Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29106 από panpeletak
Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic δημιουργήθηκε από panpeletak
Για να επανέλθουμε στην εγκατάσταση του fuzzy logic. Εγώ έχω ένα λεβητοστάσιο όπου μέχρι τώρα λειτουργούσε ένας λέβητας πετρελαίου και τον οποίο θέλω να συνεχίσω να έχω για έκτακτη ανάγκη. Κατα την τοποθέτηση ο υδραυλικός με είπε ότι θα βάλει έναν κυκλοφορητη που θα συνδέσει τον fuzzy logic με το μποιλερ. Έτσι με βάση την θερμοκρασία του νερού του μπόιλερ, ενας θερμοστάτης θα επιτρέπει την κυκλοφορία του νερού απο τον λέβητα προς το μποιλερ.
Για την κυκλοφορία των νερών θέρμανσης θα χρησιμοποιηθεί ο ήδη υπάρχων κυκλοφορητής. Παράλληλα ο κυκλοφορητής αυτός θα συνδεθεί με το θερμοστάτη χώρου που αποτελεί σετ του fuzzy logic.
Τώρα το θέμα που προκύπτει είναι αν μπορεί ο θερμοστάτης χώρου να ανάψει και τους λέβητες εκ περιτροπής φυσικά. Δηλαδή αν κάποια μέρα εγώ αποφασίσω να ανάψω το λέβητα πετρελαίου, τότε αν κλείσω το fuzzy logic και ανοίξω τον θερμοστάτη θα ανάψει ο λέβητας πετρελαίου????????????????????
Εχει κανείς κάνει παράλληλη σύνδεση δύο λέβητες στο σπίτι του????
Περιμένω ιδέες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29126 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

panpeletak έγραψε:
...Για την κυκλοφορία των νερών θέρμανσης θα χρησιμοποιηθεί ο ήδη υπάρχων κυκλοφορητής. Παράλληλα ο κυκλοφορητής αυτός θα συνδεθεί με το θερμοστάτη χώρου που αποτελεί σετ του fuzzy logic.
Τώρα το θέμα που προκύπτει είναι αν μπορεί ο θερμοστάτης χώρου να ανάψει και τους λέβητες εκ περιτροπής φυσικά. Δηλαδή αν κάποια μέρα εγώ αποφασίσω να ανάψω το λέβητα πετρελαίου, τότε αν κλείσω το fuzzy logic και ανοίξω τον θερμοστάτη θα ανάψει ο λέβητας πετρελαίου????????????????????



Ένας απλός μεταγωγός διακόπτης χρειάζεται για να συμβεί αυτό, γυρίζεις τον διακόπτη και η εντολή από τον θερμοστάτη χώρου πάει στον λέβητα / καυστήρα που θέλεις εσύ, εφόσον όλα τα υδραυλικά θέματα είναι ήδη λυμένα.

Αν όμως θέλουμε αυτόματη μεταγωγή, αν π.χ. ο λέβητας προτεραιότητας (προφανώς ο Fuzzy Logic) χαλάσει, βγάλει λάθος, τελειώσει το καύσιμο κτλ τότε να πάρει εντολή ο άλλος λέβητας, εκεί χρειαζόμαστε ένα απλό κύκλωμα αυτοματισμού και πιθανόν κάποια αισθητήρια (αν ο λέβητας προτεραιότητας δεν δίνει ηλεκτρικό σήμα για το σφάλμα).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29143 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

panpeletak έγραψε: Για να επανέλθουμε στην εγκατάσταση του fuzzy logic. Εγώ έχω ένα λεβητοστάσιο όπου μέχρι τώρα λειτουργούσε ένας λέβητας πετρελαίου και τον οποίο θέλω να συνεχίσω να έχω για έκτακτη ανάγκη. Κατα την τοποθέτηση ο υδραυλικός με είπε ότι θα βάλει έναν κυκλοφορητη που θα συνδέσει τον fuzzy logic με το μποιλερ. Έτσι με βάση την θερμοκρασία του νερού του μπόιλερ, ενας θερμοστάτης θα επιτρέπει την κυκλοφορία του νερού απο τον λέβητα προς το μποιλερ.
Για την κυκλοφορία των νερών θέρμανσης θα χρησιμοποιηθεί ο ήδη υπάρχων κυκλοφορητής. Παράλληλα ο κυκλοφορητής αυτός θα συνδεθεί με το θερμοστάτη χώρου που αποτελεί σετ του fuzzy logic.
Τώρα το θέμα που προκύπτει είναι αν μπορεί ο θερμοστάτης χώρου να ανάψει και τους λέβητες εκ περιτροπής φυσικά. Δηλαδή αν κάποια μέρα εγώ αποφασίσω να ανάψω το λέβητα πετρελαίου, τότε αν κλείσω το fuzzy logic και ανοίξω τον θερμοστάτη θα ανάψει ο λέβητας πετρελαίου????????????????????
Εχει κανείς κάνει παράλληλη σύνδεση δύο λέβητες στο σπίτι του????
Περιμένω ιδέες.


Θα σου απαντήσω απλά γιατί δεν γίνεται το παραπάνω σενάριο ή τουλάχιστον υποθέτω ότι δεν γίνετε.
Ο θερμοστάτης του F.L. δεν δίνει εντολή να ανοίξει και να κλείσει ο λέβητας όπως αυτό γίνεται με τους καυστήρες πετρελαίου. Ο καυστήρας ανοίγει μια φορά και λειτουργεί συνεχώς με ενδιάμεσα διαλύματα (stand by) άσχετα με την εντολή του θερμοστάτη. Ο θερμοστάτης δίνει εντολή στον λέβητα για να ανοίξει ή να κλείσει τον κυκλοφορητή όταν θέλουμε ζεστά νερά στο σπίτι μας και μόνο αυτό.
Για να κλείσεις τον λέβητα πρέπει να δώσεις εντολή από το μενού του ίδιου του λέβητα. Δεν ξέρω αν σου απάντησα στον προβληματισμό σου άλλα με αυτό θέλω να πω ότι σε κάθε περίπτωση που θέλεις να αλλάζεις λέβητα καύσης θα πρέπει να επισκεφτεσε το λεβητοστάσιο σου :silly: .

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29156 από panpeletak
Απαντήθηκε από panpeletak στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

kakos έγραψε:

panpeletak έγραψε: Για να επανέλθουμε στην εγκατάσταση του fuzzy logic. Εγώ έχω ένα λεβητοστάσιο όπου μέχρι τώρα λειτουργούσε ένας λέβητας πετρελαίου και τον οποίο θέλω να συνεχίσω να έχω για έκτακτη ανάγκη. Κατα την τοποθέτηση ο υδραυλικός με είπε ότι θα βάλει έναν κυκλοφορητη που θα συνδέσει τον fuzzy logic με το μποιλερ. Έτσι με βάση την θερμοκρασία του νερού του μπόιλερ, ενας θερμοστάτης θα επιτρέπει την κυκλοφορία του νερού απο τον λέβητα προς το μποιλερ.
Για την κυκλοφορία των νερών θέρμανσης θα χρησιμοποιηθεί ο ήδη υπάρχων κυκλοφορητής. Παράλληλα ο κυκλοφορητής αυτός θα συνδεθεί με το θερμοστάτη χώρου που αποτελεί σετ του fuzzy logic.
Τώρα το θέμα που προκύπτει είναι αν μπορεί ο θερμοστάτης χώρου να ανάψει και τους λέβητες εκ περιτροπής φυσικά. Δηλαδή αν κάποια μέρα εγώ αποφασίσω να ανάψω το λέβητα πετρελαίου, τότε αν κλείσω το fuzzy logic και ανοίξω τον θερμοστάτη θα ανάψει ο λέβητας πετρελαίου????????????????????
Εχει κανείς κάνει παράλληλη σύνδεση δύο λέβητες στο σπίτι του????
Περιμένω ιδέες.


Θα σου απαντήσω απλά γιατί δεν γίνεται το παραπάνω σενάριο ή τουλάχιστον υποθέτω ότι δεν γίνετε.
Ο θερμοστάτης του F.L. δεν δίνει εντολή να ανοίξει και να κλείσει ο λέβητας όπως αυτό γίνεται με τους καυστήρες πετρελαίου. Ο καυστήρας ανοίγει μια φορά και λειτουργεί συνεχώς με ενδιάμεσα διαλύματα (stand by) άσχετα με την εντολή του θερμοστάτη. Ο θερμοστάτης δίνει εντολή στον λέβητα για να ανοίξει ή να κλείσει τον κυκλοφορητή όταν θέλουμε ζεστά νερά στο σπίτι μας και μόνο αυτό.
Για να κλείσεις τον λέβητα πρέπει να δώσεις εντολή από το μενού του ίδιου του λέβητα. Δεν ξέρω αν σου απάντησα στον προβληματισμό σου άλλα με αυτό θέλω να πω ότι σε κάθε περίπτωση που θέλεις να αλλάζεις λέβητα καύσης θα πρέπει να επισκεφτεσε το λεβητοστάσιο σου :silly: .


Το θεμα είναι τι θα πρέπει να γίνει στο λεβητοστάσιο ώστε να μπορεί αν χρειαστεί να λειτουργήσει ο λέβητας πετρελαίου. Δηλαδή αν εγώ βάλω στον θερμοστάτη 21 βαθμούς όταν φτάσει στο σπίτι τους 21 βαθμούς, θα σταματήσει να λειτουργεί ο λέβητας πετρελαίου όπως γίνεται τώρα?????
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by panpeletak.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29161 από panpeletak
Απαντήθηκε από panpeletak στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

fisikos50 έγραψε:

panpeletak έγραψε:
...Για την κυκλοφορία των νερών θέρμανσης θα χρησιμοποιηθεί ο ήδη υπάρχων κυκλοφορητής. Παράλληλα ο κυκλοφορητής αυτός θα συνδεθεί με το θερμοστάτη χώρου που αποτελεί σετ του fuzzy logic.
Τώρα το θέμα που προκύπτει είναι αν μπορεί ο θερμοστάτης χώρου να ανάψει και τους λέβητες εκ περιτροπής φυσικά. Δηλαδή αν κάποια μέρα εγώ αποφασίσω να ανάψω το λέβητα πετρελαίου, τότε αν κλείσω το fuzzy logic και ανοίξω τον θερμοστάτη θα ανάψει ο λέβητας πετρελαίου????????????????????



Ένας απλός μεταγωγός διακόπτης χρειάζεται για να συμβεί αυτό, γυρίζεις τον διακόπτη και η εντολή από τον θερμοστάτη χώρου πάει στον λέβητα / καυστήρα που θέλεις εσύ, εφόσον όλα τα υδραυλικά θέματα είναι ήδη λυμένα.

Αν όμως θέλουμε αυτόματη μεταγωγή, αν π.χ. ο λέβητας προτεραιότητας (προφανώς ο Fuzzy Logic) χαλάσει, βγάλει λάθος, τελειώσει το καύσιμο κτλ τότε να πάρει εντολή ο άλλος λέβητας, εκεί χρειαζόμαστε ένα απλό κύκλωμα αυτοματισμού και πιθανόν κάποια αισθητήρια (αν ο λέβητας προτεραιότητας δεν δίνει ηλεκτρικό σήμα για το σφάλμα).


Όχι δεν θέλω αυτόματη μεταγωγή. Αυτό που θέλω είναι όταν και αν θέλω να αναψει ο λέβητας πετρελαίου να υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Απο κει και πέρα ο θερμοστάτης χώρου θα λειτουργεί κανονικά όπως σήμερα ο υπάρχων. Δηλαδή θα ανάβει και θα σβήνει ο λέβητας ανάλογα με τις ανάγκες του χώρου θέρμανσης??????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29167 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

panpeletak έγραψε:

kakos έγραψε:

panpeletak έγραψε: Για να επανέλθουμε στην εγκατάσταση του fuzzy logic. Εγώ έχω ένα λεβητοστάσιο όπου μέχρι τώρα λειτουργούσε ένας λέβητας πετρελαίου και τον οποίο θέλω να συνεχίσω να έχω για έκτακτη ανάγκη. Κατα την τοποθέτηση ο υδραυλικός με είπε ότι θα βάλει έναν κυκλοφορητη που θα συνδέσει τον fuzzy logic με το μποιλερ. Έτσι με βάση την θερμοκρασία του νερού του μπόιλερ, ενας θερμοστάτης θα επιτρέπει την κυκλοφορία του νερού απο τον λέβητα προς το μποιλερ.
Για την κυκλοφορία των νερών θέρμανσης θα χρησιμοποιηθεί ο ήδη υπάρχων κυκλοφορητής. Παράλληλα ο κυκλοφορητής αυτός θα συνδεθεί με το θερμοστάτη χώρου που αποτελεί σετ του fuzzy logic.
Τώρα το θέμα που προκύπτει είναι αν μπορεί ο θερμοστάτης χώρου να ανάψει και τους λέβητες εκ περιτροπής φυσικά. Δηλαδή αν κάποια μέρα εγώ αποφασίσω να ανάψω το λέβητα πετρελαίου, τότε αν κλείσω το fuzzy logic και ανοίξω τον θερμοστάτη θα ανάψει ο λέβητας πετρελαίου????????????????????
Εχει κανείς κάνει παράλληλη σύνδεση δύο λέβητες στο σπίτι του????
Περιμένω ιδέες.


Θα σου απαντήσω απλά γιατί δεν γίνεται το παραπάνω σενάριο ή τουλάχιστον υποθέτω ότι δεν γίνετε.
Ο θερμοστάτης του F.L. δεν δίνει εντολή να ανοίξει και να κλείσει ο λέβητας όπως αυτό γίνεται με τους καυστήρες πετρελαίου. Ο καυστήρας ανοίγει μια φορά και λειτουργεί συνεχώς με ενδιάμεσα διαλύματα (stand by) άσχετα με την εντολή του θερμοστάτη. Ο θερμοστάτης δίνει εντολή στον λέβητα για να ανοίξει ή να κλείσει τον κυκλοφορητή όταν θέλουμε ζεστά νερά στο σπίτι μας και μόνο αυτό.
Για να κλείσεις τον λέβητα πρέπει να δώσεις εντολή από το μενού του ίδιου του λέβητα. Δεν ξέρω αν σου απάντησα στον προβληματισμό σου άλλα με αυτό θέλω να πω ότι σε κάθε περίπτωση που θέλεις να αλλάζεις λέβητα καύσης θα πρέπει να επισκεφτεσε το λεβητοστάσιο σου :silly: .


Το θεμα είναι τι θα πρέπει να γίνει στο λεβητοστάσιο ώστε να μπορεί αν χρειαστεί να λειτουργήσει ο λέβητας πετρελαίου. Δηλαδή αν εγώ βάλω στον θερμοστάτη 21 βαθμούς όταν φτάσει στο σπίτι τους 21 βαθμούς, θα σταματήσει να λειτουργεί ο λέβητας πετρελαίου όπως γίνεται τώρα?????


Ας τα πάρουμε απο την αρχή για να μην μπερδευτούμε. Θα έχεις 2 λέβητες συνδεδεμένους παράλληλα. Ο ένας ο F.L. και ο άλλος ο πετρελαίου. Ο πετρελαίου σήμερα παίρνει εντολή για On-OFF απο τον θερμοστάτη που έχεις. Αν τώρα ο κύριος λέβητας σου είναι ο F.L. θα πρέπει να καταργήσεις τον θερμοστάτη του λέβητα πετρελαίου και να βάλεις αυτόν του F.L. (αρα τέλος το On-Off για τον λέβητα πετρελαίου απο το σπίτι σου). Τώρα σου εξηγώ παραπάνω γιατί αυτό που θέλεις δεν γίνετε απο τον θερμοστάτη. Διότι ο F.L. δεν λειτουργεί όπως ο λέβητας πετρελαίου. Θα πρέπει να τον κλείσεις χειροκίνητα απο το μενού στην βάση του λέβητα και όχι απο τον θερμοστάτη και κατόπιν να βάλεις σε λειτουργία τον λέβητα πετρελαίου. Τώρα πώς θα βάλεις σε λειτουργία τον λέβητα πετρελαίου αυτό είναι ένα ερώτημα μιας και απο τον εγκατεστημένο θερμοστάτη του F.L. πιθανολογώ ότι απλά δεν γίνεται.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ