Κλασικες αποριες

Περισσότερα
8 Χρόνια 15 Ώρες πριν #153047 από raptispan
Κλασικες αποριες δημιουργήθηκε από raptispan
Καλησπέρα παιδιά. Είναι το πρώτο μου μνμ στο forum, αλλά οι πληροφορίες που εχω αντλήσει τον τελευταίο μήνα από εδώ είνα ανεκτίμητες και σίγουρα με γλίτωσαν από λάθος αποφάσεις. Θα είμαι όσο το δυνατόν πιο περιεκτικός.
Ανακαινίζουμε με την συμβία το 84 τ.μ. σπίτι μας και θα θέλαμε και τζάκι (δεν υπήρχε ως τώρα). Είναι ένα οροφοδιαμέρισμα 3ου ορόφου σε οικογενειακή οικοδομή με καλή μόνωση. Υπάρχει έτοιμη καμινάδα, η οποία έχει κλειστεί με φελιζόλ και σοβατιστει. Ο ενιαίος χώρος του σαλονιού ειναι 40 τ.μ. Θα χρησιμοποιείται κυρίως για "παρέα" (δηλαδή να είναι αρκετά μεγάλο για να βλέπουμε την φλόγα) και οτι δινει σε θέρμανση καλοδεχούμενο. Το μπάτζετ είναι περίπου 2000 ευρώ.
Οι δύο τεχνίτες που ρώτησα (επαρχια): Ο ένας ήθελε 2600 για το tekno 1 τοποθετημένο με μια περσίδα στον διάδρομο των υ/δ. Ο άλλος 1900 για την κασέτα edil kamin ecostar τοποθετημένη. Το ζήτημα είναι οτι τα είδα και τα 2 να δουλεύουν και δεν μου άρεσαν (η κασέτα έκανε πολύ θόρυβο).
Και οι δύο είναι αρνητικοί για ενεργειακο φυσικής ροής. Εσείς τι προτείνετε? Ένα invicta selenic 700 ή ένα αντίστοιχο kratki θα έχει καλύτερη απόδοση από την συγκεκριμένη κασετα? Ειναι αναγκαίο να μπεί βεντιλατέρ? Είνα εύκολο να κάνει κανείς την εγκατάσταση μόνος του? (Γενικά πιάνουν τα χέρια μου, αλλά με τζάκι δεν έχει τύχει να ασχοληθώ ποτέ).
Πολλές οι απορίες, οποιος εχει την όρεξη να απαντήσει καλοδεχούμενος....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 15 Ώρες πριν #153048 από raptispan
Απαντήθηκε από raptispan στο θέμα Κλασικες αποριες
Ωχ το έβαλα αλλού γι αλλού, σαν τους κλασικούς η.....ς που καθε forum έχει. Αν μπορεί κάποιος ας το μεταφέρει στο σωστό σημείο. Sorry...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Ώρες πριν #153053 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Κλασικες αποριες
Μεταφέρθηκε στην σωστή κατηγορία.
Για τα τετραγωνικά που ανέφερες ένα σωστο τζάκι αν βοηθάει και η διαμόρφωση μπορεί να μην είναι απλά διακοσμητικό αλλά και να σε καλύπτει ως πηγή θέρμανσης.
Σε ποια περιοχή ζείτε?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Ώρα πριν #153057 από george_74
Απαντήθηκε από george_74 στο θέμα Κλασικες αποριες
Η γνώμη μου είναι να προτιμήσεις τζάκι φυσικής ροής, καθότι ο θόρυβος σε μόνιμη βάση (όσο καίει το τζάκι) είναι ενοχλητικός.
Επίσης, συμφωνώ απολύτως με stavrax, από τη στιγμή που θα μπεις στα έξοδα για τζάκι και έχει το σπίτι καλή μόνωση όπως είπες, είναι προτιμότερο να μην είναι απλά διακοσμητικό, αλλά όταν θα το ανάβεις να μη χρειάζεσαι άλλη πηγή θέρμανσης, ειδικά εάν βοηθάει και η διαρρύθμιση του χώρου σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 59 Λεπτά πριν #153058 από raptispan
Απαντήθηκε από raptispan στο θέμα Κλασικες αποριες
Καλημέρα. Το σπίτι είναι στην Λιβαδειά. Έχουμε σχετικά υψηλή υγρασία (κοντά στο ποτάμι) και το σπίτι παρότι στο κέντρο της πόλης είναι εκτεθειμένο καθώς είναι ψηλότερα απο όλα τα γειτονικα κτίρια. Το οτι δεν θα ειναι βασική πηγή θέρμανσης δεν σημαίνει οτι δεν θέλω να καλύπτει τις ανάγκες του σπιτιού οταν είναι αναμμένο. Το απόγευμα θα ανεβάσω και κάτοψη του σπιτιού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ