Skladova Tehnika Lotos Max FTB 18 by ktm

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56332 από ktm
Skladova Tehnika Lotos Max FTB 18 by ktm δημιουργήθηκε από ktm
Καλησπερα σε ολο το φορουμ...

Εφτασε επιτελους η ωρα να σας παρουσιασω κι εγω την σομπα μου... Οπως λεει και ο τιτλος, ειναι η Skladova Tehnika Lotos Max FTB 18... Απο κατω θα βαλω τα χαρακτηριστικα της...


ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΤΟ ΧΩΡΟ: 5– 7 KW
ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΤΟ ΝΕΡΟ: 14– 18KW
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΟΥ: 251ΟC
ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ: ΚΑΥΣΑΕΡΙΟΥ:16,278g/s
ΕΛΚΥΣΜΟΣ: 12pa
ΜΕΓΙΣΤΗ ΠΙΕΣΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ: 1 bar
ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ BOILER: 26lt
ΣΠΕΙΡΩΜΑ: 1΄΄
ΕΞΟΔΟΣ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ: Φ15
ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ: 6,80Kg/h
ΚΑΛΥΨΗ: 315m3

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ

ΜΗΚΟΣ: 65cm
ΒΑΘΟΣ:61,5cm
ΥΨΟΣ:118,5cm
ΒΑΡΟΣ: 221kg

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΦΟΥΡΝΟΥ:
ΜΗΚΟΣ:45cm
ΒΑΘΟΣ:41 cm
ΥΨΟΣ:22 cm

Λιγα λογια για το σπιτι μου... Μενω στο πρωτο ποδι της Χαλκιδικης κατω κατω...Το σπιτι μου ειναι στον δευτερο οροφο και απο πανω ειναι η σκεπη οπου δεν υπαρχει καποια μονωση... Ειναι 20ετιας σπιτι χωρις καποια ιδιαιτερη μονωση...Ουτε φελιζολ στους εξωτερικους τοιχους ουτε τιποτα... Μονο αλουμινενια κουφωματα με διπλο τζαμι... Κυριολεκτικα ειμαι πανω στο πεντανεμι...

Τωρα για την τοποθετηση...στην θεση που τοποθετηθηκε υπηρχε τζακι kombi συνδεμενο με τα σωματα, το οποιο και ξυλωσα επειδη ηταν ασυμφωρο (40 τονους ξυλα την χρονια......)... Το εκανα με κλειστο δοχειο λογου του οτι ηθελε αρκετη παραπανω δουλεια για να γινει με ανοιχτο και δεν βολευε ιδιαιτερα... Τοποθετηθηκαν 2πλες θερμοστατικες βαλβιδες ασφαλειας 90-3, βαλβιδα πιεσεως 2 bar, αυτοματος πληρωτης CALEFFI, βαλβιδα αντεπιστροφης επειδη συνδεεται παραλληλα με τον λεβητα πετρελαιου και καμιναδα inox Φ150...Προυπηρχαν δευτερος κυκλοφορητης και μεγαλο δοχειο διαστολης... Αγορασα και UPS απο την βουλγαρια οπου και θα τοποθετηθει τις επομενες μερες...

Παμε και στην αποδοση τωρα...Σε 40 λεπτα καταφερα να πιασω 69 βαθμους θερμοκρασια νερου, τα σωματα να ζεματανε και το 80αρι μποιλερ το ιδιο...βεβαια της εδωσα και καταλαβε... :P
Γενικα τωρα, με 2-3 ξυλακια μου κραταει 45-50 βαθμους θερμοκρασια νερου για 1 ωρα περιπου και το θερμομετρο του σπιτιου να ειναι απο 21-23 βαθμους κελσιου...


Εχω και 2 αποριες που θελω να μου λυσει καποιος αν ξερει...
1ον. Πως ρυθμιζω τον αερα σωστα ετσι ωστε να κανει την μεγιστη δυνατη οικονομια? Οπως θα δειτε και στις φωτο πιο κατω, εχει τον αερα μαζι με το συρταρι της σταχτης, και εναν ακομα αναμεσα στην πορτα τροφοδοσιας του ξυλου και της πορτας του φουρνου... Ξερω οτι οταν αβαβω την σομπα πρεπει να εχω ανοιχτο τον κατω αερα στο τερμα ή και ακομα καλυτερα το συρταρι της σταχτης για να αρπαζει...τον πανω αερα πως πρεπει να τον χρησιμοποιω? και με την συνδυασμο με τον κατω?

2ον. Μου μαυριζει το τζαμι...Νομιζω πως εχει να κανει με τον αερα κι αυτο...αν κανω λαθος διορθωστε με...

Κι αυτες ειναι καποιες Φωτο που τραβηξα...
prntscr.com/lu4l8

prntscr.com/lu4o5

prntscr.com/lu4ru

prntscr.com/lu4uj
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ktm.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62620 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Skladova Tehnika Lotos Max FTB 18 by ktm
Ευχαριστούμε για την παρουσίαση και τις φωτογραφίες! Φαίνεται πολύ προσεγμένη η εγκατάσταση, μπράβο!

Πώς καίει τώρα η σόμπα;

Για να ρυθμίσεις σωστά την αναλογία αέρα/καυσίμου θα χρειαστείς αναλυτή καυσαερίων. Αν έχεις όμως εκπαιδευμένο μάτι, επειδή είναι σόμπα και μπορείς να δεις τη φλόγα, μπορείς να το κάνεις και εμπειρικά. Για σιγουριά όμως και για χειροπιαστά αποτελέσματα, δώσε 30 ευρώ να μετρήσετε επίπεδα CO και O2.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62662 από mallik
Απαντήθηκε από mallik στο θέμα Skladova Tehnika Lotos Max FTB 18 by ktm
πολυ ωραια σομπα!!! . Εγω εχω αυτη που φαινεται στο προφιλ μου victoria deluxe e
Χωρις να ειμαι ειδικος εχω διαπιστωσει οτι η καλυτερη οικονομια ξυλου με την μεγιστη δυνατη αποδοση
επιτυχανεται οταν εχεις κλειστο τον αερα απο το συρταρι σταχτης (πρωτογενης).
Τοτε εμενα μου καιει τα ξυλα αρκετα πιο αργα και με εντονη καλη φλογα.
Αλλα πρεπει τα ξυλα να ειναι αρκετα ξερα γιατι εγω με κατι ξυλα κομμενα πριν 2 μηνες που δοκιμαζω
πεφτει η φλογα και καποια στιγμη παει να σβησει.
Εχεις υπολογισει περιπου ποσα κιλα ξυλα θες την μερα ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63671 από ktm
Απαντήθηκε από ktm στο θέμα Skladova Tehnika Lotos Max FTB 18 by ktm
Καλησπερα και Χρονια πολλα... Η σομπα λοιπον καιει ολη την ημερα και το βραδυ και εχω μεση καταναλωση γυρω στα 50 κιλα ξυλα το 24ωρο με εξωτερικες θερμοκρασιες απο 0-5 βαθμους κελσιου...
Μεσα εχω απο 20-22 βαθμους... Να πως φυσικα οτι οταν ειναι και λιγο ζεστος ο καιρος εξω (8-13 βαθμους κελσιου) η καταναλωση μειωνεται δραματικα...

Σε γενικες γραμμες ειμαι αρκετα ευχαριστημενος...οπως υπολογιζω θα βγαλω εναν χειμωνα με κοστος για αγορα ολης της καυσιμης υλης στα περιπου 1000 ευρω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72880 από tyfon
Απαντήθηκε από tyfon στο θέμα Skladova Tehnika Lotos Max FTB 18 by ktm
Καλημέρα και καλή χρονιά!
Την συγκεκριμένη ξυλόσομπα την έχουν οι γονείς εδώ και 1,5 μήνα περίπου.Ο χώρος που ζεσταίνει είναι ένα ισόγειο σπίτι 80m2 με 5 σώματα μεγάλα, ένα σώμα για πετσέτες στο ένα μπάνιο και μικρό σώμα στο άλλο μπάνιο.Επίσης ζεσταίνει σε δεύτερο σπίτι στον πάνω όροφο το μισό (δύο βορινά υπνοδωμάτια και ένα μπάνιο σύνολο 40m2 περίπου), δηλαδή δύο σώματα μεγάλα και ένα σώμα μπάνιου για πετσέτες.Τέλος η σόμπα είναι τοποθετημένη εκτός σπιτιού σε μια μικρή κουζίνα - μπάρμπεκιου που μπάζει από παντού και φτάνει εκεί μέσα η θερμοκρασία τους 27 βαθμούς.Η θερμοκρασία που έχει το νερό συνήθως όταν δουλεύει η σόμπα είναι 50 βαθμοί.Το κάτω σπίτι πιάνει 23-24 βαθμούς και τα υπνοδωμάτια στο πάνω σπίτι 20 βαθμούς.Από κατανάλωση δεν γνωρίζω, γιατί την δουλεύουν οι γονείς μου.Θα γίνει η σούμα στο τέλος του χειμώνα!
Με την συγκεκριμένη σόμπα είχαμε ένα πρόβλημα.Είχαμε συνδέσει τα μπουριά με τον εξής τρόπο: ένα κομμάτι κάθετο 90cm, γωνία 90 μοίρες, ένα οριζόντιο 1m, γωνία 90 μοίρες, οριζόντιο κομμάτι 1,5m περίπου και κατέληγε στην καμινάδα του μπάρμπεκιου.Μετά από 1 μήνα λειτουργίας η σόμπα είχε μπουκώσει, κάπνιζε πολύ όταν άνοιγες την πόρτα, έβγαζε καπνό από τα ρυθμιστικά του αέρα πάνω από την πόρτα, είχε πολλές υγροποιήσεις και το τζάμι γινόταν τόσο μαύρο που δεν φαινόταν η φωτιά μέσα.Από την μάκα η έξοδος του καπνού πάνω από τον φούρνο είχε γίνει η μισή!Την καθάρισα όλη την σόμπα μέσα (εστία τα πλαϊνά του φούρνου όσο γινόταν και πάνω από τον φούρνο) και ξανατοποθετήθηκαν τα μπουριά με τον εξής τρόπο αυτή την φορά: μπήκε ένα εύκαμπτο κομμάτι στην έξοδο της σόμπας που βγαίνει 1m κάθετα και πάει λοξά 40cm και συναντάει ένα ταυ για υγροποιήσεις και από εκεί συνεχίζει 4m κάθετα και περνάει την ταράτσα σε ύψος και για καπέλο έχει ένα ητα.Είναι μια εβδομάδα έτσι και το αποτέλεσμα είναι να δουλεύει η σόμπα πολύ καλύτερα (τραβάει καλά και δεν μαυρίζει πολύ το τζάμι).
Αυτή είναι η μέχρι τώρα εμπειρία μας από τη σόμπα!Αν εξαιρέσουμε την κακή τοποθέτηση μπουριών που κάναμε στην αρχή, η σόμπα μας έχει ικανοποιήσει μέχρι στιγμής από θέμα ζέστης, αλλά και φαγητού!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ