Γνωμες για καινουργιο τζακι καλοριφερ

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157109 από geodag
αδερφε σε ευζαριστω πολυ για την απαντηση... κανενας γνωμη για το H2OCENO???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157111 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
""ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ 270 - 300 TETΡΑΓΩΝΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΜΕ ΑΝΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ 2-3 ΚΙΛΑ ΞΥΛΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ""

είπα να μην σχολιάσω αλλά δεν μπορείς να λες οτι βλέπεις σοβαρά μια εταιρία που ζεσταίνει 300 τ.μ με 2-3 κιλά ξύλα .να είμαι επιεικής μαζί τους και να τους δώσω 80% ενεργειακή απόδοση για 28 KW θέλει 9 κιλά ξύλα !!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": geodag

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157114 από geodag

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: ""ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ 270 - 300 TETΡΑΓΩΝΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΜΕ ΑΝΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ 2-3 ΚΙΛΑ ΞΥΛΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ""

είπα να μην σχολιάσω αλλά δεν μπορείς να λες οτι βλέπεις σοβαρά μια εταιρία που ζεσταίνει 300 τ.μ με 2-3 κιλά ξύλα .να είμαι επιεικής μαζί τους και να τους δώσω 80% ενεργειακή απόδοση για 28 KW θέλει 9 κιλά ξύλα !!!

φιλε δημητρη εχω διαβασει πολλα post σου και φαινεσαι πολυ γνωστης του θεματος δυστηχως δεν μπορω να επισκεπτω το καταστημα σου να μιλησουμε και απο κοντα γιατι εισαι στην Αθηνα, φαινεσαι πολυ λογικος ανθρωπος και πολυ καλος επαγγελματιας... σε παρακαλω δωσε τα φωτα σου αν διαβασες και τα προηγουμενα ποστ μου θελω να ζεστανω οροφοδιαμερισμα 90τμ το οποιο ειχε μονωση καλουτσικη απλα το πανω σπιτι ειναι στο τουβλο και το κατω επισης οπως υπολογησα τα καλοριφερ μου ειναι στο συνολο 17.000kcal/h... σε παρακαλω πολυ πες ποσα kw τζακι να κοιταζω και ποια προτεινεις εσυ μαρκα εταιρεια κλπ... η γνωμη σου μετραει..... :woohoo: :woohoo: :woohoo:
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by geodag.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157124 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ο λόγος που δεν σχολιάζω είναι οτι δε θέλω να το κάνω οταν αναφέρεστε σε άλλες εταιρίες πέρα απο τις δικές μου γιατί είναι δύσκολη η θέση μου και δε θέλω να μπαίνω σε ποστ όπως το δικό σου και να κάνω διαφήμιση στις δικές μου εταιρίες .έγραψα μόνο και μόνο γιατί δεν κρατήθηκα διαβάζοντας την προηγούμενη ανάρτηση .
Το σπίτι σου αν έκανα την εγκατάσταση εγώ δε θα έβαζα πάνω απο 20 KW .
Το σημαντικότερο που πρέπει να δεις είναι η κατανάλωση και αυτό είναι σε συνάρτηση με το τζάκι και την σωστή τοποθέτηση .Τι να κάνω ενα τζάκι όσα και λεφτά να κάνει αν για την Αθήνα για 100 τ.μ θέλει 3 τόνους και στέλνει στα πουλάκια 350-400 βαθμούς από την καμινάδα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157125 από Savvas
Αρχίζεις να μπερδέυεσαι μου φαίνεται. Σου έχουν δώσει ήδη την απάντηση. Ένα υδραυλικό 15-20kW θα σε καλύψει και με το παραπάνω. Μην προσπαθείς να το σκεφτείς όπως ένα λέβητα πετρελαίου (και μη παρασύρεσαι απο τις παλιές υπερδιαστασιολογήσεις που έκαναν παλιά σε αυτούς). Έχει άλλα κριτήρια η διαστασιολόγηση στο πετρέλαιο. Το πετρέλαιο δουλεύει διακοπτόμενα σε μέγιστη ισχύ, το τζάκι το δουλεύεις συνεχόμενα σε χαμηλή ισχύ.
Μη στέκεσαι στη μέγιστη ονομαστική, σχεδόν ΠΟΤΕ δε θα τη χρειαστείς άλλωστε. Στη συνεχή λειτουργία που θα προσφέρεις τις πραγματικές απώλειες στο σπίτι δε θα χρειάζεσαι πάνω απο 5-10kW έτσι και αλλιώς.
Μην ξεφεύγεις πολύ πάνω γιατί μετά θα έχεις υπερβολικά μεγάλο θάλαμο για τις ανάγκες σου και θα έχεις μια δυσκολία να πετυχαίνεις καλή καύση σε χαμηλή ισχύ. Εγώ θα επέλεγα 15kW (σύνολο), άντε να πάρεις το 23kW βαριά, βαριά και με μια δόση υπερβολής. Αυτή είναι η συμβουλή μου.

Υ.Γ. Η δικιά μας εμπειρία είναι, ότι αφού δουλέψει 1-2 ώρες το τζάκι και ζεσταθεί ο χώρος, μετά άμα συνεχίσουμε με μεγάλη φωτιά μας έρχεται να πηδήξουμε απο τα παράθυρα λόγω υπερβολικής ζέστης. Σε συνεχή λειτουργία αφού ζεστάνει το σπίτι, το τζάκι καίει 1-3kgr ανα ώρα και μέσα είναι φούρνος με 23-24oC (Αυτό όταν έχω ανοιχτό μόνο τον 1 όροφο -100m2 με μόνωση μόνο στην ταράτσα- Αν ανοίξω και το ισόγειο, 100μ2 επιλέον η κατανάλωση ανεβαίνει +30-40% ).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157128 από geodag

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: ο λόγος που δεν σχολιάζω είναι οτι δε θέλω να το κάνω οταν αναφέρεστε σε άλλες εταιρίες πέρα απο τις δικές μου γιατί είναι δύσκολη η θέση μου και δε θέλω να μπαίνω σε ποστ όπως το δικό σου και να κάνω διαφήμιση στις δικές μου εταιρίες .έγραψα μόνο και μόνο γιατί δεν κρατήθηκα διαβάζοντας την προηγούμενη ανάρτηση .
Το σπίτι σου αν έκανα την εγκατάσταση εγώ δε θα έβαζα πάνω απο 20 KW .
Το σημαντικότερο που πρέπει να δεις είναι η κατανάλωση και αυτό είναι σε συνάρτηση με το τζάκι και την σωστή τοποθέτηση .Τι να κάνω ενα τζάκι όσα και λεφτά να κάνει αν για την Αθήνα για 100 τ.μ θέλει 3 τόνους και στέλνει στα πουλάκια 350-400 βαθμούς από την καμινάδα .

Οκ Δημήτρη καταλαβαίνω την θέση σου κ συγνώμη αν σε έφερα σε δύσκολη θέση και αυτά που είπες με αρκούν... Σε ευχαριστώ και πάλι!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ