βοηθεια σε επιλογη

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158096 από παντελης 1989
βοηθεια σε επιλογη δημιουργήθηκε από παντελης 1989
εχοντας διαβασει αρκετα στο φορουμ αλλα οντας ασχετος αλλα λατρης της φωτιας.
μενω νοτια λακωνια σε μερος με νορμαλ θερμοκρασιες δλδ σπανια υπο το μηδεν αλλα με αρκετη υγρασια καθως μεσα παραθαλλασια, εχω ενα συμβατικο τζακι με μαντεμι και φυσικα ειναι μονο για ομορφια καθως οχι απλα δεν ζεσταινει καθολου αλλα για να μην μου καπνισει πρεπει να εχω στο μισο ανοιχτα 2 παραθυρα αλλιως θα μου καπνισει σε ποσοστο 70% .
πηρα αποφαση λοιπον αφου καιω ξυλα σε αυτο το τζακι αν το κανω ενεργειακο αεροθερμο, μιλησα με 2 ματορους της περιοχης και μου ειπαν ο ενας θα το κανει απο την αρχη και θελει 2500 (χωρις καναλια) και ο αλλος δεν θα βγαλει ουτε το μαντεμι και θα το κανει με απλη κασετα και βεντυλατερ φυσικα με 1000.
τελικα μιλησα με τον αδελφο μου (υδραυλικος )που εχει βαλει σε αναικαινησεις τζακια και μου ειπε θα το φτιαξει εκεινος και εχω κατασταλαξει σε τρεις κασετες και θα ηθελα την βοηθεια σας.
1: E701 HUALGE ECO VENTILATORE(ΙΣΠΑΝΙKH ΚΑΣΕΤΑ ΙΣΧΥ 14KW- 2 ΙΣΧΥΡΑ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ)
2:METLOR ΚΑΣΣΕΤΑ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ ΜΕ 2 ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ 11,6KW:ΟΝΟΜΑΣΤΚΗ ΙΣΧΥΣ MOD.R8A
3:ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΚΑΣΕΤΑ ΞΥΛΟΥ ECOSTAR 9KW (V) ΑΕΡΟΘΕΡΜΗ EDILKAMIN 177780 ΜΕ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕ

ο χωρος που θελα νε θερμανω ειναι 40 τμ περιπου με κουφωματα αλουμινιου και χωρις μονωση ταρατσας που θα γινει το καλοκαιρι .
ευχαριστω εκ των προτερων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158099 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα βοηθεια σε επιλογη
απλά να έχεις στο μυαλό σου βεντυλατερ=θόρυβος.Αν τον αντέχεις έχει καλός αλλά για 40τμ μήπως είναι κάτι περιττό;Μήπως θα ήταν καλύτερο κάτι με φυσική ροή;Δεν είμαι γνώστης,από αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα σου λέω την γνώμη μου

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158100 από παντελης 1989
Απαντήθηκε από παντελης 1989 στο θέμα βοηθεια σε επιλογη
απο ηχους καλα τα παω γτ σκεψου οτι ηδη εχω ενα φυγραντηρα στα 40 db τωρα δεν πισευω το μοτερακι να κανει παραπανω θορυβο, συν οτι για θερμοτητα μαζι με το απλο τζακι που με ζεσταινει μπροστα απο πισω εχω κλιματιστικο για να με ζεστανει και να μην φοραω φακιολα :p
δεν θα το ελεγα υπερβολικο για τοσο μικρο χωρο γτ εχουμε παρα πολυ υγρασια στην περιοχη εκει .. δλδ μεσα στο σπιτι με τα 1000 ζορια να πεσω κατω απο 60 % ειδικα αν εχει και λιγο νοτια, αν εχει πολυ νοτια που ερχεται απο την θαλασσα κιολας παιζω απο 80-95 % υγρασια με το τζακι αναμενο.
αυτο το προβλημα το εχει ολη η εκει περιοχη οχι μονο εγω στο σπιτι μου φυσικα.
καθε αποψη καθε γνωση καθε εμπειρια σεβαστη..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ