Διαστάσεις κασέτας, αεραγωγοί, καμινάδα και θερμοθάλαμος

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160260 από popovitis
Δεν νομίζω ότι θα χάσεις θερμότητα. Ο βασικός λόγος ύπαρξης της δυνατότητας σύνδεσης αεραγωγών είναι η διανομή αέρα σε απομακρυνσμένα σημεία του σπιτιού.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fan

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160272 από Fan
Ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνηση! Με βοηθάει πολύ!
Ένας προβληματισμός μου είναι ότι ο μάστορας που ήρθε σήμερα επέμενε ότι το να περάσει έναν inox εύκαμπτο αγωγό μέσα στην προϋπάρχουσα καμινάδα είναι μονόδρομος:
(α) γιατί θεωρεί ότι ο ευθείας ραφής κάπου θα κολλήσει και δεν θα περάσει
(β) για να μπορέσει να τον συνδέσει με την καμινάδα χωρίς να σπάσει το τούβλο
(γ)γιατί θεωρεί μεγάλη μανούρα να βγάλει και να ξαναβάλει το καπέλο της καμινάδας (είναι αυτό το
χτιστό με τα κεραμιδάκια).

Μάλιστα διακυρύττει με βεβαιότητα ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος, ότι και στο δικό του σπίτι έχει περάσει inox σπιράλ και ότι το καθαρίζει χωρίς κανένα πρόβλημα.

Επειδή τον βλέπω ανένδοτο, και επειδή δεν υπάρχουν και άλλοι αξιόλογοι τζακάδες στον τόπο που μένω, ήθελα να ρωτήσω τι είναι προτιμότερο από πλευράς ασφάλειας και ελκυσμού;
(α) να κάνει αυτό που λέει, δηλαδή να βάλει μέσα από στην υπάρχουσα χτιστή 7μετρη Φ250 καμινάδα έναν inox εύκαμπτο σώληνα Φ200, εξασφαλίζοντας έτσι την διατομή Φ200 που ξεκινάει από την κασέτα και να τη σφραγίσει πάνω-πάνω με πετροβάμβακα;
(β) να συνδέσει την κασέτα με την υπάρχουσα καμινάδα μέσω μίας συστολής από Φ200 σε Φ250 και ενός κομμματιού εύκαμπτου inox σωλήνα (για να πέσει ακριβώς στα σημεία σύνδεσης);

Το πρόβλημα, όπως ισχυρίζεται, είναι ότι το inox σπιράλ είναι αναγκαίο για να μπροεί να κάνει τις συνδέσεις στα σημεία που βολεύουν.

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος, χωρίς να χρειαστεί να γκρεμιστεί καθόλου η καμινάδα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160274 από dimlyk
αμα ειναι να χωσεις μια κασετα μεσα στην τρυπα τι τον θες τον τζακα?
εχω απορια πως θα περασει 7 μετρα σωληνα χωρις να βγαλει το καπελο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160275 από Fan
Απ' ότι κατάλαβα θέλει να περάσει τρία καμμάτια εύκαμπτου inox σωλήνα (σπιράλ) από κάτω προς τα πάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160276 από popovitis
Το τζακι μπαίνει μία φορά και ειναι κρίμα να μην γίνουν ολα οπως πρέπει.

Κάποιες φορές μπορει μα αναγκαστουμε να συμβιβαστουμε αλλα δεν μου ακουγεται για μια τετοια περίπτωση. Εγω θα επεμενα για inox ευθεία.
Στη δικη μου περίπτωση χωρεσε σχετικά εύκολα inox φ200 σε παλια καμινάδα χτιστη που εσωτερικα ηταν νομιζω 23*23. Εννοείται πως το καπελο το άλλαξα. Βέβαια εγω ειχα λιγότερα μέτρα και συνεπώς λιγοτερη ταλαιπωρια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ