Αντοχή του λέβητα και της υδραυλικής σόμπας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41235 από lucky4444
Καλησπερα στους φιλους ολους.
Σκεφτομαι την αγορα λεβητα η σομπας καλοριφερ πελλετ.
Για λεβητα σκεφτομαι να καει ξυλο και πελλετ.
Με επικοινωνια που ειχα με καποιους του ειδους χωρις ομως να τους ξερω και απο χθες...
μου τονισαν οτι ειναι προτιμοτερο να παρω καποιο λεβητα παρα σομπα καλοριφερ διοτι λεει ο λεβητας θα κρατησει πολλα χρονια ενω η σομπα καλοριφερ το πολυ 5 χρονια... Δε καταλαβα το γιατι και οταν το ρωτησα μου ειπαν οτι ειναι αλλη κατασκευη η μια και αλλο η αλλη...... Συμφωνειτε;;
Επισης μου ειπαν οτι θα καιει λιγοτερο ο λεβητας απο μια σομπα καλοριφερ!!!!
Επισης μου ειπαν να προτιμησω ιταλικο και με τιποτα ελληνικο! Γι αυτο και σε ενα αλλο ερωτημα μου στο φορουμ ειχα αυτη την απορια....
Επισης μου ειπαν να μη ψαχνω για συσκευη που θα καιει και ξυλο και πελλετ γιατι δε θα κανει δουλεια.Αλλα να δω για ενα καυσιμο μονο....
Πολλες ερωτησεις ναι... οποιος εχει ορεξη ας με βοηθησει,σας ευχαριστω.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41244 από Nasikas

Επίσης μου είπαν...
Επίσης μου είπαν....


Αυτά τα απίστευτα σου τα είπαν επαγγελματίες;

Ή μήπως τίποτα άκαφτοι ειδικοί ;


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41245 από DOOM_NX
Συμφωνώ με αυτά που σου είπαν. Ένας λέβητας πέλλετ θα ζεστάνει πιο αποδοτικά και κυρίως καθαρά το χώρο που θέλεις. Ο λέβητας έχει μεγάλη δεξαμενή καυσίμου κι έτσι δε θα είσαι κάθε μέρα με τα τσουβάλια στα χέρια. Μερικοί έχουν ενσωματωμένο σύστημα για ζεστό νερό χρήσης. Ξέχνα το ξύλο. Σε θέλει όλη την ώρα από πάνω να κάνεις το θερμαστή. Δε συκγρίνεται με το αυτόματο τάισμα των pellet. Λογικό είναι μηχάνημα που έχει σχεδιαστεί αποκλειστικά για καύση συγκεκριμένου καυσίμου να έχει μεγαλύτερη απόδοση από κάποια που κάνουν παραχωρήσεις για να καίνε "απ'όλα". Γενικότερα οι Έλληνες δεν έχουν εμπειρία στα πέλλετ. Πιστοποιημένα μηχανήματα υψηλής απόδοσης δε θα βρεις. Ειδικά αν πάρεις no-name από κάποιο χυτήριο, μην περιμένεις πολλά. Γιαυτό σου είπαν να στραφείς σε χώρες που δεν είναι "μπάτε σκύλοι αλέστε" αυτή τη στιγμή και τα μηχανήματα τηρούνε κάποια στάνταρντς. Τέλος, όσον αφορά τη διάρκεια ζωής, ένα ποιοτικό μηχάνημα, είτε σόμπα είτε λέβητας, θεωρώ πως με σωστή συντήρηση θα αντέξει περισσότερο από 5 χρόνια.

Λέβητας πέλλετ με χίλια, λοιπόν, εκτός αν σ'ενδιαφέρει να ζεσταίνεις μικρό χώρο ή ζηλεύεις την αισθητική της σόμπας στο σαλόνι.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lucky4444

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43339 από lucky4444
Ενα δικο μου συμπερασμα,ισως εντελως λαθος αλλα θα το πω...
Ειτε μιλαμε για σομπα καλοριφερ ειτε για λεβητα...το ιδιο δεν ειναι τεχνικα;
Το ενα ειναι για λεβητοστασιο και το αλλο για μεσα.... Σαν λειτουργεια απο μηχανικης πλευρας αλλα και απο λειτουργικης το ιδιο πραμα δε κανουν και τα δυο; Περα απο το θεμα δεξαμενης που ενδεχομενος ο λεβητας να ειναι μεγαλυτερος υπαρχει καποια αλλη διαφορα που θα πρεπει να προτιμηθει ο λεβητας; Και νομιζω πως μια διαφορα θα ειναι οτι ο λεβητας θα τρωει περισσοτερο πελλετ απο τη σομπα.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43340 από mastoras
Καμία σχέση ένας Λέβητας με καυστήρα πέλλετ, με μια Σόμπα πέλλετ νερού.....καμία σχέση.

Ναι !!! Και τα δύο κάνουν την ίδια δουλειά ζεσταίνοντας τα νερά στο κλειστό κύκλωμα της εγκατάστασης θέρμανσης [καλοριφέρ] αλλά είναι τελείως διαφορετικές κατασκευές.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lucky4444

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43343 από lucky4444
Συγχωρεστε με για το οτι ειμαι ανιδεος...και κανω απλες σκεψεις σαν ασχετος επι του θεματος...
Κυριε mastora μιας που ειμαστε και ''πατριωτες'' ,δε ξερω κατα ποσο λογικο και πρακτικο θα ηταν να σας ρωτουσα για την αποψη σας...προσωπικα..τι λεβητα θα επιλεγατε; Ελληνικο; Ξένο; Καποιον που γνωριζεται εσεις απο πρωτο χερι με σιγουρια οτι κανει δουλεια....Γιατι το κεφαλι μου εχει λιγο χωρο για το προβλημα θερμανσης,μαζι με αλλα προβληματα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ