Cola Termo Focus HR 17,4kW by theoilia

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80320 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Cola Termo Focus HR 17,4kW by theoilia
Οι θερμοκρασίες καυσαερίων παίζουν από 90c εώς 120c.Δεν τις λες και υψηλές

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80324 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Cola Termo Focus HR 17,4kW by theoilia

theoilia έγραψε: Οι θερμοκρασίες καυσαερίων παίζουν από 90c εώς 120c.Δεν τις λες και υψηλές


μετρημενες απ την ιδια την σομπα στην εξοδο της ???
πολυ χαμηλες μου φαινονται αν ειναι ετσι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80343 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Cola Termo Focus HR 17,4kW by theoilia

dimlyk έγραψε:

theoilia έγραψε: Οι θερμοκρασίες καυσαερίων παίζουν από 90c εώς 120c.Δεν τις λες και υψηλές


μετρημενες απ την ιδια την σομπα στην εξοδο της ???
πολυ χαμηλες μου φαινονται αν ειναι ετσι


Ναι,μετρημένες από την σόμπα.Στο μάνιουαλ λέει για μέγιστη θερμοκρασία καυσαερίων 135c.Εκτός και αν μεταφράζω λάθος το nominal output

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80347 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Cola Termo Focus HR 17,4kW by theoilia
οτι λεει ο κατασκευστης σου αυτα ειναι σχετικα
λογικα δεν θα εχεις προβλημα ακομα και με τους 90 εκτος ισως απο κανα χιονια
θα σουλεγα να βαλεις μονη ...κανα 30 αρι θα θες για συμπληρωμα καμιναδων ...
και βλεπεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80547 από erfesios
Απαντήθηκε από erfesios στο θέμα Cola Termo Focus HR 17,4kW by theoilia
Φιλε μου εχω την ιδια σομπα και πριν 2εβδομαδες εκανα τρυπα με ποτηροτρυπανο στην ταρατσα και εχω 2,5 εντος και 2 μετρα εκτεθειμενα.
Τα εβαλα αμονωτα αλλα σε πολυ κρυο την προηγουμενη εβδομαδα στο ταυ καθαροσμου που το εχω στην εξοδο της σομπας ανοιγωντας το η σταχτη ηταν μαυρη σαν λασπη και τελικα πηρα ενα τμ πετροβαμβακα την τυλιξα και εβαλα απο εξω 125 σωλνα και το προστατευσα και η υγρασια χαθηκε καπελο φοραω κινεζικο αντιανεμικο οπως λεει στο μανουαλ.
Τωρα διαβαζω τα προβληματα με τα GN που εχεις και θα σου ελεγα μερικα πραγματακια εμπειρικα που εμαθα
1) Μην εχεις την εισαγωγη αερα απο εξω γιατι στην δικια μου εβαλα μεταλικο σωληνα 50 και οταν η θερμοκρασια εξω ηταν 2-3 βαθμοι το κοματι μεσα μηκους 1μετρου ηταν παγωμενο και ιδρωμενο με αποτελεσμα να μην μπορει να καψει το πελλετ και να ξεχειλιζει το ποτηρι καυσης μολις αφιρεσα τον σωληνα και αφησα μονο την τρυπα στον τοιχο να τραβαει mix μεσα εξω ολα στρωσανε
2)καθαρισε με ενα πινελο τον χωρο που ειναι κατω απο το πανω καπακι με ενα πινελο απαλα εκει ποεχει 2μεταλικα αυτακια που σηκωνονται εχοντας κλειστη την πορτα θαλαμου καυσης για να πεσουν ολα μεσα εκει χωρις να βρωμιστεις
3)Καθαρισε τον θαλαμο με σκουπα σταχτης με καθαρο το φιλτρο και ρουφηξε τα παντα απο παντου και απο εκει που εχει μια μεγαλη χαραμαδα ακριβως πανω απο την πορτα μετα κατω απο το ποτηρι ρουφηξε καλα και ενδιαμεσα απο το συρταρι σταχτης και θαλαμου που μπαινει το ποτηρι εχει μια τετραγωνη οπη ρουφηξε καλα και εκει
4)Και τελος πατα το κουμπι που σβηνει η σομπα για να γραψει finalize cleaning και μαζεψε οτι πεσει καθαρισε τζαμι και εισαι οκ
5)μπες στο μενου τεχνικου και κατεβασε την τροφοδοσια κατα 2 μοναδες πχ(απο 3.1 που ειναι στο φουλ p5 βαλτην 2.9) και τον αερα βαλτον 50 μοναδες πιο πανω (απο 2060 βαλτο 2110
Νομιζω οτι βοηθησα εμενα εγινε αλλη σομπα απο τοτε που τα εκανα πριν ειχα καψει 40 σακια aw και αλλα 50 biotherm τωρα καιω gn και πιανει λιγα καταλοιπα που ομως ειναι σαν πουδρα με τις τρυπες απο το ποτηρι να φαινονται καντο καθε ενα τονο αυτο που σου λεω και φανταζομαι να μην εχεις αλλα προβληματα επισης εγω το ταυ επειδη ειναι μεσα το εχω κλεισει με αλουμινοταινια για να μην μυριζει και το καθαριζω καθε εβδομαδες περιπου φιλικα
και εμπειρικα οσα εγραψα προσπαθω να μεταφρασω το μανουαλ στα ελληνικα μολις γινει τα λεμε διευκρινιζω οτι δεν ειμαι τεχνικος απλως δουλευω στην τεχνολογια και μου αρεσει να γαργαλαω τα μηχανηματα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": theoilia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81181 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Cola Termo Focus HR 17,4kW by theoilia
Επανέρχομαι με την ερώτηση περί μονωμένης και αμόνωτης καμινάδας.Αλλαγή σε Φ100 και το κόστος για μη μονωμένη είναι περίπου 100€ για 5 μέτρα αγωγού και περίπου 250€ για μονωμένη,μόνο τα υλικά.Τι βάζω ρε γαμώτο..

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ