Επιλογη ενεργειακου τζακιου/καλοριφερ

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166942 από kaklikos
Καλημερα στο φορουμ. Θα ηθελα να μου πειτε εαν εχετε καθολου εντυπωσεις για τα κατωθι ενεργειακα τζακια νερου.
Bef home aquatic wh 75 καθως και Romotop HEAT W 2g 70.50.01

Μου εχουν προταθει τα παραπανω και θελω να μαζεψω πληροφοριες και εντυπωσεις. Το σπιτι που προοριζεται να μπει ειναι ειναι 80 τετραγωνικα μετρα πληρως μονωμενο με 8αρι dow. Οι χωροι αποτελουνται απο 2 υπνοδωματια 1 μπανιο και ενιαιο χωρο σαλονι κουζινα οπου θα μπει και η εστια. Υπαρχει ηδη λεβητας πετρελαιου οπου θα γινει συμπληρωματικη θερμανση και αυτονομη το τζακι.Σας ευχαριστω για τον χρονο σας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166959 από dimlyk
μαλλον δεν ταχουν προτιμησει οι φιλοι εδω μεσα ...οι προτιμησεις περιοριζονται στα μεσογειακα και σκανδιναυικα και καποια πολωνεζικα ...ομως σημασια εχει και ο εγκαταστατης και σ αυτον αν επικεντρωθεις περισσοτερο. σημαντικο οτι και να διαλεξεις να εχει σερπατινα ψυξης


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166962 από kaklikos
Μαλιστα σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Γενικοτερα απ οσο τα εψαξα η bef εχει πιο premium προιοντα με την ρομοτοπ να ειναι πιο οικονομικη με μεγαλυτερη αποδοση ελαφρως καλυτερη καταναλωση και περισσοτερη θερμικη ενεργεια. Εμενα με ενδιαφερει η αξιοπιστια καθως θα ειναι η βασικη θερμανση. Να συμφωνησω στο οτι θα πρςπει να επικεντρωθω στον μαστορα. Καθως θα προχωραει την εργασια με οτι και αν επιλεξω θα εχω φωτογραφικο υλικο ωστε να δειχνω εδω μεσα σε περιπτωση που κατι δεν κανει σωστα. Σε ευχαριστω για την βοηθεια !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166963 από dimlyk
το βασικο οποιο τζακι κι αν διαλεξεις ειναι να παρεις το μανιουαλ του κατασκευαστη και να απαιτησεις να τηρηθουν οσα λεει ειδικα για διαστασεις και εισοδους-εξοδους αερα ευλαβικα σχεδον ...αν εχεις μεγαλο μηκος καμιναδας μπορει να χρειαστεις και νταμπερ ελκυσμου
διαβασε λιγο εδω εχει πολλα για τζακια ναχεις μια καλη ιδεα του πως κατασκευαζονται ...
κι αν υπαρχουν συχνες διακοπες ρευματος εχε κατα νου κι ενα ups η inverter καθαρου ημιτονου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166967 από Nasikas
1. Αυτόνομη ? Τι εννοείτε ?
Συνδέουμε με μια διερχόμενη κοντινή σωλήνα 32άρα - στο υπάρχον σύστημα πετρελαίου.
Μια αντεπίστροφη στο τζάκι και μία στον λέβητα - και κυκλοφορητή στο τζάκι.
Ο θερμοστάτης χώρου ακούει απο αυτόν του πετρελαίου.
Όταν δεν εφοδιάζετε ξύλα το βράδυ,(η όταν λείπετε) ανάβει αυτόματα το πετρέλαιο.
Δοκιμασμένο- καρατσεκαρισμένη επιτυχία.

2. ΑΣΦΑΛΕΙΑ !!! :sick:
Ο καθένας με τις εμπειρίες που κουβαλάει...
Εχοντας δει ταβέρνα κατεστραμένο τοπίο απο τζάκι νερου - καθώς και λέβητα ξυλου να χορεύει πειρίχιο... προτιμώ ανοικτό δοχείο.
Κλειστό - , μόνον με συστάδα ασφαλιστικών - μη κινέζικων. plus UPS.

3. Τα εν λόγω τζάκια δεν τα ξέρω, Υπάρχουν στην αγορά δοκιμασμένα καλά.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Nasikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166970 από kaklikos
Αυτονομη ειπα λαθος μου! Θελω να πω οτι θα ειναι η κυρια θερμανση. Υπαρχει και λεβητας πετρελαιου οπου θα τον λειτουργω σε περιπτωσεις αναγκης, του τυπου ξεμεινα απο ξυλα. Οποτε απ οτι καταλαβα ειναι πιο ασφαλες ανοιχτο δοχειο παρα κλειστο. Τι πλεονεκτηματα εχει το ανοιχτο απο το κλειστο δοχειο? Οσον αφορα τα τζακια ουτε εγω τα γνωριζα αλλα θα μου δωθει η δυνατοτητα να τα δω σε λειτουργια σε σπιτια πελατων που τα εχει βαλει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ