Σομπα Λέβητας DMT Σείρα Hercules 14 kw.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111854 από ΚΑΣΤΡΙΝΑΚΗΣ
καλησπερα. εχει καποιος τον παραπανω λεβητα?καποια κριτικη;
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111881 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Σομπα Λέβητας DMT Σείρα Hercules 14 kw.

ΚΑΣΤΡΙΝΑΚΗΣ έγραψε: καλησπερα. εχει καποιος τον παραπανω λεβητα?καποια κριτικη;

Φίλε μου γνωρίζω πως κάποιος συγγενής ενός φίλου έβαλε το συγκεκριμένο μηχάνημα πέρισυ το χειμώνα και το δούλεψε απροβλημάτιστα. Νομίζω ότι ήταν το μοντέλο των 24kw αν δε κάνω λάθος και κάλυψε διαμέρισμα 120 τ.μ. στην Καβάλα. Απ' ότι μου είχε πει ο φίλος μου πρόκειται για αξιόπιστο και οικονομικό μηχάνημα (με τα περσινά δεδομένα βέβαια). Παραπάνω δε ξέρω να σου πω αλλά αν θες θα προσπαθήσω να μάθω μέσω του φίλου μου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΚΑΣΤΡΙΝΑΚΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111911 από ΚΑΣΤΡΙΝΑΚΗΣ
αν δεν σου κάνει κόπο κάποιες επιπλέον πληροφορίες θα μου ήταν χρήσιμες . ενδιαφέρομαι να τοποθετήσω τον λέβητα των 14kw σε σπίτι 90 τμ ,σχετικά καινούργιο και προστατευόμενο από όλους σχεδόν τους καιρούς . σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111915 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Σομπα Λέβητας DMT Σείρα Hercules 14 kw.
Μου ακούγετε καλύτερη αυτή η επιλογή από την αερόθερμη που μας ρώτησες κάπου αλλού.Ίσως να είσαι οριακά στα KW αλλά αυτό μόνο με μία μελέτη θα το γνωρίζεις στα σίγουρα.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΚΑΣΤΡΙΝΑΚΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111918 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Σομπα Λέβητας DMT Σείρα Hercules 14 kw.

ΚΑΣΤΡΙΝΑΚΗΣ έγραψε: αν δεν σου κάνει κόπο κάποιες επιπλέον πληροφορίες θα μου ήταν χρήσιμες . ενδιαφέρομαι να τοποθετήσω τον λέβητα των 14kw σε σπίτι 90 τμ ,σχετικά καινούργιο και προστατευόμενο από όλους σχεδόν τους καιρούς . σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Λοιπόν πριν λίγο μίλησα στο τηλέφωνο με τον ιδιοκτήτη της σόμπας και μου είπε τα εξής:
Η σόμπα υπάρχει σε δύο μοντέλα (Hercules και Urania) τα οποία είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.
Η εταιρία είναι ιταλική (canalidesign) και είναι αξιόπιστη (ο συγκεκριμένος είχε σπουδάσει Ιταλία και ήξερε).
Πέρυσι το χειμώνα έκαψε 3,6 τόνους πέλλετ, ενώ έκαιγε για το ίδιο διαμέρισμα περίπου 2 τόνους πετρέλαιο (βέβαια και ο χειμώνας ήταν ήπιος).
Έχει το μοντέλο των 24kw το οποίο το αγόρασε 2900€ μετρητά από τον τοπικό αντιπρόσωπο. Δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα παρά μόνο στην αρχή μέχρι να βρει τις κατάλληλες ρυθμίσεις διότι έκαψε πολλά διαφορετικά πέλλετ. Στο τέλος έκαψε μόνο RZ pellet (το οποίο όμως ακριβοπλήρωσε όπως μου είπε) και από κει και μετά δεν ασχολήθηκε ξανά με ρυθμίσεις, παρά μόνο με καθάρισμα που έκανε 1-2 φορές την εβδομάδα.
Η σόμπα έχει τοποθετηθεί σε μπαλκόνι (σε κλειστό χώρο όμως που υπήρχε ήδη) και συνδέθηκε απ' ευθείας στο σημείο που ερχόταν οι σωλήνες καλοριφέρ από το λεβητοστάσιο για να διαμοιραστούν στο διαμέρισμα.
Γενικά μου είπε ότι έμεινε ευχαριστημένος αλλά και ότι δεν έψαχνε κάτι ιδιαίτερο, απλά κάτι ώστε να ζεσταθεί οικονομικότερα από το πετρέλαιο αλλά και παράλληλα να μη χρειάζεται να είναι όλη μέρα πάνω από τη σόμπα.
Αυτά μου είπε τα πέτυχε.
Ελπίζω να βοήθησα.
Καλή επιλογή και καλό χειμώνα.
(Συμφωνώ με τον theoilia ότι θα πρέπει να δεις λίγο καλύτερα το θέμα των kw στο μοντέλο που θα επιλέξεις, όσο και κατά τη γνώμη μου τον έμπορο από τον οποίο θα την προμηθευτείς ώστε να σε "καλύψει" για μετά την αγορά)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΚΑΣΤΡΙΝΑΚΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ