Κυκλοθερμικος ξυλοφουρνος

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153299 από gio232
Κυκλοθερμικος ξυλοφουρνος δημιουργήθηκε από gio232
Παιδιά καλησπέρα μετά από καιρό ήρθε η ώρα για νέες κατασκευές. Θέλω να φτιάξω ένα bbq χτιστο μονος μου αγορά πυροτουβλα και λαμες και χτισιμο το θεωρώ πιο γερό από τα έτοιμα κομμάτια με τις ντιζες. Ερώτηση ποια λαμαρίνα θεωρείται καλύτερη με τον ατερμονα η την αλυσίδα.
Στο θέμα μας κυκλοφορούν αυτοί οι ξυλοφουρνοι κυκλοθερμικη και ποιο πολύ μοιάζουν με σούπες. Πολλά βίντεο στο YouTube για αγορά ετοιμου η ιδιοκατασκευη. Το βλέπω πολύ ενδιαφέρον να βάλω κάτι τέτοιο γιατί θεωρητικά φουρνιζει πιο εύκολα ένας άσχετος σαν εμένα και την γυναίκα μου. Περιμένω γνώμες τι αξίζει καλύτερα
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153300 από Gio99
Απαντήθηκε από Gio99 στο θέμα Re:Κυκλοθερμικος ξυλοφουρνος
Το να δημιουργησεις ένα τέτοιο φούρνο ακούγεται εύκολο αλλά να ξέρεις πως είναι αρκετά δύσκολο το να επιτυχεις με τη κατασκευή του ένα τέλειο ψήσιμο μιας και πρέπει να προσέξεις την σωστή μετάδοση του αέρα στην οροφή καθώς και στο κάτω μέρος του θαλαμου.Θα χρειαστείς και φυγοκεντρικο ανεμιστήρα για την ομαλοτιτα του αέρα. Από λαμαρίνα θα σου πρότεινα κάτι το οποίο να πέρνει και υγρασία μιας και θα παίζει και το πλύσιμο της εστίας(και δε θα ήθελες σκουριες).

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153301 από gio232
Απαντήθηκε από gio232 στο θέμα Re:Κυκλοθερμικος ξυλοφουρνος
Για αυτό μου αρέσει ο έτοιμος ο οποίος είναι inox αλλά ρε γαμωτο 1000 αγορά συν την επένδυση μου φαίνεται υπερεκτιμημενος. Είμαι τσιγκουνης???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153304 από Gio99
Απαντήθηκε από Gio99 στο θέμα Re:Κυκλοθερμικος ξυλοφουρνος
Στοχευεις κυρίως στην εμφάνιση ή στην απόδοση; Διότι στην αγορά υπάρχουν λύσεις στα μισά χρήματα από ότι αναφέρεις.(όχι inox πάντα) Όσο για το φουρνιζμα είτε DIY είναι είτε εμπορίου είναι η ίδια διαδικασία μέχρι να βρεις τη σωστή διανομή αέρα για ομοιομορφια στο ψήσιμο και να έχεις σωστό αποτέλεσμα.

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153307 από gio232
Απαντήθηκε από gio232 στο θέμα Re:Κυκλοθερμικος ξυλοφουρνος
Φίλε μου από θέμα ομορφιάς ο κλασσικό πυροτουβλο είναι κορυφή. Αλλά έχοντας πολλούς φίλους με τέτοιο φούρνο ανάβει ελάχιστα και ειδικά από νέες νοικοκυρές,ο μόνος λόγος είναι να μην τον έχω διακοσμητικό. Το ανοξείδωτο δεν έχει σκουριες ο θάλαμος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ