Commo 21 kw (από SpirosHomevideo)

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131542 από COMMO 21KW
Απαντήθηκε από COMMO 21KW στο θέμα Commo 21 kw (από SpirosHomevideo)

andreas72 έγραψε: σηκώνει πολύ βελτίωση ακόμη....
η σόμπα σου.
διάβασε εδώ.... ΕΔΩ ....και ότι θες ,εδώ είμαστε.
δεν σβήνει και έχεις οικονομία στο pellet?Και που να έσβηνε !!!


Aπό που να αρχίσω όμως. Μπορει κάποιος να βοηθήσει;

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131547 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Commo 21 kw (από SpirosHomevideo)

COMMO 21KW έγραψε:
Aπό που να αρχίσω όμως. Μπορει κάποιος να βοηθήσει;


Να αρχίσεις τι;Τι πρόβλημα έχεις με την σόμπα σου;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131553 από COMMO 21KW
Απαντήθηκε από COMMO 21KW στο θέμα Commo 21 kw (από SpirosHomevideo)

theoilia έγραψε:

COMMO 21KW έγραψε:
Aπό που να αρχίσω όμως. Μπορει κάποιος να βοηθήσει;


Να αρχίσεις τι;Τι πρόβλημα έχεις με την σόμπα σου;


Κανένα μέχρι στιγμής.

Είπε ο andreas72 το εξής:
σηκώνει πολύ βελτίωση ακόμη....
η σόμπα σου.
διάβασε εδώ.... ΕΔΩ ....και ότι θες ,εδώ είμαστε.
δεν σβήνει και έχεις οικονομία στο pellet?Και που να έσβηνε !!

Πες μου μόνο εσύ αν υπάρχει προβλημα που δουλεύει συνεχόμενα ο κυκλοφορητής ;
Εχω 42 βαθμούς στο μπόιλερ και στο σπίτι 21 με 22
Κατανάλωση 30 περίπου κιλά το 24ωρο

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131556 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Commo 21 kw (από SpirosHomevideo)
Γιατί να δουλεύει συνέχεια ο κυκλοφορτητής;Στην υδραυλική σόμπα του πατέρα μου που φοράει ελεγκτή της micronova έχουμε τον κυκλοφορητή να ξεκινά στους 55 και σταματά στους 52 αν δεν κάνω λάθος.Κάνει τον κύκλο του και ξανά από την αρχή.Τώρα για το αν είναι πιο οικονομικό να σβήνει η σόμπα όταν πιάσει την θερμοκρασία που θέλουμε και να ανάβει όταν πέσει κάτω από αυτήν δεν νομίζω είναι ότι καλύτερο.Η σόμπα στην δική μας περίπτωση δουλεύει συνέχεια και την αφήνουμε να κάνει διαμόρφωση,ανεβοκατεβάζει τις σκάλες από μόνη της.Δοκιμάσαμε και τους 2 τρόπους και τώρα η σόμπα καίει 23 ώρες την ημέρα και την σβήνει μία ώρα την ημέρα για καθάρισμα.Και η κατανάλωση είναι από 1 και κάτι σακί μέχρι 3 τις πολύ κρύες μέρες για ένα σπίτι της δεκαετίας του 80 ,μονοκατοικία σε 2όροφη οικοδομή ανοιχτή από παντού και περίπου 100τμ που πριν ήθελε κοντά στους 3,5 τόνους πετρέλαιο

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131559 από COMMO 21KW
Απαντήθηκε από COMMO 21KW στο θέμα Commo 21 kw (από SpirosHomevideo)

theoilia έγραψε: Γιατί να δουλεύει συνέχεια ο κυκλοφορτητής;Στην υδραυλική σόμπα του πατέρα μου που φοράει ελεγκτή της micronova έχουμε τον κυκλοφορητή να ξεκινά στους 55 και σταματά στους 52 αν δεν κάνω λάθος.Κάνει τον κύκλο του και ξανά από την αρχή.Τώρα για το αν είναι πιο οικονομικό να σβήνει η σόμπα όταν πιάσει την θερμοκρασία που θέλουμε και να ανάβει όταν πέσει κάτω από αυτήν δεν νομίζω είναι ότι καλύτερο.Η σόμπα στην δική μας περίπτωση δουλεύει συνέχεια και την αφήνουμε να κάνει διαμόρφωση,ανεβοκατεβάζει τις σκάλες από μόνη της.Δοκιμάσαμε και τους 2 τρόπους και τώρα η σόμπα καίει 23 ώρες την ημέρα και την σβήνει μία ώρα την ημέρα για καθάρισμα.Και η κατανάλωση είναι από 1 και κάτι σακί μέχρι 3 τις πολύ κρύες μέρες για ένα σπίτι της δεκαετίας του 80 ,μονοκατοικία σε 2όροφη οικοδομή ανοιχτή από παντού και περίπου 100τμ που πριν ήθελε κοντά στους 3,5 τόνους πετρέλαιο


Το είχα αναφέρει και σε άλλο ποστ.
Η ρύθμιση ήταν ακριβώς και στη δικία μου έτσι, στους 50 μπρος στους 52 στοπ ο κυκλοφορητής.
Ειχα πρόβλημα με τα μακρινά σώματα και δεν ζεσταινόταν , μόνο μέχρι τη μέση .Σταματούσε ο κυκλοφορηρής στους 52 καιδεν προλάβαιναν να ζεσταθούν αυτά.Έτσι αναγκάστηκα να κατεβάσω τη ρύθμιση στους 43 βαθμούς να παίρνει μπρος.
Γι αυτό και ρώτησα αν πειράζει να δουλεύει συνέχεια ο κυκλ/τής.........τελικά ; ;
Επίσεις συμφωνώ με σένα στο άναψε - σβήσε .Και με το λέβητα πετρελαίου (που δεν δουλεύω τώρα) και με την σόμπα το ίδιο εφαρμόζω.
Ακριβώς και εγώ ετσι τη δουλεύω τη σόμπα, ανεβοκατεβάζει τις σκάλες μόνη της.
Εμένα είναι στα 135 τμ.το σπίτι μου . Η κατανάλωση πως σου φαινεται;

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131560 από andreas72
Απαντήθηκε από andreas72 στο θέμα Commo 21 kw (από SpirosHomevideo)
μάλλον είναι τελικά προσωπικά γούστα αυτά, και εγώ δοκίμασα και τους 2 τρόπους και mου φαίνεται στο δικό μου μυαλό και στο δικό μου σπίτι, ότι το να σβήνει η σόμπα είναι καλύτερα , ΠΧ:σήμερα μέσα στο σπίτι τώρα έχω 21c, το πρωί στις 8 είχα 22c και έσβησε η σόμπα.
τώρα είναι 13:00 και έχω 21c ,υπολογίζω ότι θα πάει 20c και θα ανάψει η σόμπα το απόγευμα, εάν αυτό δεν είναι οικονομία τότε τι είναι, θα σινφονισο μαζί σας,εάν έξω είχε -5c και άναβε η σόμπα κάθε λίγο και λιγάκι.τότε ναι και εγώ θα την είχα με το δικό σας τρόπο.
αλλα ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει σωστό για το δικό του σπίτι.
η "micronova" έδωσε 2 τρόπους ότι θέλει ο καθένας.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ