσύνης μου είμαι υπερβολικός ?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117802 από sakis_konstantinou
Απαντήθηκε από sakis_konstantinou στο θέμα Re:Edilkamin Ottawa
Ambientes,

Σου στέλνω φωτογραφίες πριν απο το καθάρισμα και μετά. Υπόψιν ότι από την προηγούμενη φορά έχουν μεσολαβήσει
δύο ημέρες λειτουργίας. Είναι φυσιολογικές αυτές οι εικόνες ?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ