Caminodesing P55 by theoilia

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120712 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia

-mike- έγραψε: συντηρηση εχεις κανει στην σομπα? η να αυξηση τον αερα απο το μοτερ καυσαεριων φιλε μαστορα

Στην αρχή της σαιζόν καθάρισα την σόμπα σε όποια σημεία έχω πρόσβαση,δηλαδή στα σημεία που λέει και το προσπέκτους της.Ένα δοχείο που μαζεύει στάχτη στο πάνω μέρος της σόμπας και ένα δοχείο κάτω από τον θάλαμο καύσης που από εκείνο το σημείο φεύγουν τα καυσαέρια για το μοτέρ και έβγαλα και όλα τα μαντεμια από τον θάλαμο καύσης και τον καθάρισα και αυτόν.Όπως επείσης και όλα τα μπουριά και το φίλτρο που έχω.Το μόνο που δεν καθάρισα είναι το μοτέρ καυσαερίων γιατί δεν ξέρω πως να το βγάλω.Η σόμπα δεν είναι και τόσο φιλική στο χρήστη.Έχει σημεία που δεν μπορείς να τα προσεγγίσεις με τίποτα για να τα καθαρίσεις.

mastoras έγραψε: Οπότε, μυρίζει κάποια στιγμή στάχτη από προβληματική λειτουργία. Μπούκωσε η σόμπα.....επόμενο είναι να δημιουργηθούν φαινόμενα. Ακόμα και μυρωδιά.

Αυτο που έχεις να κάνεις είναι να μειώσεις ελάχιστα την τροφοδοσία, όπως και να μελετήσεις λίγο τον χρόνο ρίψης του πέλλετ....χωρίς να λάβεις υπόψιν σου εάν εχτές δούλεψε καλά. Γιατί το "καλά" για τον καθένα μας είναι σχετικό. ;)

Οταν έχεις καύση, στο πιατάκι πρέπει να υπάρχουν-καίγονται μόνο μερικά "σπυριά" πέλλετ, και όχι περισσότερα. όπως επίσης να τροφοδοτεί η σόμπα "σπυρί" "σπυρί" και όχι χούφτα. Με αυτόν τον τρόπο......και εφόσον έχουμε μη προβληματικό καύσιμο...η σόμπα δεν μπουκώνει ποτέ, και αποκτά σωστή καύση.


Αυτό που είχα πριν mastora ήταν πως είχα μειώσει τις στροφές του μοτέρ γιατί ανάβαζε θερμοκρασία στα καυσαέρια.Λάθος αυτό.Τώρα,από χθες δηλαδή,οι στροφές είναι λίγο περισσότερες από την αρχική ρύθμιση που γράφει το μάνιουαλ και την τροφοδοσία την έκανα από ανά 9,5 sec σε ανά 10,7sec.Το καύσιμο είναι το ίδιο ακριβώς που έκαιγα και πέρσι,ακόμη δεν μου τελείωσε η περσινή ποσότητα.Υπό κανονικές συνθήκες έτσι όπως το περιγράφεις καίει η σόμπα

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120713 από -mike-
Απαντήθηκε από -mike- στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia
πιστευω οτι με τις κινησεις που εκανες η σομπα θα παει καλυτερα και εαν εχεις και παλι θεμα δωσε και αλλο αερα.παντος του χρονου θα πρεπει και το μοτερ να καθαριστη ασχετος απο το ποσο δυσκολο ειναι
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by -mike-.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120748 από stelios
Απαντήθηκε από stelios στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia
θοδωρη εχεις και σε αυτην την σομπα το φιλτρο του μοσχαλη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120750 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia
Σε αυτήν το έχω Στέλιο.Η άλλη είναι σε μονοκατοικία

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120753 από stelios
Απαντήθηκε από stelios στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia
οποτε
τον αερα καυσαεριων θα τον αυξησεις αρκετα καλα ειναι βεβαια να αυξανεις παραλληλα και της εισαγωγης.
τον νερο του φιλτρο να το αλλαζεις καθε 100 κιλα πελλετ που καις.
εαν εχεις βαλει βρυσακι στην εξοδο του φιλτρου να το αφαιρεις ανα διαστηματα.γιατι μαζευει "λασπη-πισσα" ο πατος του φιλτρου.και δεν μπορουν να βγουν απο το βρυσακι.

προσπαθω και εγω απο περσι με της νεες ρυθμισεις λογο φιλτρου.για να ελαχιστοποιησω το κατακαθι στο ποτηρακι και απλα το εχω βελτιωση σε φαση που να μπορω να καιω απροβληματιστα 40 κιλα πελλετ συνεχομενα.

δυστηχως το φιλτρο κατεβαζει πολυ την πιεση στον θαλαμο καυσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120850 από -mike-
Απαντήθηκε από -mike- στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia
μπορουμε ομως να δωσουμε και εισαγωγη αερα χωρις να περνα απο το φιλτρο και να μην προθερμενεται με αποτελεσμα ο αερας εισαγωγης να ειναι ποιο ψυχρος και τα καυσαερια πιο χαμηλα.ισως και η ροη του αερα εισαγωγης να ειναι καλυτερη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.114 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ