Αγορα τζακιου για ΜΕΓΑΛΟ διαμερισμα

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159471 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
315 βαθμοί Βασίλη σε Φ150 στα 12-14 Pa έχεις ιδέα στα 32Pa με φ130 ποια θερμοκρασία θα πιάσει??εγώ προσωπικά δε θα του το έβαζα ούτε με βαριτικό τάμπερ .επίσης λες οτι περνάνε μέσα από της απο πάνω φούσκες τα ελενίτ .αυτό τι σημαίνει οτι αν σπάσει το ελενίτ δε θα περάσει μέσα απο την περσίδα του τα όποια σωματίδια στον απο πάνω ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159474 από Noe
Απαντήθηκε από Noe στο θέμα Αγορα τζακιου για ΜΕΓΑΛΟ διαμερισμα
Εγω αυτο που δεν εχω ακόμη καταλάβει είναι πως εαν καταφέρω κ περάσω την 13αρα μονή ινοξ σωλήνα μεσα απο τον αμιαντοσωληνα έστω πως ανεβάζει θερμοκρασίες κ σπάσει ο αμίαντος , ποιον θα πειράξει αφου υπάρχει η 13άρα απο μέσα;..... Ο καπνός θα περνάει μεσα απο τον ινοξ σωλήνα. Δεν θα φτάσει στα αλλα διαμερίσματα....κανω κάπου λαθος;

ΥΓ δεν μπορείτε να φανταστείτε την απογοήτευση
μου που αγόρασα ενα σπίτι με τζάκι με σκοπό να το αναβαθμίσω σε ενεργειακό και τώρα πιθανότατα να μην μπορω ούτε καν να βάλω ενα.
Last edit: 6 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Noe.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159476 από βασιλιης
Καλησπερα .315 βαθμους τα καυσαερια; δεν το εχω και πολυ με την θεωρια,εχω πολυ καλες σχεσεις με την πρακτικη.αυτο δεν ειναι το μεγιστο? και ποσες ωρες την ημερα θα φτασει τετοια θερμοκρασια?και οταν φτασει 315 βαθμους ποσους βαθμους φτανει στον χωρο καυσεις?προσοχη κυκλοφορει και το θερμικο σοκ.και οταν φτασουν τα καυσαερια 315 βαθμους εξω απο τον σωληνα ποσους βαθμους ειναι?λοιπον μετρημενες θερμοκρασιες.στον χωρο καυσεις η θεμοκρασια ηταν 580 βαθμους και στον σωληνα παντα εξωτερικα ηταν 147 βαθμους,που θα μπορουσαμε να πουμε οτι απο τα 147 περναν και λιγοι θερμοκρασια απο τον θερμοθαλαμο,και κατι αλλο,οταν θα μπει η φ 130 το 15 χ15 δεν θα εχει τα κενα του στης γωνιες?και αυτη η θερμοκρασια δεν θα πρεπει να φυγει εξω στην ατμοσφερα?
Αυτο με το σπασιμο του ελενιτ και τα σωματιδια δεν ειναι λιγο ασχετο?λεω?εχοντας υποψη οτι ο φλιος Noe θα το σπασει μερχι το ταβανι του.και οτι η περσιδα του τζακιου η πανω θα ειναι 30 με 40 ποντους πιο κατω απο το ταβανι,στους απο πανω λεμε ειναι εγκλωβισμενα πως θα περασουν τα σωματιδια,αν ο φιλος Noe καταφερει να βγαλει φωτο απο τα πανω τζακια καλα ειναι,μπορει και να μην το αφησουν,δεν ξερω,
ξανα λεω αυτο που ειπα και στο πανω μηνυμα οτι ,με τοσα μετρα καμιναδα μια χαρα θα δουλευε ακομα και ενα τζακι με εξωδο καυσαεριων φ 200.ΥΠΟ ΤΗΝ ΠΡΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΡΗΘΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΕΝΟΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΥ ΤΖΑΚΙΟΥ
Εδω απλος λεμε την γνωμη μας ,την αποφαση θα την παρει ο φιλος Noe,εκεινος ειναι υπευθυνος για το τζακι που θα βαλει και για το μαστορα που θα κανει την τοποθετηση

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Last edit: 6 Χρόνια 7 Μήνες πριν by βασιλιης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159477 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
όχι δεν είναι το μέγιστο είναι η μέτρηση που παίρνει το εργοστάσιο όταν βγάζει την πιστοποίηση με 3-4 κιλά ξύλα (ανάλογα τα kw που θέλει να πιστοποιήσει )σε 12 Pa πίεσης.όταν ανέβουν τα Pa πάνω απο 30 μπορεί να δει θερμοκρασίες και πάνω απο 450-500 βαθμούς και με την μικρότερη διάμετρο .δεν είπε κανένας οτι δε θα τραβάει Βασίλη ίσα ισα λέμε θα τραβάει πολύ .δεν είπα τα σωματίδια για το τζάκι του Noe αλλά για τους απο πάνω οτι είναι ένας τρόπος να τους πείσει να επέμβουν σε όλα τα τζάκια και να βγάλουν όλοι το ελενιτ.Αν δεν δεχτούν Noe να αλλάξετε τις καμινάδες μην ανησυχείς υπάρχει λύση την οποία θα την έχουμε σαν εναλλακτική στην χειρότερη των περιπτώσεων .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159479 από Noe
Απαντήθηκε από Noe στο θέμα Αγορα τζακιου για ΜΕΓΑΛΟ διαμερισμα

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: .Αν δεν δεχτούν Noe να αλλάξετε τις καμινάδες μην ανησυχείς υπάρχει λύση την οποία θα την έχουμε σαν εναλλακτική στην χειρότερη των περιπτώσεων .


μενω σε αυτο Δημητρη και ευχομαι να μπορεσει να περασει η 13αρα μεσα απο την παλια....Μετα πιστευω οτι κατι θα κανουμε. Με εργοστασιακη απαιτηση για 15 αρα δεν εχουμε και μεγαλη αποκλιση... ΑΜΗΝ

ΥΓ Το μικρο μου ειναι Ηλιας ..... :)
Last edit: 6 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Noe.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159494 από Noe
Απαντήθηκε από Noe στο θέμα Αγορα τζακιου για ΜΕΓΑΛΟ διαμερισμα
Καλημέρα. Ήρθε σήμερα ο τζακας και είδε τη κατάσταση. Μου ειπε οτι επειδή το ελενιτ της καμιναδας είναι χοντρό- παχύ ,1 εκατοστό, δεν πιστεύει ότι θα έχει θέμα ραγισματος η σπασίματος. Παραθέτω και φώτο.


Τα ελενιτ που έχουν θεμα ειναι τα πιο λεπτά. Μάλιστα μου είπε ότι επειδή εσωτερικά ειναι 14.5 η τετραγωνη σωλήνα το αντίστοιχο τις σε στρογγυλή ειναι περίπου 16.5. Πραγμα πού σήμαινε οτι μπορεί να σηκώσει και τι 570 ...
Συνημμένα:
Last edit: 6 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Noe.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ