Caminodesing P55 by theoilia

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118309 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia

theoilia έγραψε: Λέει ότι είναι 13 kw.Η μέγιστη κατανάλωση που δίνει ο κατασκευαστής είναι 2 κιλά/ώρα.Ξαναγυρνάω λοιπόν την τροφοδοσία στα 9,5sec αλλά μήπως είναι μεγάλη η θερμοκρασία των καυσαερίων στους 210 βαθμούς;Τα τεχνικά χαρακτηριστικά αναφέρουν για 170 αλλά δεν διευκρινίζουν αν είναι μέγιστη,μέση ή κάτι άλλο.Απλά λέει:θερμοκρασία καυσαερίων 170

Οχι δεν ειναι μεγαλη αυτη η θερμοκρασια αλλα να μην φευγει απο εκει και πανω πολυ.Μην εχεις και πολυ εμπιστοσυνη στα τεχνικα χαρακτηριστικα τον μανουαλ(πολλες φορες γραφουν πραγματα για να ειναι καλυμμενη η εταιρια)!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118324 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia
Ευχαριστώ για την βοήθεια.Ξαναγυρνάω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και την δευτέρα θα καθαρίσω ξανά την σόμπα και την καπνοδόχο μήπως και μου ξέφυγε τίποτα το καλοκαίρι.Το κακό είναι πως για να φτάσεις στο μοτέρ καυσαερίων πρέπει να βγάλεις καμιά 30αρια βίδες και να μετακινήσεις μία σόμπα που είναι 170 κιλά :(

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118363 από stelios
Απαντήθηκε από stelios στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia
Θοδωρη το βασικο προβλημα ειναι ο κατω οροφος το ξερω γιατι περναω τα ιδια απο περσι που αδειασε ο 1ος οροφος.τα πλακακια δεν ζεστενονται με τιποτα η λυση μια οπως ειπε ο δημητρης χαλια.
να φανταστεις εχω ξεθαξει αμετρητες φλοκατες για διαδρομους μπαλκονοπορτες και γωνιτσες στο σπιτι που παιζουν τα παιδια.
οσο για τους 210 βαθμους μην φοβασε αλλα οχι ποιο πανω απο εκει.στην δικια μου εχω οριο 235 απο 250 που εχει ο κατεσκευαστης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118988 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia
Τελικά έχω θέμα με τη σόμπα μου.Χθες την ξανά άνηξα και την καθάρισα πάλι.Το πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι με το μοτέρ των καυσαερίων.Δεν τόλμησα να το βγάλω.Κάτι το σωληνάκι που έχει πάνω του,κάτι τα καλώδια που καταλήγουν σε αυτό με αποτρεψαν από το να το βγάλω γιατί δεν έχω τις γνώσεις για κάτι τέτοιο.Έτσι έχωσα το σωλήνα της σκούπας στο στόμιο του και γυρνώντας την φτερωτή με το χέρι ρούφηξα ότι έπιανε η σκούπα.Μάταιος κόπος όμως.Άναψα την σόμπα και τα υψηλά καυσαέρια επιμένουν.Αυτό που μου κάνει,εκτός από την πρώτη σκάλα καύσης,είναι πως κάποια στιγμή τα καυσαέρια φτάνουν στους 220 βαθμούς και εκεί η σόμπα μπαίνει σε διαμόρφωση και ταυτόχρονα ο ανεμιστήρας θέρμανσης πάει στο φουλ.Αυτό το κάνει μέχρι να πέσει η θερμοκρασία κάτω από 210.Και ξανά μανά από την αρχή.Χθες μέσα σε ένα 10λεπτο το έκανε 5 φορές.Κάπου κάπου η θερμοκρασία ξεπερνά τους 220c και φτάνει στους 225c και εκεί μπαίνει σε κατάσταση ασφαλείας για λίγο και ταυτόχρονα βγάζει μήνυμα λάθους.Για αυτό το μήνυμα στο μάνουαλ έχει ως λύση ή να μειώσεις την τροφοδοσία λόγω καλής ποιότητας πέλλετ(!!!) ή να μειώσεις την σκάλα λειτουργίας.Την μείωσα την τροφοδοσία,από ανά 9,5sec που είναι η εργοστασιακή τιμή την έκανα μέχρι ανά 11,5sec.Τίποτα.Τα καυσαέρια πάλι είναι ψηλά.Κάτι που παρατήρησα είναι πως τώρα το τζάμι μαυρίζει πιο γρήγορα από ότι πέρσι και ότι η φλόγα είναι πιο ψηλή.Τώρα χτυπάει σχεδόν στο πάνω μέρος του θαλάμου.Και ότι βλέπω κάπου κάπου καπνό μέσα στο θάλαμο καύσης.Κάθε ιδέα για λύση του προβλήματος δεκτή...Να πω ότι το πελλετ που καίω είναι της eger.Το επόμενο βήμα είναι να ψάξω ένα τεχνικό να έρθει να της ρίξει μια ματιά.Θα προσπαθήσω να έρθω σε επαφή με το εργοστάσιο μήπως και έχουν κάποιον στη περιοχή μου.Αν κάποιος τεχνικός που κινείται στην ευρήτερη περιοχή της Βέροιας το διαβάσει αυτό ας μου στείλει ένα pm

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118994 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia
το εγγερ αν ειναι σαν το δικο μου ειναι μικροκοκο και καιγεται πανευκολα
κι ανεβαζει τρελα τις θερμοκασιες
αυτο σημαινει μειωση τροφοδοσιας τουλαχιστον κατα 10% σε σχεση με τα αλλα κι απο κει και περα βλεπεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119007 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia
Ανεβένουν και σε σένα τόσο πολύ τα καυσαέρια;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ