Τιμές ξύλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96540 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές ξύλου

holztransport έγραψε: ειμαι 31 χρονων.απο τα 11 δουλευω στα ξυλα.απο τα 21 που εβγαλα διπλωμα φορτηγου μεταφερω ξυλα απο τα βουνα στις μαντρες.ειμαι κ υλοτομος γιατι με μια δουλεια δεν βγαινει.το βουνο ειναι εποχικη δουλεια.μονο με σκονη δουλευεις εκει.ουτε με λασπες ουτε με χιονια.κανω ολες τις δουλειες δηλαδη που εχουν σχεση με το ξυλο εκτος απο το να ριχνω δεντρα.ειμαι απο 1 χωριο της αλμωπιας του δημου αριδαιας.το δασαρχειο αριδαιας ειναι το 2ο μεγαλητερο της χωρας σε παραγωγη μετα της δραμας.την φετινη σεζον τα ξυλα πουληθηκαν εδω 33 ευρο το χωρικο η οξυα κ 45 ο μεσες απο το δασος.τα 2 τελευταια χρονια πουλαω κ γω ξυλα.η θεσ/νικη ειναι 120 km μακρια.ποσο θα πρεπει κατα την γνωμη σας να πουλησω.κ προς θεου δεν κανω διαφημηση της επιχειρησης μου.η καθε μεριδα στο δασος ειναι περιπου 70 τονοι ανα υλοτομο αρα οπως καταλαβαινετε αγορασα κ γω σ αυτες τις τιμες.

Tοτε απαντησε μας εσυ φιλαρακι μας και εισαι ο ειδικος ποια τιμη θα θεωρουσες σωστη για ελληνικα στεγνα νομιμα υλοτομιμενα ξυλα με το φπα πληρωμενο τα ενσημα του υλοτομου πληρωμενα παραδωτεα στην θεσ/νικη κ με αποδειξη?

Οταν λες οτι την φετινη σεζον τα ξυλα πουληθηκαν εδω 33 ευρο το χωρικο η οξυα κ 45 ο μεσες απο το δασος τι ακριβος ενοεις με το "απο το δασος",κομενα ακοπα ,στοιβαγμενα,χυδην,και σε ποιον πουληθηκαν ,δηλ εσεις (οι υλοτομοι)πουλησατε στους εμπορους τοσο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96541 από holztransport
Απαντήθηκε από holztransport στο θέμα Τιμές ξύλου
δεν πουλαω στην θεσ/νικη κ ουτε με ενδιαφερει να πουλησω.ρωτησα την γνωμη σας σαν καταναλωτες.33 κ 45 πουληθηκαν απο τους υλοτομους στους εμπορους στο δασος.στον δασικο δρομο οπου υλοτομηθηκε η συσταδα.στοιβακτη ξυλεια υψους 1m x 1,2m πλατος.ακοπα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96543 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές ξύλου

holztransport έγραψε: δεν πουλαω στην θεσ/νικη κ ουτε με ενδιαφερει να πουλησω.ρωτησα την γνωμη σας σαν καταναλωτες.33 κ 45 πουληθηκαν απο τους υλοτομους στους εμπορους στο δασος.στον δασικο δρομο οπου υλοτομηθηκε η συσταδα.στοιβακτη ξυλεια υψους 1m x 1,2m πλατος.ακοπα.

Ε τοτε γιατι ρε φιλε ψιλοαμφισβητησες το 60 ευρω ο τονος που μου ειπε ο κολλητος για τον κουμπαρο του υλοτομο οτι μπορει να μου τα δωσει(για σιγουρα νουμερα περιμενω επιβεβαιωση αυτες τις μερες!),αν την οξια την δινει ο υλοτομος μουσκεμα 33 ευρω το κυβικο στον εμπορα δεν βγαζει και κατι ο υλοτομος,φρεσοκομενο του κυβικο δεν ειναι καμια 700 κιλα αρα κοντα 1,5 κυβικα ο τονος δηλ. 33+16,5 ευρω 49,5 ευρω τον τονο αγοραζει ο εμπορας του δασους λες να τον χαλαει τον υλοτομο να μου τα κοψει και να μου τα σχισει με αλλα 10 ευρω τον τονο και να μου τα δωσει 60 ευρω (χωρις μεταφορικα φυσικα)μιας και εξυπηρετηση θα μου κανει οπως μου λεει ο κολλητος?
Αν ισχυουν τα παραπανω (οπως ειπα περιμενω ακριβη νουμερα εντος εβδομαδας)σιγα μην δοσω τα λεφτουδακια μου στους Βουλγαρους,γιατι οπως εγραψε ο erimitis στην πρωτη προσφορα που πηρε απο Βουλγαρο ειναι στα 80 ευρω για 1,4 κυβικα περιπου 950 κιλα αν βαλουμε και τα μεταφορικα στα Ελληνικα των 60 ευρω (ποσο ειναι τα μεταφορικα σου π.χ απο την Αριδαια ρε φιλε?)μαλλον βγαινουν φθηνοτερα τα Ελληνικα,ετσι μαλιστα να υποστηριξω τα Ελληνικα και το συμφερον μου αλλα και λιγο πιο ακριβα να'ταν τα Ελληνικα αυτα θα προτιμουσα γιατι απ'εκει θα φαει και ο κουμπαρος του φιλου μου!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96565 από holztransport
Απαντήθηκε από holztransport στο θέμα Τιμές ξύλου
συμφωνω με τα νουμερα σου απλα δεν ειναι μονο αυτα.ποιος θα τα κατεβασει απο το δασος τα ακοπα στο χωριο να κοπουν μιας κ απαγορευεται να κατεβαινουν σχισμενα απο το δασος.κ απο τον χωρο κοπης ποιος θα σου τα φερει σπιτι σου?εδω η μεταφορα ειναι 250 ευρω απο το δασος στο χωριο κ αλλα 300 νομιζω αλλα δεν ειμαι σιγουρος για θεσ/νικη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96567 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές ξύλου

holztransport έγραψε: συμφωνω με τα νουμερα σου απλα δεν ειναι μονο αυτα.ποιος θα τα κατεβασει απο το δασος τα ακοπα στο χωριο να κοπουν μιας κ απαγορευεται να κατεβαινουν σχισμενα απο το δασος.κ απο τον χωρο κοπης ποιος θα σου τα φερει σπιτι σου?εδω η μεταφορα ειναι 250 ευρω απο το δασος στο χωριο κ αλλα 300 νομιζω αλλα δεν ειμαι σιγουρος για θεσ/νικη.

Ας ερθουν και ακοπα (εχω ακουσει οτι με 5 ευρω τον τονο ερχετε ανθρωπος και στα κοβει στο σπιτι)δεν πειραζει,και ισα ισα αμα ειναι να τα παρω με 33 ευρω το κυβικο ακοπα ακομη καλυτερα!
Το θεμα ειναι ομως τα μεταφορικα φιλε,550 ευρω λες θα μου κοστισει περιπου για να μου τα φερει απο το βουνο στο σπιτι ο Ελληνας για 120 χλμ και ο Βουλγαρος τα φερνει με 1 ευρω το χιλομετρο δηλ. για 500 χλμ 500 ευρω απ'οτι μου ειπαν τα παιδια εδω μεσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96570 από holztransport
Απαντήθηκε από holztransport στο θέμα Τιμές ξύλου
εγω σας ειπα αυτα που ξερω.το τι κανουν οι βουλγαροι η ποσο χρεωνουν δεν ξερω.προσπαθησα να σας δωσω να καταλαβαιτε πως γινεται η εμπορια καυσοξυλων.δεν ειμαι εδω ουτε να διαφημισω καποιον ουτε να κατηγορησω καποιον.δικα σας λεφτα ειναι κ οπου θελετε θα πατε.αυτο για τα 5 ευρω τον τονο τσεκαρε το παλι.μου φαινεται λιγο.για 1 φορτηγο 20τ θα καψει γυρο στα 40 ευρο το αλυσοπριονο μονο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.165 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ