Βοήθεια πριν γκρεμίσω

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160221 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω
προσεξε λιγο την κυκλοφορια του αερα ...αυτο το 80χ20 ειναι ακριβως αυτο που θελει ο κατασκευαστης να διαχεεται γυρω απο την εστια κι αλλη μια λιγο πιο μεγαλη περσιδα στην κορυφη του θερμοθαλαμου η κινηση του αερα αναμεσα στις 2 περδιδες θα πρεπει να ειναι ανεμποδιστη για την σωστη κυκλοφορια, ψυξη της εστιας και εν τελει αποδοση θερμανσης


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DIMOSP

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160230 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω

DIMOSP έγραψε: Μετά το γκρέμισμα η εικόνα είναι ποιό ξεκάθαρη.Το άνοιγμα αερισμού κάτω και μπροστά είναι 100χ30εκ εικόνα τζάκι8 και το άνοιγμα στην πλάτη του τζακιού είναι 80χ30 τζάκι9.Στα πλαινά άνοιξα τρύπες με τρυπάνι 15αρι για να παιρνει αέρα και απο εκεί.Περιμετρικά αφήνω καθαρό χώρο αεροθαλάμου 30κ στην πλάτη και 15εκ στα πλαινά.Όπως το κατασκευάζω πιστεύει κάποιος ότι οι είσοδοι του αέρα δεν επαρκούν;

Υ.Γ. Θα συνεχίσω να ανεβάζω την πορεία της κατασκευής και ας μην απαντάει κανείς.


Τα ανοίγματα που έχεις κάνει είναι μεγάλα, δεν χρειάζονται οι τρύπες μην πανικοβάλλεσαι, να υπολογίζεις ότι ο συνολικός όγκος του αέρα που θα μπαίνει από κάτω και περιμετρικά της εστίας θα πρέπει να έχει 2πλάσια έξοδο για να βγει δλδ αν βάλεις 1600cc αέρα πάνω θα πρέπει να έχεις το ελάχιστο 3200cc + άνοιγμα ( είτε μονοκόμματο είτε με περισσότερες περσίδες) για να βγει και να μην υπερθερμαίνετε ο θάλαμος και αυτό γιατί ο αέρας όταν ζεσταίνετε διπλασιάζετε ο όγκος του, αέρα καύσης από που παίρνει? σήκωσέτη 10cm αφού έχεις χώρο για να μπορείς να καθαρίζεις από κάτω ή για μελλοντικό μερεμέτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160255 από DIMOSP
Απαντήθηκε από DIMOSP στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω
OΙ εργασίες προχωρούν κανονικά και σήμερα τελείωσε η κατασκευη του αεροθαλάμου αφού είχα πισωγυρισματα καιμετακίνησα όλη ην κατασκευή μισό μέτρο δεξιά. Έγινε θυρίδα επίσκεψης 150χ50εκ απο την οποία μπαινω σχεδόν όρθιος στον θάλαμο. Πίσω κενό άφησα 35εκ και στα πλάγια 20εκ και περιμετρικά της εστιας 5εκ.Το ύψος του αεροθαλάμου ειναι 140εκ και σκέφτομαι το ταβανι να το αλλάξω αύριο και να το κανωυπο γωνία 45 μοιρών.Κάτω και πάνω θα βάλω περσίδες ρυθμιζόμενης ροής, κάτω 100χ20εκ και πάνω90χ25 και μάλλον την κάτω θατην δουλεύω μισάνοιχτη.Στο τζάκι14-15 φαίνεται το πίσω κενό το οποίο είναι 100χ30,οπότε λέτε να μην τρελαίνομαι με τις τρύπες στα πλάγια;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160256 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω
Καλή δουλειά φαίνεται. Με τις αποστάσεις που βλέπω και τα λίγα που ξέρω δεν βλέπω να έχεις πρόβλημα με τα πλαΙνά της εστίας.

1) Αέρα καύσης από έξω θα έχεις; Εγώ δεν μπόρεσα αλλά δεν νομίζω πως είναι και υποχρεωτικό
2) Απορία το έχω πως έφτιαξες την θυρίδα επίσκεψης. Εμένα μου βγήκε μικρή και δεν σφραγίζει απόλυτα. Αν θες πες μας λίγο πως την έβαλες (εχεις μεντεσέ; ) και αν εχεις φωτογραφίες στείλε μας μερικές. Το ιζόλ από όσο θυμάμαι είναι ευαίσθητο στα τρυπήματα και σπάει.
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by popovitis.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DIMOSP

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160265 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω

DIMOSP έγραψε: OΙ εργασίες προχωρούν κανονικά .... ...περσίδες ρυθμιζόμενης ροής, κάτω 100χ20εκ και πάνω90χ25 και μάλλον την κάτω θατην δουλεύω μισάνοιχτη.Στο τζάκι14-15 φαίνεται το πίσω κενό το οποίο είναι 100χ30,οπότε λέτε να μην τρελαίνομαι με τις τρύπες στα πλάγια;


Έχεις αρκετή ευρυχωρία εντός του θαλάμου οπότε μην προβληματίζεσαι, κάτω θα βάλεις μικρή περσίδα και μεγάλη πάνω εδώ είναι το δικό μου

κάτω έχω περσίδα 27*14 και 1cm κενό περιμετρικά της εστίας και πάνω 83*16.
Τώρα που το πρόσεξα εντός του θερμοθαλάμου δεν χρειάζεται παταράκι γιατί ο θερμοθάλαμος είναι πιο κάτω από την πλάκα της οροφής, το παταράκι γίνετε για να προστατεύει τα δομικά στοιχεία της πλάκας (σοβά, μπετόν, οπλισμό) οπότε αν θέλεις την περσίδα μπορείς να την κάνεις και από πάνω ή να βάλεις δύο μια μπροστά μια πάνω ή μια δεξιά μια πάνω ότι θέλεις.
Η θυρίδα επίσκεψης τα πάντα όλα...
Συνημμένα:
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by SHERIF.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DIMOSP

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160293 από DIMOSP
Απαντήθηκε από DIMOSP στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω
Αέρα καύσης θα παίρνω από τον εσωτερικό χώρο.Για την θυρίδα έφτιαξα τελάρο 150χ50 τζακι18 και στο εσωτερικο έβαλα γυψοσανίδα και πυριτικό.Το ίδιο εκανα και στον αεροθάλαμο τζάκι16 και έβαλα 4 στοπ στις γωνίες τζάκι17.Οπότε θα κόβω με μία λαμίτσα την σιλικόνη μεταξύ των τελάρων και θα μπαίνω χωρίς να τραυματίζω το πυριτικό ή να το ξαναβιδώνω.SHERIF σήμερα παρείγγειλα 2 περσίδες 80χ20 για πάνω κάτω ρυθμιζόμενης ροής για να μπορώ να ρυθμίζω την πίεση και την παροχή-εξαγωγή αέρα. Περιμετρικα άφησα 5εκ και θα το μειώσω στα 2εκ βάζοντας φάτσα διακοσμητική.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ