Cola Termo Focus HR 17,4kW by theoilia

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141789 από erfesios
Απαντήθηκε από erfesios στο θέμα Cola Termo Focus HR 17,4kW by theoilia
Ok στο εστειλα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": theoilia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141819 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Cola Termo Focus HR 17,4kW by theoilia
Σε ευχαριστώ,σε μεγάλο κόπο μπήκες.Με την άδεια σου το ανεβάζω για όποιον άλλον ενδειαφέρετε εδώ

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144035 από anestisgeo
Απαντήθηκε από anestisgeo στο θέμα Cola Termo Focus HR 17,4kW by theoilia
Συγγνώμη που ρωτάω εδώ. Έβαλα αερόθερμη σόμπα και ο τεχνικός δεν μου έβγαλε την εισαγωγή έξω λέγοντας ότι ο αέρας μπορεί να σβήνει την φωτιά και ότι γενικά είναι καλύτερα μέσα. Τι ισχύει ρε παιδιά τελικά; ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144047 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Cola Termo Focus HR 17,4kW by theoilia
Αν το σπιτι σου δεν ειναι αεροστεγες μια χαρα εισαι :-)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144417 από torto
Απαντήθηκε από torto στο θέμα Cola Termo Focus HR 17,4kW by theoilia
Καλησπέρα και από μένα χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους εύχομαι!!!
Έχω λοιπόν και εγώ αυτήν την σόμπα(πρώτη χρονιά) και έχω κάποια προβλήματα...γιαυτό και θα ήθελα μέσα από συζήτηση και μέσω κάποιας βοήθειας από εσάς όσο μπορείτε να με βοηθήσετε να τα λύσουμε!
Είδα τα βιντεακια σου theoilia και θέλω να σε ρωτήσω αν κάνει δουλειά αυτό το φίλτρο 100% και όχι 90% και 80%
θέλω δηλαδή να μου απαντήσεις ειλικρινά! γιατί και εγώ έχω ένα φθηνό φίλτρο και απλό αλλά δεν κάνει πάρα πολύ δουλειά, θα δείτε και φωτο. Και σκέφτομαι σοβαρά να το αλλάξω το καλοκαίρι.
Είναι κάποιοι στην δράμα που το έχουν βάλει αλλά που να τους βρω? εσύ theoilia είσαι από δράμα μήπως?
λοιπόν μέχρι τώρα δούλευε σχετικά απροβληματιστα....μια φορά μου έβγαλε το AL 8 να μην τα πολυλογο δεν βρήκα πρόβλημα και την έβγαλα από την πρίζα την έβαλα και δούλεψε :silly: ....τότε χρησιμοποιουσα τα alfa wood ελληνικά και δεν άφηνε στο τασάκι τίποτα...όταν λέω τίποτα το εννοώ, μόνο την στάχτη κανονικά όπως όλα, ειναι απο κωνοφόρα δέντρα από ότι γράφει και το μόνο που με πείραξε ήταν ότι δεν δούλεψε τελικά το φίλτρο και μαύρισε τα πάντα όμως πρόσεξα ότι τα συγκεκριμένα έβγαζαν μαύρο καπνό.
πήρα μετά τις καβάλας πελλετ....έτσι λέγονται (kavala pellet)...οξιά.....τα μίσησα ειλικρινά (οξιά σου λέει μετά) στο τασάκι σκληρή στάχτη και να δουλεύει δύσκολα η σόμπα να βγάζει ναι μεν πολύ λιγότερη καπνιά αλλά ακόμα και που την καθαρίζω πάλι al 8 μου βγάζει πιο συχνά τώρα.
Τα πήρα από αυτόν που την πέρασε.....ήρθε όταν τον φώναξα και για ρύθμιση γιατί δεν ήξερα πως μπαίνεις στο menu και του έλεγα αυτό για τις διαφορές στο τασάκι και έλεγε όλα αφήνουν στάχτη....άλλα λόγια να αγαπιόμαστε δηλαδή! θα δειτε και φωτο διαφορες...!
Την ρύθμισε για περισσότερο αέρα και λιγότερα πελλετ αλλά από τότε η σόμπα μέχρι 22 βαθμούς πιάνει στο 5 ενώ έπιανε 25 βαθμούς ....και πάντα την ανάβουμε το πρωί και την κλείνουμε το βράδυ!
και τον πήρα 5 φορές να του πω για την θερμοκρασία και δεν το σηκώνει και δεν θέλω να ξανά ασχοληθώ με αυτόν εννοείται....θα τα δώσω αλλού τα λεφτά η θα την κάνω μόνος μου!
Στο διαταυτα για αρχή όποιος νομίζει ότι έχει καλές ρυθμίσεις στην σόμπα του να μου τις πει να τις δοκιμάσω...
Έπεσε και η θερμοκρασία εδώ στην Δράμα και λέω μήπως είναι και από αυτό που δεν ανεβάζει θερμοκρασία αλλά δεν νομίζω....δηλαδή αν κάνει μείον 5 με μείον 10 θα μας είναι άχρηστη η σόμπα?
και που βλέπουμε για την θερμοκρασία του καπνού που λέτε πιο πάνω?
ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια!!
ΥΓ. αυτο το τασάκι είναι από την οξιά και φανταστείτε το όλο μπουκωμένο εως πανω....έτσι ήταν σήμερα. την φωτο με το καθαρό τασάκι από τα κωνοφόρα το έχει η γυναίκα μου στο κινητό θα την στείλω στο επόμενο ποστ.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144435 από torto
Απαντήθηκε από torto στο θέμα Cola Termo Focus HR 17,4kW by theoilia
ορίστε και η δεύτερη φωτο με την χρήση πελλετ κωνοφόρων χωρίς στάχτη! η διαφορά είναι εμφανής. αυτό είναι πεντακάθαρο και το άλλο είναι ακόμα χειρότερο απο την φωτο.
δεν ξέρω αν θεωρηθεί σπαμ αλλά δεν ήξερα αν μπορώ και πως να πρόσθετα την φωτο στο προηγούμενο ποστ μου.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ