Τρύπα καμινάδας σε νέα οικοδομή

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178280 από Isolexion
Καλησπέρα σε όλους,
Μετά απο αρκετά χρόνια σκέψης και προβληματισμού πήρα την απόφαση να οικοδομήσω και έπεσα πάνω στην πιο ακατάλληλη στιγμή όσον αφορά τις τιμές των υλικών. (Αυτό δεν έχει σχέση με το φόρουμ και την ερώτησή μου αλλά ήθελα να πώ τον πόνο μου).
Σε λίγες μέρες είναι να πέσει η πλάκα και τώρα σκέφτηκα πως καλύτερα να αφήσω απο τώρα μια τρύπα πριν πέσει το μπετόν παρά να ανοίγω μετά τρύπα εκ νέου. Το τζάκι ξέρω που θα μπει αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποιό τζάκι θα βάλω και δεν προλαβαίνω και να αποφασίσω μέχρι να πέσει η πλάκα, έχω ξεκινήσει το διάβασμα στο φόρουμ και έχω δρόμο ακόμα μπροστά. Η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει κάποια στάνταρ διατομή καμινάδας για όλα τα τζάκια και αν είναι σωστή η σκέψη μου να ανοιχτεί απο τώρα η τρύπα.
Σας ευχαριστώ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178284 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τρύπα καμινάδας σε νέα οικοδομή
στανταρ δεν ειναι ...εξαρταται απ την ισχυ ...γενικα μια Φ25εκ καμιναδα θα σε καλυψει οποτε λιγο μεγαλυτερη τρυπα τουλαχιστον 30 εκ για να μπει μονωμενη καμιναδα στο μπετο βαζοντας ενα κοματι σωληνα μεγαλυτερης διαμετρου και 30 εκ υψος για να πολλησει η μονωση αργοτερα ....αν θες κτιστο τζακι με κτιστη καμιναδα (που γενικα δεν ενδεικνυται ) μια τρυπα 35χ35 ...σε ολες τις περιπτωσεις καλο ειναι αν κοβεται σιδερο να φτιαξει ο σιδερας ενα τσερκι περιμετρικα της τρυπας (ξερει αυτος ) 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Isolexion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178285 από Isolexion
Απαντήθηκε από Isolexion στο θέμα Τρύπα καμινάδας σε νέα οικοδομή
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση σου. Όσον αφορά την θέση της τρύπας πρέπει να είναι ακριβώς πάνω από την εστία; Αν είναι κάποια εκατοστά δεξιά ή αριστερά θα υπάρξει πρόβλημα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178290 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τρύπα καμινάδας σε νέα οικοδομή
καλο ειναι για ευκολια αργοτερα αλλα οχι απαραιτητο ...οταν θα τοποθετησεις το τζακι ομως τουλαχιστον 1 μετρο καμιναδα πανω στο τζακι να φευγει ευθεια και μετα δινει την οποια μετατοπιση (αυτα για το μελλον ) προς το παρον ασχολησου περισσοτερο με τις μονωσεις δωσε οσα περισσοτερα μπορεις τωρα και νασαι σιγουρος οτι θα τα γλυτωσεις στο μελλον 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mikemtb, Harrus, Isolexion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178291 από Harrus
Απαντήθηκε από Harrus στο θέμα Τρύπα καμινάδας σε νέα οικοδομή
Καλημέρα
Κι εγώ που έβαλα καμινάδα με τις υποδείξεις του τζακα τώρα το μετάνιωσα γιατί η καμινάδα δε φεύγει ευθεία ούτε μισό μέτρο και δεν έχει καθόλου μόνωση...και τώρα θέλει πάλι γκρέμισμα αν θέλω να ζεσταθώ το χειμώνα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178294 από Isolexion
Απαντήθηκε από Isolexion στο θέμα Τρύπα καμινάδας σε νέα οικοδομή
Ναι αυτό προσπαθώ να κάνω, να κερδίσω απο την μόνωση ότι μπορώ μιας και το τζάκι προορίζεται για κύρια πηγή θέρμανσης. Το δίλλημα σχετικά με την μόνωση είναι αν θα βάλω 10αρι φελιζόλ μέσα απο την πλάκα ή αν θα κάνω θερμομόνωση στην ταράτσα εξωτερικά. Σε 20-30-50-70 χρόνια υπάρχει πρόβλεψη και για επόμενο όροφο και επίσης θα ήθελα να γλυτώσω και τα χρήματα για το 3αρι φελιζολ που μπαίνει σε όλες τις πλάκες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ