Τιμές ξύλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96498 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές ξύλου

erimitis έγραψε: Βαλσαμη εγω εριξα την πρωτη προσφορα.
Τωρα εσυ αμα βρεις κατι ποιο φθηνο ειμαστε ετοιμοι να συμπορευτουμε μαζι σου φιλε μου.

Κανε ομως μια ερευνα και θα δεις οτι τα φρεσκα τα πουλανε με τον τονο και τα ξερα με το κυβικο οι μαγκες εδω στο ελλαδισταν.
Μακαρι να βγω ψευτης φιλε.

Οχι ρε φιλε προς θεου δεν σου το ειπα με κακο τροπο,απλα απωρησα γιατι μου φανηκαν οτι τις εχουν τσιμπημενες τις τιμες,εγω λεω να παω Βουλγαρια το Σαββατο(για κανα τσιγαρο γιατι εδω πρεπει να πουλησουμε το νεφρο μας για να αγορασουμε ενα πακετο!)αλλα θα παω το πολυ Πετριτσι οπου δεν προκειτε να παιζει καλη τιμη,θα σταματησω σε κανα δυο μαντρες να ρωτησω παντος,ομως μου το εχουν πει κι'ολας οτι απ'οσο πιο ψηλα στην Βουλγαρια τοσο πιο φθηνα !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96499 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τιμές ξύλου
Εχει κάποιος καμιά ιδέα πως μπορεί να βρεθεί λύση για όσους θέλουν κάποιους τόνους, αλλά το πρόβλημα είναι η προσέγγιση της νταλίκας;

Θα κοπεί κάποια απόδειξη ή όχι; Ρωτάω γιατί κάποιοι πέρσι κάηκαν στο γάλα και φέτος θα φυσάνε και στο γιαούρτι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96500 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές ξύλου

Asteris έγραψε: Βαλσάμη και εγώ πέρυσι βρήκα ξύλα με 15% υγρασία και 105€ ο τόνος, αλλά φέτος εφόσον τους υποχρεώνουν να γυρίσουν στο κυβικό, δεν νομίζω ότι θα ξαναπετύχω τέτοια τιμή, όπως λέει και ο ερημίτης, τα πιό ξερά θα τα πουλάν με το κυβικό για να τους συμφέρει καλύτερα.

Από κει και πέρα θα πρέπει πλέον να συνηθίσουμε την εμπορία με κυβικό, οπότε η παραπάνω προσφορά του ερημίτη είναι 80€ τα 1.45 κυβικά, οπότε 55€ το κυβικό. Και μάλιστα σε παλέτες που κάνουν πολύ εύκολη την διαχείριση, το ξεφόρτωμα και το μοίρασμα του φορτηγού στους παραλήπτες. Γιατί αν είναι να φέρουν 2-3 γείτονες ένα 24τονο χύμα, άντε βγάλε άκρη πως να πάρει ο ένας 10, ο άλλος 8 και ο άλλος 6 τόνους από το μπουλούκι. Ενώ στην παλέτα είναι όλα όμορφα και τακτοποιημένα, 33 παλέτες και παίρνει ο καθένας τις δικιές του. Δίνεις και ένα 20άρικάκι σε ένα κλάρκ της γειτονιάς και έχεις τις παλετίτσες σου τοποθετημένες στην θέση τους χωρίς να κουνήσεις ούτε ένα δαχτυλάκι...

Εννοείται μακάρι να βρούμε και καλύτερα από 55€ το κυβικό, απλα τώρα που έχουμε ήδη την πρώτη προσφορά, μπορούμε να κρίνουμε καλύτερα από δω και πέρα...

Συμφωνω Αστερη αλλο το χυμα και αλλο η παλλετα,αλλα για την τιμη των 55 ευρω το κυβικο που βγαινει λεω οτι μου φαινετε τσιμπιμενη γιατι οπως μου ειπε ο Βουλγαρος και επισης ο velenas οτι πωλουν 35 ευρω τωρα το κυβικο και αργοτερα 30 και ισος και λιγοτερα και ενα 500σαρικο να βαλεις στα μεταφορικα δηλ στις 33 παλλετες βγαινει 15 ευρω τα μεταφορικα στην καθε παλλετα και 30 που ειπωθηκε οτι μπορει να την παρουμε μας κανει 45 ευρω το κυβικο με 35 βγαινει 50 και με 25(αν παιξει αυτη η τιμη)θα βγαινει 40 ευρω το κυβικο!
Ειναι μεγαλη η διαφορα φιλε,γιατι με 45ευρω το κυβικο βγαινει ο στεγνος τονος 99 ευρω(που τα 121 ευρω με το 55 ευρω το κυβικο!)με το 50 βγαινει 110 ευρω ο τονος και με το 40 ευρω το κυβικο ο τονος βγαινει 88 ευρω!
Για να δουμε τι θα δουμε!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96501 από holztransport
Απαντήθηκε από holztransport στο θέμα Τιμές ξύλου
ποια τιμη θα θεωρουσες σωστη για ελληνικα στεγνα νομιμα υλοτομιμενα ξυλα με το φπα πληρωμενο τα ενσημα του υλοτομου πληρωμενα παραδωτεα στην θεσ/νικη κ με αποδειξη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96504 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τιμές ξύλου

tas έγραψε: Εχει κάποιος καμιά ιδέα πως μπορεί να βρεθεί λύση για όσους θέλουν κάποιους τόνους, αλλά το πρόβλημα είναι η προσέγγιση της νταλίκας;


Το είπα παραπάνω, νοικιάζεις κλάρκ, οπότε η νταλίκα παρκάρει όπου μπορεί, σε εύλογη απόσταση. Στην δική μου περίπτωση πέρυσι, 20€ έδωσα για να μου βάλει μέσα στην αυλή 6 παλέτες.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96506 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τιμές ξύλου

valsam έγραψε:

Asteris έγραψε: Βαλσάμη και εγώ πέρυσι βρήκα ξύλα με 15% υγρασία και 105€ ο τόνος, αλλά φέτος εφόσον τους υποχρεώνουν να γυρίσουν στο κυβικό, δεν νομίζω ότι θα ξαναπετύχω τέτοια τιμή, όπως λέει και ο ερημίτης, τα πιό ξερά θα τα πουλάν με το κυβικό για να τους συμφέρει καλύτερα.

Από κει και πέρα θα πρέπει πλέον να συνηθίσουμε την εμπορία με κυβικό, οπότε η παραπάνω προσφορά του ερημίτη είναι 80€ τα 1.45 κυβικά, οπότε 55€ το κυβικό. Και μάλιστα σε παλέτες που κάνουν πολύ εύκολη την διαχείριση, το ξεφόρτωμα και το μοίρασμα του φορτηγού στους παραλήπτες. Γιατί αν είναι να φέρουν 2-3 γείτονες ένα 24τονο χύμα, άντε βγάλε άκρη πως να πάρει ο ένας 10, ο άλλος 8 και ο άλλος 6 τόνους από το μπουλούκι. Ενώ στην παλέτα είναι όλα όμορφα και τακτοποιημένα, 33 παλέτες και παίρνει ο καθένας τις δικιές του. Δίνεις και ένα 20άρικάκι σε ένα κλάρκ της γειτονιάς και έχεις τις παλετίτσες σου τοποθετημένες στην θέση τους χωρίς να κουνήσεις ούτε ένα δαχτυλάκι...

Εννοείται μακάρι να βρούμε και καλύτερα από 55€ το κυβικό, απλα τώρα που έχουμε ήδη την πρώτη προσφορά, μπορούμε να κρίνουμε καλύτερα από δω και πέρα...

Συμφωνω Αστερη αλλο το χυμα και αλλο η παλλετα,αλλα για την τιμη των 55 ευρω το κυβικο που βγαινει λεω οτι μου φαινετε τσιμπιμενη γιατι οπως μου ειπε ο Βουλγαρος και επισης ο velenas οτι πωλουν 35 ευρω τωρα το κυβικο και αργοτερα 30 και ισος και λιγοτερα και ενα 500σαρικο να βαλεις στα μεταφορικα δηλ στις 33 παλλετες βγαινει 15 ευρω τα μεταφορικα στην καθε παλλετα και 30 που ειπωθηκε οτι μπορει να την παρουμε μας κανει 45 ευρω το κυβικο με 35 βγαινει 50 και με 25(αν παιξει αυτη η τιμη)θα βγαινει 40 ευρω το κυβικο!
Ειναι μεγαλη η διαφορα φιλε,γιατι με 45ευρω το κυβικο βγαινει ο στεγνος τονος 99 ευρω(που τα 121 ευρω με το 55 ευρω το κυβικο!)με το 50 βγαινει 110 ευρω ο τονος και με το 40 ευρω το κυβικο ο τονος βγαινει 88 ευρω!
Για να δουμε τι θα δουμε!


Μα και αυτές οι παλέτες του ερημίτη 40€ το κυβικό βγαίνουν χωρίς μεταφορικά, δεν είναι τσιμπημένη η τιμή. Εννοείται προς το καλοκαίρι θα δούμε και παρακάτω τιμές.

Ένα άλλο που θέλει προσοχή, είναι να υπάρχει πληρωμή με την παράδοση και να μην ζητάνε προκαταβολές ή προεξοφλήσεις. Αν θέλουν να τα δούνε τα λεφτά, τους τα στέλνω φωτογραφία, ζωντανά θα τα δουν μόνο με την παράδοση...
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by Asteris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.153 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ