Edilkamin Ottawa

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117430 από sakis_konstantinou
Απαντήθηκε από sakis_konstantinou στο θέμα Re:Edilkamin Ottawa
Παιδια, προηγούμενες καταναλωσεις απο πετρέλαιο δεν ξέρω γιατί το σπίτι το αγοράσαμε το Μαιο. Σε ότι αφορά το κάρβουνο που σχηματίζεται στον κοχύλια είναι αρκετά σκληρό και δεν βγαίνει με σπάτουλα το έχω δοκιμάσει . Αυτό έγινε και με το ameco αλλά και με το energy point . Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι η μαυρίλα προχωρεί σταδιακά στο εσωτερικό του κοχλια και φοβάμαι ότι αν προχωρήσει μήπως κάποια στιγμή φράγκα ρεί όλο το σύστημα.
Απο κωδικούς δεν ξέρω τίποτα και για να πω την αλήθεια φοβάμαι να πειραματιστώ μήπως και προκάλεσω κάποια ζημια.
Τελικά η κατανάλωση είναι η δεν είναι μεγάλη ; Για να πω την αλήθεια την περίμενα μικρότερη.
Στο τηλεκοντρόλ δείχνει υπόλοιπομενη ώρα για καύση που μεταβάλλεται συνεχώς.
Αν βάλω ενα ταμπερ στην έξοδο καυσαερίων στο λέβητα πετρελαίου και σήκωσω καμία 30-40 πόντους την καμινάδα θα βελτιωθεί η κατάσταση ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117434 από sakis_konstantinou
Απαντήθηκε από sakis_konstantinou στο θέμα Re:Edilkamin Ottawa

AMBIENTES έγραψε: Για το κάρβουνο που λες είναι αναλόγως το πέλλετ και δεύτερον τις ρυθίσεις.Αν βλέπεις ότι έχει λίγο εκεί μπροστά από τον κοχλία πάρε την ποιό στενή σπατουλίτσα που θα βρείς και σε 30΄΄ είσαι έτοιμος.Κατανάλωση εγώ έχω αυτές τις τελευταίες 3 ημέρες 2 τσουβάλια την ημέρα με θερμοκρασιες εντός σπιτιού22-23 σε μεζονέτα 120 τετρ.και 30 τετρ.υπόγειο με πυλωτη ενδιάμεσα με ότι αυτό συνεπάγεται για την μόνωση και επάνω σκέτη ταράτσα χωρίς σκεπή.Το μηχάνημα δέχεται αλλάγές στο μενού αν ξέρεις τον κωδικό.


Ambientes εσύ έχεις πειράξει τον προγραμματισμό ?
Σε ποια περιοχή είσαι ;
Τι Πελλετ χρησιμοποιείς και σε τι τιμή ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117581 από AMBIENTES
Απαντήθηκε από AMBIENTES στο θέμα Re:Edilkamin Ottawa
ναι αναλόγως το πέλλετ ρυθμίζω τον αέρα της καύσης,την ποσότητα που ρίχνει,τα διαστήματα καθαρισμού και ότι άλλο μου φαίνεται χρήσιμο.Αυτό που σε ρώτησα για το τηλεκοντρόλ αφορούσε αν το έχεις και σου δείχνει την θερμοκρασία του χώρου και την θερμοκρασία που θέλεις να πιάσει ή σου δείχνει θερμοκρασία νερού.Εγώ μέχρι τώρα το λειτουργούσα σε θερμοκρασία χώρου και το είχα βάλει στο 18 και λειτουργόυσε πάντα στο οικονομικό πρόγραμμα,βέβαια στο σπίτι μέσα δεν έπεσα κάτω από 22 βαθμούς γιατί οι όροφοι λειτουργόυσαν ανεξάρτητοι ο καθένας από τον θερμοστάτη του.Εσύ δεν ξέρω τη σύνδεση έχεις κάνειτους ορόφους σου.Εγώ το μάξιμουμ που καίω αυτή την στιγμή είναι 2 τσουβάλια την ημέρα σε 24ωρο αναμένος ο λέβητας, σβήνει για μισή ώρα την εβδομάδα μόνο για το καθάρισμα.Το πέλλετ που καίω φέτος είναι της αλφαγούντ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117584 από AMBIENTES
Απαντήθηκε από AMBIENTES στο θέμα Re:Edilkamin Ottawa
Ξέχασα να σου πώ ότι μένω Λάρισα και το πέλλετ το αγόρασα όλο τον Σεπτέμβριο 6 παλλέτες με 220 ο τόνος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117605 από sakis_konstantinou
Απαντήθηκε από sakis_konstantinou στο θέμα Re:Edilkamin Ottawa
Ambientes, το τηλεκοντρολ το έχω και μου δείχνει θερμοκρασία νερού. Οι τρεις όροφοι έχουν τρεις ηλεκτρονικούς θερμοστάτες οι οποίοι ανοιγοκλείνουν την ηλεκτροβάνα. Έτσι τουλάχιστον το έχω καταλάβει.
Όταν ξεκινάω τη λειτουργία το νερό μου δείχνει μία θερμοκρασία κοντα στου 30. Αφήνω το θερμοστάτη ενός ορόφου ανοιχτό και αφού το νερό πιάσει τους 60 βαθμούς τότε ανοίγω τους υπόλοιπους.
Στη φάση αυτής της λειτουργίας ο καυστήρας δουλεύει στο P5 και έχει αυξημένη κατανάλωση.
Μετά η κατανάλωση εναλλάσεται με βάση τις ανάγκες του κάθε ορόφου.
Τώρα αυτό που μου λες για τη θερμοκρασία απο το τηλεκοντρολ για να σου πω την αλήθεια δεν το καταλαβαίνω.
Υποθέτω ότι η θερμοκρασία του χώρου αν είναι στους 18 με βάση το τηλεκοντρολ, ο λέβητας δεν θα πρέπει να δίνει νερά πουθενά. Ή κάνω λάθος?
Τώρα για να σου πω την αλήθεια, το έχω κάνει και περιμένω να δω πως θα συμπεριφερθεί ο καυστήρας.
Οι αλλαγές του προγραμματισμού πως γίνονται ?
Σχετικά με ameco, golden nuggets και energy point ποια είναι η γνώμη σου ?
Επίσης η πίσσα που λογικά σχηματίζεται περιμετρικα της σχάρας στο χώρο καύσης από που προέρχεται? Υπάρχει τρόπος να αποφευχθεί ?
Αν βάλω ένα κλαπέτο στη συνδεση των καυσαερίων με το λέβητα πετρελαίου και σηκώσω 20-40 πόντους την έξοδο που τώρα είναι στους 15 πόντους από τη στέγη θα βελτιώσω την κατάσταση.
Συγνώμη για το πρήξιμο αλλά όπως καταλαβαίνεις είμαι αρχάριος στο άθλημα...και θεωρώ πως τα 3 τσουβάλια την ημέρα Χ 4,5 ευρώ είναι υπερβολικά όταν μου τάζαν τρελή οικονομία !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117665 από sakis_konstantinou
Απαντήθηκε από sakis_konstantinou στο θέμα Re:Edilkamin Ottawa
Ambientes,

Μετά απο την εφαρμογή της συμβουλής σου σχετικά με τις ρυθμίσεις απο το τηλεκοντρόλ :
Οι τρεις θερμοστατες ρυθμισμένος στους 23 και η ρύθμιση του τηλεκοντρόλ στους 18. Η κατανάλωση βελτιώθηκε σημαντικά αφού η λειτουργία του καυστήρα έπεσε στο P1.
Υπάρχουν όμως οι εξής απορίες :
Α. Σε χαμηλότερες θερμοκρασίες περιβάλλοντος μπορείς να συνεχίσεις να το δουλεύεις στο P1 ;
Β. Δεν υπάρχει πρόβλημα στον καυστήρα ; Αυτό που με ανησυχεί είναι όπως σου είπα η καρβουνια που δημιουργείται πάνω στο κοχλια και βλέπω να προχωράει στο εσωτερικό του. Μήπως με τη χαμηλή καύση επιτάχυνω το πρόβλημα ;
Γ. Υπάρχει κάποιος συνδιασμος στη θερμοκρασία του τηλεκοντρόλ ώστε η λειτουργία να περάσει στο P2 σταθερά;



Υπάρχει δυνατότητα να στείλεις κάποια φωτό απο το εσωτερικό του καυστήρα για να δω σε τι κατάσταση θα πρέπει να είναι μετά απο χρήση 3 ετών ; Με την πρώτη ευκαιρία θα σου στείλω φωτό απο τον δικό μου για να ακούσω τη γνώμη σου.

Ευχαριστώ !



Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ