Caminodesing P55 by theoilia

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118299 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia
δηλ στο 4 η σομπα σου αποδιδει 5 kw (αν φυσικα ηταν μονιμα στο 4 μια και υπαρχει και αυτορυθμιση )
ξανακεψου η ξανατσεκαρισε τις ρυθμισεις σου
σαφως το κρυο διαμερισμα απο κατω σε επηρεαζει αλλα δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι εκτος του να στρωσεις κανα χαλι :)
αν θες να τσεκαρεις ομως βαλε τον θερμοστατη στο ανωτερο 30 η οσο ειναι αυτο
υπαρχει ενδεχομενως και διαφορα μεταξυ θερμοστατη και θερμομετρου τοιχου αν μετρας με τετοιο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118301 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia

theoilia έγραψε: Μπούκωμα στο ποτήρι καύσης δεν έχω,πεντακάθαρο είναι όπως πάντα.Η κατανάλωση για τις 15 περίπου ώρες που έκαψε χθες ήταν περίπου 18 με 20 κιλά.Πείραξα την τροφοδοσία πριν από κάποιες μέρες και την έκανα αντί για 9,5sec να τροφοδοτεί ανά 11,5sec γιατί μου μπήκε η ιδέα πως είχα αυξημένα καυσαέρια που φτάναν μέχρι τους 210 βαθμούς και μου έβγαζε ένα μήνυμα λάθους που στο μάνιουαλ το εξηγούσε ως καλή ποιότητα πέλλετ και πολύ συχνή τροφοδοσία πέλλετ και ως λύση προτείνη την μείωση τροφοδοσίας

Ετσι ομως μειωσες τα kw της σομπας και ισως γιαυτο να μην ανεβασε τοσο μεγαλη θερμοκρασια στο σπιτι και σε συνδιασμο με το κρυο διαμερισμα.
Αν εκαψες 20 κιλα σε 15 ωρες ειναι σαν να εκαψες 1,3kg/1ωρα αρα 1,3*5kw=6,5kw και αν βαλεις και της απωλειες παει στα 6kw χοντρικα!Η σομπα σου αποδιδει 13kw αν δεν κανω λαθος και ειναι μεγαλη η διαφορα(ενταξει το ειχες στο 4 ειπες),αλλα και παλι ειναι μεγαλη η διαφορα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118304 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia
Λέει ότι είναι 13 kw.Η μέγιστη κατανάλωση που δίνει ο κατασκευαστής είναι 2 κιλά/ώρα.Ξαναγυρνάω λοιπόν την τροφοδοσία στα 9,5sec αλλά μήπως είναι μεγάλη η θερμοκρασία των καυσαερίων στους 210 βαθμούς;Τα τεχνικά χαρακτηριστικά αναφέρουν για 170 αλλά δεν διευκρινίζουν αν είναι μέγιστη,μέση ή κάτι άλλο.Απλά λέει:θερμοκρασία καυσαερίων 170

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118309 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia

theoilia έγραψε: Λέει ότι είναι 13 kw.Η μέγιστη κατανάλωση που δίνει ο κατασκευαστής είναι 2 κιλά/ώρα.Ξαναγυρνάω λοιπόν την τροφοδοσία στα 9,5sec αλλά μήπως είναι μεγάλη η θερμοκρασία των καυσαερίων στους 210 βαθμούς;Τα τεχνικά χαρακτηριστικά αναφέρουν για 170 αλλά δεν διευκρινίζουν αν είναι μέγιστη,μέση ή κάτι άλλο.Απλά λέει:θερμοκρασία καυσαερίων 170

Οχι δεν ειναι μεγαλη αυτη η θερμοκρασια αλλα να μην φευγει απο εκει και πανω πολυ.Μην εχεις και πολυ εμπιστοσυνη στα τεχνικα χαρακτηριστικα τον μανουαλ(πολλες φορες γραφουν πραγματα για να ειναι καλυμμενη η εταιρια)!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118324 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia
Ευχαριστώ για την βοήθεια.Ξαναγυρνάω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και την δευτέρα θα καθαρίσω ξανά την σόμπα και την καπνοδόχο μήπως και μου ξέφυγε τίποτα το καλοκαίρι.Το κακό είναι πως για να φτάσεις στο μοτέρ καυσαερίων πρέπει να βγάλεις καμιά 30αρια βίδες και να μετακινήσεις μία σόμπα που είναι 170 κιλά :(

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118363 από stelios
Απαντήθηκε από stelios στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia
Θοδωρη το βασικο προβλημα ειναι ο κατω οροφος το ξερω γιατι περναω τα ιδια απο περσι που αδειασε ο 1ος οροφος.τα πλακακια δεν ζεστενονται με τιποτα η λυση μια οπως ειπε ο δημητρης χαλια.
να φανταστεις εχω ξεθαξει αμετρητες φλοκατες για διαδρομους μπαλκονοπορτες και γωνιτσες στο σπιτι που παιζουν τα παιδια.
οσο για τους 210 βαθμους μην φοβασε αλλα οχι ποιο πανω απο εκει.στην δικια μου εχω οριο 235 απο 250 που εχει ο κατεσκευαστης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ