Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #121695 από clhorus
Απαντήθηκε από clhorus στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
Καλησπέρα φίλε και απο εμένα. Εχω κάνει κα εγώ την πατέντα για την ακρίβεια το έστειλα στον Βόλο και μου το έφεραν πίσω και ευχαριστώ τον Αντ/πο για την άμεση εξυπηρέτηση. Όντως όλα τα παραπάνω τα επιβεβαιώνω και εγώ. Βέβαια δεν γνώριζα για την σιλικόνη που αναφέρεις όμως δεν ξέρω αν τελικά είναι απαραίτητο.[/quote]

Κι εγώ μέχρι πριν λίγες ημέρες δεν την είχα βάλει τη σιλικόνη. Όταν όμως μερικές φορές σκάλιζα τη φωτιά, έβγαινε καπνός από το κάτω χείλος του πιάτου. Ακολούθησα, λοιπόν, τις οδηγίες του Πολωνού κατασκευαστή (θα τις δεις στο καινούριο του manual) και τις οδηγίες των αντιπροσώπων στο Βόλο. Τώρα, η συμπεριφορά της φωτιάς είναι ακριβώς η ίδια όπως ήταν πριν γίνουν οι οπές στον καυστήρα, με τη διαφορά ότι τώρα βέβαια δεν πιάνει καρβουνιά ο καυστήρας! Σου το συστήνω ανεπιφύλακτα να το δοκιμάσεις. Η συγκεκριμένη σιλικόνη κοστίζει περ. 6,50 ευρώ και είναι μπόλικη για να βάλεις πολλές φορές, αν φυσικά χρειαστεί.

@vaggelis.alex1968 Ναι, τώρα ο Πολωνός κατασκευαστής βγάζει το μηχάνημα με τη συγκεκριμένη τροποποίηση. Αυτό αποδεικνύει την εγκυρότητα τη λύσης!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124149 από panpeletak
Απαντήθηκε από panpeletak στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

clhorus έγραψε: Καλησπέρα φίλε και απο εμένα. Εχω κάνει κα εγώ την πατέντα για την ακρίβεια το έστειλα στον Βόλο και μου το έφεραν πίσω και ευχαριστώ τον Αντ/πο για την άμεση εξυπηρέτηση. Όντως όλα τα παραπάνω τα επιβεβαιώνω και εγώ. Βέβαια δεν γνώριζα για την σιλικόνη που αναφέρεις όμως δεν ξέρω αν τελικά είναι απαραίτητο.


Κι εγώ μέχρι πριν λίγες ημέρες δεν την είχα βάλει τη σιλικόνη. Όταν όμως μερικές φορές σκάλιζα τη φωτιά, έβγαινε καπνός από το κάτω χείλος του πιάτου. Ακολούθησα, λοιπόν, τις οδηγίες του Πολωνού κατασκευαστή (θα τις δεις στο καινούριο του manual) και τις οδηγίες των αντιπροσώπων στο Βόλο. Τώρα, η συμπεριφορά της φωτιάς είναι ακριβώς η ίδια όπως ήταν πριν γίνουν οι οπές στον καυστήρα, με τη διαφορά ότι τώρα βέβαια δεν πιάνει καρβουνιά ο καυστήρας! Σου το συστήνω ανεπιφύλακτα να το δοκιμάσεις. Η συγκεκριμένη σιλικόνη κοστίζει περ. 6,50 ευρώ και είναι μπόλικη για να βάλεις πολλές φορές, αν φυσικά χρειαστεί.

@vaggelis.alex1968 Ναι, τώρα ο Πολωνός κατασκευαστής βγάζει το μηχάνημα με τη συγκεκριμένη τροποποίηση. Αυτό αποδεικνύει την εγκυρότητα τη λύσης![/quote]

Συμφωνώ απόλυτα με τα αποτελέσματα της νέας πατέντας! Είχα πάρα πολύ μεγάλο πρόβλημα με την συγκέντρωση καρβουνιάς που μπλόκαρε την ροή του πέλλετ και αναγκαζόμουν κάθε τέσσερις μέρες να καθαρίζω.
Άλλαξα το τμήμα αυτό ( κάτω απο το πιάτο που γίνεται η καύση) τον περασμένο Φεβρουάριο. Απο τότε δεν ξαναείχα πρόβλημα. Απο τον Φεβρουάριο μέχρι τον Απρίλιο που έσβησα τον καυστήρα δεν μπούκωσε ξανά. Όταν τον καθάρισα στο τέλος είχε καρβουνιά άλλά δεν μου είχε δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στην καύση.
Φέτος καεί παλι κανονικά χωρίς να με δημιουργήσει μέχρι σήμερα κανένα πρόβλημα.
Απο τότε που άλλαξα αυτο το τμήμα του σωλήνα, παρατηρώ ότι στο σημείο που ενώνεται με το πιάτο βγαίνει άσπρος καπνός.
Για αυτό το λόγο χρειάζεται να βάλουμε σιλικόνι;
Για να φεύγει ο αέρας απο πάνω και να βοηθάει την καυση;
Πώς την βάζεις; Πρέπει να είναι κρύος ο σωλήνας και το πιάτο;
Μάρκα σιλικόνης;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124158 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
Παίδες να σας παραπέμψω εδώ διότι μιλάμε για τους ίδιους καυστήρες σε 2-3 διαφορετικά νήματα.
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...51&Itemid=384#124101

Επίσης να μου εξηγήσει κάποιος η σιλικόνη κολλά το καπάκι ή απλά παίζει στεγανοποιητικό ρόλο; Διότι αν το κολλά τότε πως θα καθαρίζεται με το στεφάνι καύση επάνω είναι λίγο μανίκι.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124184 από panpeletak
Απαντήθηκε από panpeletak στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

kakos έγραψε: Παίδες να σας παραπέμψω εδώ διότι μιλάμε για τους ίδιους καυστήρες σε 2-3 διαφορετικά νήματα.
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...51&Itemid=384#124101

Επίσης να μου εξηγήσει κάποιος η σιλικόνη κολλά το καπάκι ή απλά παίζει στεγανοποιητικό ρόλο; Διότι αν το κολλά τότε πως θα καθαρίζεται με το στεφάνι καύση επάνω είναι λίγο μανίκι.


Τώρα που βλέπω το νέο manual σελ. 19 δείχνει την τοποθετηση σελικόνης.
Το νέο manual το κατέβασα απο www.pelletboilers.gr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124216 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
το έλεγε και στο παλιό

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #124298 από frakyd
Απαντήθηκε από frakyd στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
Να πω κ γω οτι σημερα κλεινω ενα μηνα λειτουργιας του λεβητα μετα την μετατροπη
κ λεω να του κρεμασω τιποτα σκορδα για να μην τον ματιασω!!!

Δεν ξερω αν εχει πιασει καρβουνια επειδη για να πω την αληθεια δεν τον
εχω καθαρισει ακομα.

Ειναι μεγαλο θεμα τελικα να μην σε απασχολει ο λεβητας.
Ενα μηνα μονο τροφοδοτηση καυσιμου.

Μου ελεγαν πριν τον παρω οτι αν θελεις να καις μονο πελλετ ,
παρε ενα κομπακτ λεβητα πελλετ που δεν πιανει χωρο κ βρισκεις κ πιο οικονομικο.
Δεν ξερω αν εκανα σωστα , αλλα σιγουρα ξερω οτι ειναι μεγαλο + να μην εχω ανοιξει
ενα μηνα+ τωρα το πορτακι της σταχτης κ να χει μεγαλο σιλο.

Μακαρι να συνεχισει ετσι!!!

υ.γ. ουτε γω εχω βαλει σιλικονη κ χω παρατηρησει τον εξτρα αερα ,
κ αφου λετε οτι θα ειναι καλυτερα, ισως να το κανω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ