Ferroli SFL 3 vs Thermorossi Compact 12

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20998 από nchatzitou
Ferroli SFL 3 vs Thermorossi Compact 12 δημιουργήθηκε από nchatzitou
Γεια σας ,

Αποφάσισα και γω να βάλω πέλλετ και ήδη από την πρώτη βδομάδα απογοητεύτηκα , όσον αφορά την επιλογή του καυστήρα . Πήγα σε δύο εμπόρους λοιπόν .
Ο ένας πουλά τον Ferroli SFL 3 με Ferroli Sun P7 και αφού ήρθε στο σπίτι και έκανε μετρήσεις , μου έδωσε τιμή . Ο άλλος πουλά τον Thermorossi Compact 12 , ο οποίος έχει περισσότερες ευκολίες από τον Ferroli αλλά είναι πιο ακριβός κατά 1000€ .
Αυτό όμως που μ΄ενδιαφέρει περισσότερο είναι η κατανάλωση . Ενώ ο Ferroli έχει μέση κατανάλωση 5 κιλά ανά ώρα , ο Thermorossi μέση κατανάλωση 2 κιλά ανά ώρα .Οι τιμές αυτές είναι σύμφωνα με τους εμπόρους αλλά και σύμφωνα με τις προδιαγραφές στο internet.
Αν πράγματι ισχύουν αυτές οι καταναλώσεις , τότε συμφέρει να πάρω τον Thermorossi .Διότι θα κάνω γρήγορη απόσβεση της διαφοράς στην τιμή (1000€) και μετά κέρδος :lol: :lol: :lol:
Εμένα πάντως μου έκανε μεγάλη εντύπωση η κατανάλωση του Thermorossi η οποία στο επίσημο site αναφέρει μέση κατανάλωση 1 έως 3,4 κιλά ανά ώρα.

Θέλω άμεσα την βοήθεια σας :ohmy: :ohmy: :ohmy:

When Kings become philosophers and philosophers become rulers ,then people become happy - Plato

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21000 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Ferroli SFL 3 vs Thermorossi Compact 12
Εγω προτεινω να συνεχισεις το ψαξιμο. 2 επιλογες μου φαινονται λιγες για λεβητα πελλετ. Διαβασε και εδω μεσα στον γολγοθα και σε αλλα σημεια ...

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21002 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Ferroli SFL 3 vs Thermorossi Compact 12

nchatzitou έγραψε: Γεια σας ,

Αποφάσισα και γω να βάλω πέλλετ και ήδη από την πρώτη βδομάδα απογοητεύτηκα , όσον αφορά την επιλογή του καυστήρα . Πήγα σε δύο εμπόρους λοιπόν .
Ο ένας πουλά τον Ferroli SFL 3 με Ferroli Sun P7 και αφού ήρθε στο σπίτι και έκανε μετρήσεις , μου έδωσε τιμή . Ο άλλος πουλά τον Thermorossi Compact 12 , ο οποίος έχει περισσότερες ευκολίες από τον Ferroli αλλά είναι πιο ακριβός κατά 1000€ .
Αυτό όμως που μ΄ενδιαφέρει περισσότερο είναι η κατανάλωση . Ενώ ο Ferroli έχει μέση κατανάλωση 5 κιλά ανά ώρα , ο Thermorossi μέση κατανάλωση 2 κιλά ανά ώρα .Οι τιμές αυτές είναι σύμφωνα με τους εμπόρους αλλά και σύμφωνα με τις προδιαγραφές στο internet.
Αν πράγματι ισχύουν αυτές οι καταναλώσεις , τότε συμφέρει να πάρω τον Thermorossi .Διότι θα κάνω γρήγορη απόσβεση της διαφοράς στην τιμή (1000€) και μετά κέρδος :lol: :lol: :lol:
Εμένα πάντως μου έκανε μεγάλη εντύπωση η κατανάλωση του Thermorossi η οποία στο επίσημο site αναφέρει μέση κατανάλωση 1 έως 3,4 κιλά ανά ώρα.

Θέλω άμεσα την βοήθεια σας :ohmy: :ohmy: :ohmy:



Φιλε μου σκεφτεσαι πολυ λαθος...με αυτον τον τροπο σκεψης θα αγορασεις οτι να ναι.
Την καταναλωση του λεβητα μας την καθοριζουν οι αναγκες του σπιτιου σε θερμανση.
Δηλαδη αναλογα τις απωλειες που εχεις στο σπιτι, τοσο πελλετ θα καις.
Τοσα κιλα μεσο ορο δινει ο ταδε, και τοσα ο ταδε ειναι απαραδεκτα...αποπροσανατολιζουν τον καταναλωτη και αφου τον ξεγελασουν τον απογοητευουν.
Μην πιστευετε φυκια και μεταξωτες κορδελες που καποιοι υποσχονται για να πουλησουν.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21007 από nchatzitou
Απαντήθηκε από nchatzitou στο θέμα Ferroli SFL 3 vs Thermorossi Compact 12

χρηστος8 έγραψε:

nchatzitou έγραψε: Γεια σας ,

Αποφάσισα και γω να βάλω πέλλετ και ήδη από την πρώτη βδομάδα απογοητεύτηκα , όσον αφορά την επιλογή του καυστήρα . Πήγα σε δύο εμπόρους λοιπόν .
Ο ένας πουλά τον Ferroli SFL 3 με Ferroli Sun P7 και αφού ήρθε στο σπίτι και έκανε μετρήσεις , μου έδωσε τιμή . Ο άλλος πουλά τον Thermorossi Compact 12 , ο οποίος έχει περισσότερες ευκολίες από τον Ferroli αλλά είναι πιο ακριβός κατά 1000€ .
Αυτό όμως που μ΄ενδιαφέρει περισσότερο είναι η κατανάλωση . Ενώ ο Ferroli έχει μέση κατανάλωση 5 κιλά ανά ώρα , ο Thermorossi μέση κατανάλωση 2 κιλά ανά ώρα .Οι τιμές αυτές είναι σύμφωνα με τους εμπόρους αλλά και σύμφωνα με τις προδιαγραφές στο internet.
Αν πράγματι ισχύουν αυτές οι καταναλώσεις , τότε συμφέρει να πάρω τον Thermorossi .Διότι θα κάνω γρήγορη απόσβεση της διαφοράς στην τιμή (1000€) και μετά κέρδος :lol: :lol: :lol:
Εμένα πάντως μου έκανε μεγάλη εντύπωση η κατανάλωση του Thermorossi η οποία στο επίσημο site αναφέρει μέση κατανάλωση 1 έως 3,4 κιλά ανά ώρα.

Θέλω άμεσα την βοήθεια σας :ohmy: :ohmy: :ohmy:



Φιλε μου σκεφτεσαι πολυ λαθος...με αυτον τον τροπο σκεψης θα αγορασεις οτι να ναι.
Την καταναλωση του λεβητα μας την καθοριζουν οι αναγκες του σπιτιου σε θερμανση.
Δηλαδη αναλογα τις απωλειες που εχεις στο σπιτι, τοσο πελλετ θα καις.
Τοσα κιλα μεσο ορο δινει ο ταδε, και τοσα ο ταδε ειναι απαραδεκτα...αποπροσανατολιζουν τον καταναλωτη και αφου τον ξεγελασουν τον απογοητευουν.
Μην πιστευετε φυκια και μεταξωτες κορδελες που καποιοι υποσχονται για να πουλησουν.


Φιλε Χρήστος8 ,
Συνεχίζω και ερωτώ , εάν στο ίδιο σπίτι , βάλουμε έναν Ferroli και έναν thermorossi , ποιος από τους δύο θα έχει την μικρότερη κατανάλωση ;
Όποιος γνωρίζει απαντά .
Το ξέρω ότι ένας λέβητας έχει διαφορετική συμπεριφορά και κατανάλωση σε διαφορετικά σπίτια . Είναι λογικό λόγω διαφορετικής μόνωσης των σπιτιών και διαφορετικών απαιτήσεων από τους χρήστες.
Το θέμα είναι αν γνωρίζουμε πραγματικά ποιος είναι ποιο οικονομικός.
Δηλαδή αν βάλουμε τους δύο λέβητες να δουλέψουν , για 24ώρες , για ένα μήνα, ποιος θα καταναλώσει λιγότερο.
Διότι σίγουρα υπάρχουν οικονομικά και μη συστήματα . Εκτός και αν όλοι οι λέβητες με ίδια kw έχουν ίδια κατανάλωση.

Πιστεύω να κατάλαβες τι θέλω να μάθω.

When Kings become philosophers and philosophers become rulers ,then people become happy - Plato

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21009 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Ferroli SFL 3 vs Thermorossi Compact 12
Φιλε θα σου το πω οσο πιο απλα γινεται...
Αν το σπιτι εχει εναν χ αριθμο απωλειων, και χρειαζεται 300 KW το 24 ωρο, θα χρειαστει να καψεις 60 κιλα πελλετ με οποιονδηποτε λεβητα καιει πελλετ.
Αυτο που καθοριζει την οικονομικοτερη λειτουργια ενος λεβητα ειναι ο βαθμος αποδοσης του καθε λεβητα και τιποτα αλλο.
Αυτα περι μεσου ορου κτλ ειναι φουμαρα.
Φιλικα ;)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21011 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ferroli SFL 3 vs Thermorossi Compact 12
Απλα τα πραγματα. οπως ειπαν και τα παιδια πιο πριν,εαν χρειαζομουν 15 λιτρα πετρελαιο την ημερα με λεβητα αποδοσης 80% τοτε με πελλετ και λεβητα με την ιδια αποδοση θα χρειαστεις 33-35 κιλα την ημερα, σε ξυλο η αναλογια ειναι περιπου με ξερα με κατω του 15% υγρασια 45-50 κιλα την ημερα!
15 πετρελαιο = 21-23 ευρω ημερισιος
33-35 κιλα πελλετ = 9-11 ευρω ημερισιος
45-50 κιλα ξυλου = 5-6 ευρω ημερισιος η μπορει και μεχρι και 8-9 ευρω εαν τα ξυλα ειναι υγρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ