Εγκατάσταση Ενεργειακού Τζακιού

Περισσότερα
10 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν - 10 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #180492 από charlymp
  Καλησπέρα κι από εμένα. Μετά από πολλά χρόνια  περιήγησης ανά την Ελλάδα, φτάνει η στιγμή, μόνιμης εγκατάστασης στο σπίτι μου. Αγορασμένο από το 2000 αλλά πρώτη φορά θα ιδιοκατοικηθεί από το φθινόπωρο. Υπόψη , ότι βρίσκεται στη πόλη της Καλαμάτας. Μεταξύ των παρεμβάσεων που θέλω να κάνω, προτού τοποθετήσω την οικοσκευή μου είναι η κατασκευή ενός ''οικονομικού ενεργειακού τζακιού'' σαν δευτερεύων-βοηθητική   πηγή θέρμανσης . Αν και τελείως άσχετος με το όλο θέμα, προσπάθησα να πάρω μια γεύση διαβάζοντας κάποια θέματα και αναρτήσεις στο χώρο εδώ μέσα. Άρχισα να καταλαβαίνω κάποια βασικά πράγματα αλλά  μου δημιουργήθηκαν επιπλέον  απορίες και προβληματισμοί. Οπότε θα ζητήσω , αν είναι δυνατή, τη συμβουλευτική  γνώμη κάποιων ειδικότερων επι του θέματος .Προσανατολίζομαι όπως έγραψα, σε μία οικονομική λύση σαν δευτερεύουσα πηγή θέρμανσης-υπάρχει ήδη  αυτόνομη θέρμανση με πετρέλαιο- και σαν σκοπός είναι η θέρμανση του σαλονιού -κουζίνας με μία εστία τζακιού φυσικής ροής. Ξυλεία υπάρχει, λόγω ελιών και χώρος αποθήκευσης. Μπατζετ περιορισμένο και δε ξέρω αν είναι εφικτή η εγκατάσταση ενός τζακιού με ισχύ από 10-15 kv (δε ξέρω αν αυτό κρίνεται επαρκές  για το χώρο μου) με τελικό κόστος 2300-3000 €.Ο χώρος που θα τοποθετηθεί, φαίνεται στη κάτοψη του σχεδίου, και καθώς υπάρχει ήδη αναμονή και η θέση που θα μπει είναι η συγκεκριμένη γωνιακή.Το σπίτι θα είναι διαθέσιμο από 1 Σεπτεμβρίου, οπότε  υπάρχει διαθέσιμος διερευνητικός χρόνος, αλλά για την ώρα λόγω τωρινής διαμονής σε νησί η μετακίνηση είναι δύσκολη.Όπως έγραψα , είμαι τελείως άσχετος περί το θέματος και απλά έχω χαθεί λίγο ακόμη και στην αρχική επιλογή εστίας, πολύ δε περισσότερο στη τοποθέτηση. 
Συνημμένα:
Last edit: 10 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν by charlymp.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #180493 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Εγκατάσταση Ενεργειακού Τζακιού
κατ  αρχη μπραβο που ξεκινησες διαβαζοντας ,,,η ισχυ που αναφερεις ειναι αρκετη 10 kw για τον χωρο που θες και το δωματιο διπλα με μια μικρη παρεμβαση για τα υπολοιπα λογω διαμορφωσης χωρου δυσκολα θα φτασει η ζεστη καο με πολυ καθυστερηση 
αν υπαρχει δυνατοτητα οικονομικη αλλα και χωροταξικη προτιμησε ενα ξυλολεβητα παραλληλα με τον υπαρχοντα και η αποσβεση αν εχεις ξυλα θα ειναι σχεδον αμεση 
για το τζακι ριξε μια ματια στις παρουσιασεις των μελων ναχεις μια καλη ιδεα απο σωστη τοποθετηση που ειναι και το βασικοτερο 
σε καθε περιπτωση απαιτεις να εφαρμοσουν οσα λεει ο κατασκευαστης σε μεγεθη περσιδων και αποστασεις 
για το δωματιο διπλα το βοηθας μελλοντικα ανοιγοντα μια μικρη τρυπα στον τοιχο και βαζοντας ενα ανεμιστηρακι ακομα και υπολογιστη 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": charlymp

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #180494 από Isolexion
Απαντήθηκε από Isolexion στο θέμα Εγκατάσταση Ενεργειακού Τζακιού
Καλησπέρα. Η περίπτωσή σου είναι πολύ εύκολη να ξέρεις αλλά 15KW είναι πάααρα πολλά!! Θα σκάσετε στο σαλόνι!!! Κουζίνα σαλόνι τα ζεσταίνεις άνετα μόνο με το τζάκι χωρίς να ανάψεις τον καυστήρα. Πολύ καλή η επιλογή για φυσική ροή. Ξεκίνα μια βόλτα απο τους τζακάδες να δεις τι θα σου πουν και πόσο διαβασμένους θα τους βρεις. Αφού δεν θέλεις να ξεφύγεις σε budget θα σου πρότεινα κάποιο οικονομικό Πολωνικό. Καλό ψάξιμο!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": charlymp

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ