HP24 6,5 kW (δώρο κλήρωσης Σεπτεμβρίου) by akapsali

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33521 από stoikon
Καλό χειμώνα και καλές καύσεις. Βάλτο όπως λέει ο Fokion. Λιγότερα μέτρα και αποφεύγεις το οριζόντιο. Έτσι το έχω και εγώ και τραβάει πάρα πολύ καλά. Έκανα δοκιμή με αναμμένη σόμπα, έκλεισα το ρεύμα για να δω αν κρατήσει καπνό. Μέχρι πού έσβησε η σόμπα,στο θάλαμο είχε πολύ λίγο καπνό πού τον έβγαλε αμέσως έξω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33524 από akapsali
Είμαι και λίγο 'περιεργος' και μου αρεσει να είναι ολα ομορφα τακτοποημένα. Μια διαγωνια σωλήνα μπορει να λύνει το προβλημα αλλα μου χαλαέι την 'αισθητική'.
Εξαλου οι αποστασεις 3μ καθετα και 1,5 οριζόντια διαγωνια είναι κοντα στα 3,5μ - 1 μετρο θα παιξει τ
οσο μεγαλο ρολο;
Θα διαβάσω το εγχειριδιο του κ. Μοσχαλη να δω τι μεγιστες αποστασεις αναφέρει και θα πραξω αναλογως

Αν γνωριζει καποιος περισσότερα ας απαντησει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33527 από Fokion
ξεχασα να γραψω ακριβως αυτο που ειπες....

"εκτός αν σε χαλαει η αισθητική..."

δε νομιζω οτι το εχει γραψει αλλα ειναι 100% σιγουρος οτι καπου εδω στο φορουμ το εχει αναφερει...
αλλα δε θυμαμαι σε ποιο θεμα.......

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33538 από Fokion
Το βρηκα.........

pratsdim έγραψε:

Moschalis έγραψε: Καλημέρα σας,

Πρώτα απ'όλα , μην προσπαθείτε να ζεστάνετε κάποιους χώρους με τα μπουριά, δέν έχουμε τόσο μεγάλες θερμοκρασίες σε όλο το μήκος των καμινάδων. Εχουμε μεγάλες αποδόσεις στις σόμπες πέλλετ , που σημαίνει ότι το μεγαλύτερο ποσοστό της αποδιδόμενης ενέργειας βγαίνει απο τη σόμπα.

Επίσης μην ξεχνάμε οτι τα καυσαέρια στη σόμπα πέλλετ βγαίνουν μέσω του μοτέρ καυσαερίων, το οποίο έχει συγκεκριμένη "δύναμη". Δεν πρόκειται να δουλέψει σωστά με μεγάλα μήκη καμινάδων. Το μέγιστο μήκος που έχουμε δει και δοκιμάσει να δουλεύει σωστά είναι 2,5 μέτρα περιπου. Αντε να σου δώσω μισό μέτρο ακόμα , 3 μέτρα. Χωρίς όμως ιδιαίτερες γωνίες και οπωσδήποτε ευθύγραμμα τμήματα.
Γενικώς να θυμάστε θέλουμε απλά πράγματα. Σας δείχνω και δυο φωτογραφίες απο το σετ καμινάδας που πουλάμε και τον τρόπο τοποθέτησης που προτείνουμε. Στη φωτό φαίνεται με ένα μέτρο καμινάδας , το δίνουμε και με δύο. Ενας πελάτης πρωί πρωί βγήκε στη βεράντα για τσιγάρο και τράκαρε με το καπέλλο της καμινάδας. Από τότε έχουμε δυο σετ, ενα για καπνίζοντες και ένα για μη. :lol:

Το καναρινί χρώμα που βλέπετε είναι μια απο τις πολλές δοκιμές του Σπύρου με πυρίμαχα χρώματα ψάχνοντας για τον τέλειο συνδιασμό (δε σημαίνει ότι τον βρήκε κιόλας).




και όπως πάντα πρωτοπόροι σε θέματα ασφαλείας , αν πάρει κάτι φωτιά έχουμε το λάστιχο δίπλα :woohoo: ( εννοείται πως αστειεύομαι)


ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33868 από akapsali
Δευτερη μέρα χτές

Εκαψα την Σόμπα γαι 3 ώρες περίπου στο χειροκίνητο στην μέγιστη ισχύ

Στην αρχή μύρισε λίγο εμφανιστηκε και λιγο αιθαλη , αμοιξα τα παραθυρα και ολα καλά

Σαν Αρχάριος Παρατηρήσα τα εξής που με παραξένεψαν

Δεν υπήρχε πάντα σταθερη φλογα ποτε γεμιζς ολος ο θαλαμος καυσης και ποτε κοντευε να σβήσει . είναι φυσιολογή αυτη η λειτουργεια΄;

Μου φάνηkε οτι δεν επαρκεί το καυσιμο ή δεν το τραβάει σωστα (σαν να μπουκώνει- μήπως φταiεί η ποιότητα του pellet)

Επίσης κάποια στιγμή αρχισε να στριγγλίζει το μοτερ-κοχλίας του pellet , λίγο αργοτερα σταματησε μόνο του

Είναι συνήθης αυτός ο ήχος;

Κατα τα άλα απο θέμα αποδοσης είμαι ευχαριστημένος μεχριτώρα...

Νέοτερα αυριο μετά την σημερινή δοκιμή

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33899 από mastoras

akapsali έγραψε: Σαν Αρχάριος Παρατηρήσα τα εξής που με παραξένεψαν

Δεν υπήρχε πάντα σταθερη φλογα ποτε γεμιζς ολος ο θαλαμος καυσης και ποτε κοντευε να σβήσει . είναι φυσιολογή αυτη η λειτουργεια΄;

Μου φάνηkε οτι δεν επαρκεί το καυσιμο ή δεν το τραβάει σωστα (σαν να μπουκώνει- μήπως φταiεί η ποιότητα του pellet)


Ολες οι μικρές σόμπες...... από όσες έχω δει μέχρι τώρα, λειτουργούν με αυτόν τον τρόπο. Θεωρώ ότι είναι φυσιολογική η αυξομείωση της έντασης της φλόγας. Ακόμα όμως δεν μπορώ να στο εξηγήσω ......μικρή εμπειρία.....το ψάχνουμε. ;)

Σίγουρα δεν είναι θέμα καυσίμου. Αυτό είναι τεσταρισμένο !!!!

Μην πειράξεις τίποτα από τις λειτουργίες, μέχρι νεωτέρας διαταγής :lol: ......εκτός εάν υπάρχει άλλη άποψη, πιο ψαγμένων χρηστών, η τεχνικών.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": akapsali

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ