Επιλογή τζακιού-Ερωτησεις

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153234 από Elias_Dim
Καλησπέρα παιδιά
Μπαίνω με την αραβωνιαστικια μου σε καινούργιο σπίτι οποτε εχει αρχίσει η ανακαίνιση.
Είπαμε να εκμεταλευτουμε την καμινάδα και να φτιάξουμε ενα τζακι.
Και καπου εδω αρχιζει ο γολγοθας.Ο καθενας που παμε λεει τα δικα του.
Αλλος λεει οτι χρειαζεται να εξωτερική παροχή ωστε να παιρνει απο εξω αερα αλλος οχι.
Αλλος οτι πρεπει οπωσδήποτε να ειναι αερόθερμο αλλος οχι.
Αλλος ελληνικο αλλος οχι.
Αλλος οπωσδήποτε μόνωση αλλος όχι.
Αλλος οτι δεν υπαρχει θεμα να βαλουμε κασετα κτλπ κτλπ/
και εχουμε χαθεί.
Τα χρήματα που εχουμε σκοπο να δώσουμε ειναι γυρω στις 2000-2200 για το συνολο.
Tο Kratki το Nadia 10 το ξερει κανεις?Μιας και ειναι καλη η τιμη του απλα μας ειπαν οτι δεν ειναι αεροθερμο οπως το διαφημίζουν αφου δεν εχει δικό του θάλαμο??Ειναι δηλαδη φυσικη ροης?
Σε αυτά τα λεφτά μας προτειναν και το ελληνικο Μισαηλιδη Ενεργειακό Τ-90
Το τζάκι θα ζεσταίνει εναν χώρο γυρω στα 80(σαλονι-κουζινα) τετραγωνικα αλλα δεν θα ειναι η κυρια πηγη μιας και θα εχουμε τα καλοριφερ.
Μια βοηθεια ωστε να ξεδιαλινει λιγο το τοπιο θα ηταν πολυτιμη
Σας ευχαριστω παρα πολυ
Last edit: 7 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Elias_Dim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153235 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Επιλογή τζακιού-Ερωτησεις
Περιοχή?
Σχεδιάγραμμα σπιτιού?
Τί ηλικίας το σπίτι?
Ποιες οι υφιστάμενες μονώσεις?

Σε γενικές γραμμές, ένα τζάκι φυσικής ροής, όχι ελληνικό, επώνυμο, θα ζεστάνει πανεύκολα ενιαίο χώρο 80τμ.

Αέρα εννοείται από έξω για αναπλήρωση.
Κοίτα τις παρουσιάσεις μας.

Για kratki, επικοινώνησε με τον κ.Φιλιππακόπουλο να σου πει, μιας και υπάρχουν προβληματικές παρτίδες αλλά και γενικά να σε κατευθύνει. Ο λόγος του είναι εγγύηση. Αποδεδειγμένα.



Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153236 από Elias_Dim
Απαντήθηκε από Elias_Dim στο θέμα Re:Επιλογή τζακιού-Ερωτησεις
καλησπέρα και πάλι.
Λάρισα ειναι το σπιτι σε πολυκατοικία 20 ετων.
Κάτοψη δεν εχω τώρα αλλα θα βρω αν ειναι να ανεβασω.Τωρα για μονώσεις δεν καταλαβαινω ακριβως τι εννοεις.
Το Nadia το kratki που παρουσιαζετε σαν αεροθερμο γιατι δεν εχει αεροθαλαμο?
75 τετραγωνικα ειναι σαλονι με κουζινα που θα ειναι το τζακι + η εξοδος που θα βγαζει στην κρεβατοκαμαρα που ειναι ακριβως απο πισω απο το τζακι.
Επισης να εχει εξοδο αερα επειδη στην περίπτωση μας ειναι λιγο δυσκολο λογω δοκαριών και μπαλκονοπορτας ειναι τοσο σημαντικο γιατι μας ειπαν οτι ειναι υπερβολικο να γινει κατι τετοιο μιας και με ενα ανοιγμα μπαλκονοπορτας ή εξωτερικης πορτας γινεται αμεσως ανακυκλωση αερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153238 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Επιλογή τζακιού-Ερωτησεις
Τις μονωσεις τις ρώτησα, γιατί ίσως αξίζει επένδυση προς τα εκεί αν πάσχει το σπίτι ή σε καλύτερα κουφώματα παρά σε θέρμανση.
Βέβαια αυτό θα το πει μηχανικός.

Για το τζάκι, θες οπωσδήποτε εισαγωγή αέρα από έξω, μιας και η υποπιεση που θα έχεις στο σπίτι, θα σου καπνίζει το τζάκι.
Κρίμα να πολεμάς για μόνωση και να ανοίγεις παράθυρα.

Το τζάκι που δείχνεις είναι monoblock. Δες το θέμα με τις οδηγίες περί τύπων εστιών.
Επίσης είναι με βερμικουλιτη , δεν ξέρω αν το θες, μιας και θα έχεις αυξημένη ακτινοβολία ενώ μάλλον θες πιο πολύ ενέργεια στον αέρα ώστε να πάει και πίσω στην κρεβατοκάμαρα.

Πάρε τηλ τον άνθρωπο που είπα πιο πάνω.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153303 από Elias_Dim
Απαντήθηκε από Elias_Dim στο θέμα Re:Επιλογή τζακιού-Ερωτησεις
Αν και ακόμη είμαι στο ψάξιμο θέλω να ευχαριστήσω και από εδώ τον Κύριο Φιλιππακοπουλο για τις απορίες που μου έλυσε και για την βοήθεια του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153308 από Elias_Dim
Απαντήθηκε από Elias_Dim στο θέμα Re:Επιλογή τζακιού-Ερωτησεις
Παιδια γεια σας και παλι.
Ερωτησεις.
Σκεφτομαι να παω σε invicta και να βρω καποιον για την εγκατασταση,θα καθομουν να διαβασω να την βαλω μονος μου(μιας και ο καθενας μαστορας λεει τα δικα του) αλλα αυτον τον καιρο εχω τοσα τρεξιματα που δεν προλαβενω,
Οι εστιες της invicta ειναι ή foyer ή κασετες ετσι?
Αν καταλαβα καλα τα foyer δεν εχουν θερμοθαλαμο ,βεντιλατερ κλπ αυτα πρεπει να κατασκευαστουν/μπουν extra ωστε να εχω καλυτερη αποδοση?Θα εχω περισσοτερο θορυβο κλπ?Ειναι απαραιτητο να φτιαχτει θερμοθαλομος και ποσο ευκολο ειναι για τον μαστορα?(μην μου αρχησει τις εξπναδες)
Ειδα μερικες κασετες που εχουν βεντιλατερ ενσωματωμένα ομως δεν μου κανουν σε μεγεθος.
Σκεφτομαι για αυτο το συγκεκριμενο www.leroymerlin.gr/gr/thermansi/tzakia-a...sion-14-kw-60416594/
ή καποιο παρομοιο.Θα παρω να ρωτησω στο leroy αν μπορουν να κανουν εισαγωγή αλλο οποιο μοντελο εχει το site της invicta.
Last edit: 7 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Elias_Dim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ