Caminodesing P55 by theoilia

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115259 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia
Το ύψος της καμινάδας δεν αλλάζει μιας και έχω το φίλτρο νερού του Μοσχαλη.Το περίεργο είναι πως ενώ δεν άλλαξε τίποτα στις συνθήκες καύσεις άρχισε έτσι η σεζόν,με πρόβλημα.Πέρσι το έκανε 2 ή 3 φορές όλη την χρονιά και τώρα 2 συνεχόμενες.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115261 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia
αλλαξε η θερμοκρασια του εξωτερικου αερα :) (υποθετω)
δεν ξερω κατα ποσο αυτο μπορει να επηρεαζει αλλα μια κι εχουμε συγκεκριμενα μ3 αερα λογω ανεμιστηρα οσο πιο θερμος ειναι αυτος πρακτικα εχουμε οσο πιο ζεστος ειναι τοσο λιγοτερη μαζα αερα αρα και λιγοτερο οξυγονο για την καυση .
αν συνεχιζει παντως αγορασε ενα τσουβαλακι για δοκιμη αν και νομιζω οτι με καποιες μικροαλλαγες μπορεις να το λυσεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115266 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia

dimlyk έγραψε: αλλαξε η θερμοκρασια του εξωτερικου αερα :) (υποθετω)
δεν ξερω κατα ποσο αυτο μπορει να επηρεαζει αλλα μια κι εχουμε συγκεκριμενα μ3 αερα λογω ανεμιστηρα οσο πιο θερμος ειναι αυτος πρακτικα εχουμε οσο πιο ζεστος ειναι τοσο λιγοτερη μαζα αερα αρα και λιγοτερο οξυγονο για την καυση .
αν συνεχιζει παντως αγορασε ενα τσουβαλακι για δοκιμη αν και νομιζω οτι με καποιες μικροαλλαγες μπορεις να το λυσεις


Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου έτσι!Μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα και η αγορά καινούργιου πέλλετ έχει γίνει από τον Ιούλιο ( 2 τόνοι εγκερ-εγκερ)...Ευχαριστώ για την βοήθεια

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115270 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia
νομιζα οτι μιλαγες για περσυνο πελλετ :)
οποτε ξεχνα το τσουβαλι και δοκιμασε με τις ρυθμισεις
το εγγερ παντως αν ειναι σαν το δικο μου (μικροκοκο) θελει να μειωσεις και λιγο την τροφοδοσια αν δεν τοχεις ηδη κανει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115272 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia
Παρανόηση.Καίω τα περσινά που έχουν μείνει από τα σβάι που δεν ήταν σβάι αλλά έγκερ (θυμάσαι νομίζω όλο τον "καβγά" που είχε γίνει πέρσι για αυτά) και η φετινή μου αγορά είναι τα έγκερ με την τυπωμένη σακούλα.Και ναι το ξέρω πως ειναι πιο μικρά αυτά και θέλουν μικρότερη τροφοδοσία.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116799 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Caminodesing P55 by theoilia
Πρώτα από όλα να πω πως η σόμπα καίει εδώ και 15 μέρες περίπου χωρίς να έχω πειράξει τίποτα από χρονοδιαγράμματα και λοιπές καταστάσεις λειτουργίας.Σήμερα το πρωί η σύζυγος έσβησε την σόμπα και αφού περίμενε κανά τεταρτάκι και είδε ότι ήταν σβηστεί έβγαλε το φίλτρο από την μπρίζα και έφυγε από το σπίτι.Το ξαναλέω,σβηστεί η σόμπα.Όταν γύρισα σπίτι το μεσημέρι η σόμπα άναβε κανονικά,δεν ήξερα ότι την είχε σβήσει η γυναίκα μου πριν από ώρες.Μετά από λίγο γύρισε και αυτή και με ρώτησε γιατί άναψα την σόμπα!!!Εκείνη την στιγμή πρόσεξα πως η μπρίζα του φίλτρου ήταν βγαλμένη.Για να μην κουράζω,η σόμπα σήμερα άναψε από μόνη της και να πω την αλήθεια με ψιλοτρόμαξε αυτό.Πριν από λίγο μίλησα με έναν τεχνικό του Σαμουκατσιδη στο εργοστάσιο και με διαβεβαίωσε πως είναι αδύνατον η σόμπα να ανάψει από μόνη της και μου ζήτησε να του αφήσω λίγο χρόνο να δει το τεχνικό μάνιουαλ του κοντρόλερ που έχει αυτός για να δει τι μπορεί να προκάλεσε κάτι τέτοιο.Τι να πω...

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ