Kalor Marta 18kW by mantsiapi

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #36869 από mantsiapi
Kalor Marta 18kW by mantsiapi δημιουργήθηκε από mantsiapi
Χαιρετώ όλα τα μέλη του energ....έχω διαβάσει σχεδον τα πάντα σε οτι γράφετε εδώ μέσα και με έχουν βοηθήσει αρκετά!!!
Συνεχίστε την καλή δουλειά!!!
Μετά απο πολύ μελέτη και ψάξιμο είμαι και εγώ κάτοχος μιας σόμπας ύδρο της ιταλικής εταιρίας Kalor...
Σε σπίτι μεζονέτα 55m2 κάθε όροφος και συνολικά 9 σώματα μαζί με boiler και μετά απο δοκιμές μπορώ να πω οτι ξεπέρασε τις προσδοκίες μου κατα πολύ περισσότερο...είμαι πολύ ευχαριστημένος για την επιλογή μου...τώρα θα δουμε στα κρύα τι γίνεται!!!
Το καυσιμο που χρησιμοποιήθηκε ειναι το αυστριακό rz pellets...δεν εχω δοκιμάσει άλλο , αλλά σαν πρώτη εικόνα φάνηκε πολύ καλό....Πιο κατω και ενα βίντεο

Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Diplomatis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36899 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Kalor Marta 18kW by mantsiapi
Απίστευτη σύμπτωση.
Χθες αναψε πελάτης μου πελλετ μια ίδια, αλλά δεν θεωρησα σωστό να ανεβασω βίντεο.
Μεσα σε λίγα λεπτά είχε πιάσει βαθμούς και δουλευε στο μινιμουμ. (φωτό)
Μετα απο λίγο έσβησε (αυτό δεν μου άρεσε, αλλά φανταζομαι να υπαρχει στο μενου δυνατότητα να δουλευει στο ΕΚΟ-- ήταν και ζεστός ο καιρός βεβαια)

Πολύ καλή εντύπωση μου έκανε το μικρό βιντυλατερ για εξαγωγη αερα στο χώρο. Εκμεταλεύεται άριστα την ακτινοβολία χωρίς θορυβο.



Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Nasikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36918 από mantsiapi
Απαντήθηκε από mantsiapi στο θέμα Kalor Marta 18kW by mantsiapi
Ναι όντως και σε μένα ανέβασε γρήγορα τη θεμοκρασία ....μετά από 2.5 ώρες συνεχούς λειτουργιάς (μετά την έκλεισα δεν άντεχα αλλο) ενώ είχε πιάσει από νωρίς την θεμοκρασία δεν μου έσβησε...απλά ειχε χαμηλώσει στα χαμηλά επίπεδα (power) ακι συντηρούσε το χώρο...
Το βεντιλατερ που διοχετεύει ζεστό αέρα στο χώρο έχει 5 σκάλες αν θές το κλείνεις...αλλά κλείνει και μόνο του όταν πιάσει την επιθυμητή θεμοκρασία στο χώρο...
Πάντως και στις πρώτες ώρες καύσης στο φουλ, μπορώ να πώ δεν μύρισε καθόλου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36928 από mantsiapi
Απαντήθηκε από mantsiapi στο θέμα Kalor Marta 18kW by mantsiapi
Υπολογίζω περίπου να θέλει 1 κιλο την ώρα απο την λειτουργία της που είδα....τώρα βέβαια πρέπει να πιάσουν και τα κρύα να δούμε...μεγάλο ρόλο παίζει πιστεύω και το πέλλετ που καις απο οτι έχω καταλάβει...Ο Ιταλός στις μετρήσεις που κάνει χρησιμοποιεί το δικό του πέλλετ...να πω επίσης οτι η σόμπα ήταν δουλεμένη απο το εργοστάσιο...μου το είπαν κιόλας οτι τις τεστάρουν
Μέσα στο κάδο είχε λίγο πέλλετ και ήταν σκούρο...Το site του εργοστασίου είναι www.kalorstufe.com
έχει κάτω το κατάλογο και τα γράφουν και στα ελληνικά
Τωρα δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω τιμή...αλλά απο τις τιμές που έψαξα ήταν πολύ καλή!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": plaintiff

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36930 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Kalor Marta 18kW by mantsiapi
Σαφώς και επιτρέπεται!

Η ενημέρωση των καταναλωτών είναι βασική προτεραιότητα στο φόρουμ!

Ειδικά από καταναλωτή - κάτοχο προϊόντος!


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": plaintiff

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36934 από mantsiapi
Απαντήθηκε από mantsiapi στο θέμα Kalor Marta 18kW by mantsiapi

GT έγραψε: Σαφώς και επιτρέπεται!

Η ενημέρωση των καταναλωτών είναι βασική προτεραιότητα στο φόρουμ!

Ειδικά από καταναλωτή - κάτοχο προϊόντος!


Μου κόστισε 3180€ με Φαπα...είναι βέβαια ακριβές οι άτιμες!!!
Το σκεπτικό μου ήταν...πέρυσι έκαψα 1,5 λίτρα πετρέλαιο και όλοι μέρα λύπαμαι με τη γυναίκα μου λόγο δουλειάς...το ανάβαμε μόνο το βράδυ στους 18-19 και δεν μας ενοιαζε!!!Ολο το χειμώνα ο καυστήρας ήταν ανοικτός μόνιμα στους 15 - 16!!!
Φέτος ήρθε στο κόσμο ο μπόμπιρας (4 μηνων)...η γυναίκα μου ακόμα σε άδεια, θα είναι όλη μέρα σπίτι και θα πρέπει να δουλεύει η θέρμανση!!
Το σπίτι είναι μονοκατοικία με ισόγειο-όροφο του 1980 σκεπή από κεραμίδια...πέρυσι του έκανα μόνος μου εξωτερική θερμομονωση σε όλες τις πλεύρες...είναι ένα συν και αύτο!!
Σκεφτόμουνα να βάλω 2 μικρές αερόθερμες σόμπες...αλλά για κάτι παραπάνω καλύτερα ύδρο...θα έχουμε και ζεστό νερό....Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος από την επιλογή μου...τώρα παρακάτω θα δείξει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": plaintiff

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ