Βοήθεια στην αγορά ενεργειακού τζακιού

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148003 από anman85
Καλησπέρα

Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με την αγορά ενεργειακού τζακιού.

Έχω κάποιες προσφορές με χαμηλό κόστος αγοράς και εγκατάστασης ελληνικών κατασκευών τζάκια(κόστος περίπου 2.600 ευρώ με την εγκατάσταση).

Όμως έχω και κάποιες προσφορές για τζάκια εισαγωγής π.χ. της edilkamin(συγκεκριμένο μοντέλο ΤΕΚΝΟ 2) που το κόστος θα είναι κοντά στα 3.000,οο ευρώ όπου αυτός που μου το προτείνει μου είπε ότι δεν έχει καμία σχέση με κανένα ελληνικό.

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148004 από george_74
Καλησπέρα. Κατ' αρχάς θα σου πρότεινα να διαβάσεις την παρακάτω ενότητα εάν δεν το έχεις ήδη κάνει.

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=18324&Itemid=384

Από εκεί και πέρα εγώ προσωπικά σαφώς και θα προτιμούσα αυτό της edilkamin από οποιοδήπορτε ελληνικό από τη στιγμή που η διαφορά τους στην τελική τιμή είναι μόνο 400 ευρώ, εφόσν φυσικά αποδίδουν τα ίδια ή παραπλήσια Kw θέρμανσης.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": anman85

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148236 από elenity
Καλησπέρα σας,

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για ενεργειακό τζάκι.
Είμαι μεταξύ ενός τζακιού της ΧΥΤΟΘΕΡΜ (www.hytotherm.gr/HYTOTHERM/PROIONTA/Page...TSALOLAMARINA.html#2)
και του ΤΕΚΝΟ2 της Εdil Kamin.
Αυτό της ΧΥΤΟΘΕΡΜ ειναι βαρέως τύπου ενώ της Εdil Kamin είναι basic μοντέλο.
Η τιμή είναι περίπου ίδια και για τα 2.
Ενδιαφέρομαι να θερμάνω μόνο το σαλόνι μου, δεν θα υπάρχουν αεραγωγοί για το υπόλοιπο σπίτι.
Εσείς ποιο θα βάζετε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148243 από george_74
Καλημέρα. Από ότι είδα το edilkamin έχει απόδοση 72%. Αυτό της Χυτοθέρμ έχεις κάποια επίσημα στοιχεία για το βαθμό απόδοσης που έχει?

Από την άλλη, από τη στιγμή που λες ότι θέλεις να ζεστάνεις μόνο το σαλόνι (δε ξέρω βέβαια πόσα τετραγωνικά είναι το σαλόνι σου) μήπως βολεύεσαι και με τζάκι λιγότερων kw?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148383 από elenity
Καλησπέρα. Γι' αυτό της χυτοθέρμ δεν μπορώ να βρω κάπου ακριβώς τις προδιαγραφές αλλά μου είπαν οτι ειναι σαν το Titano της Edil Kamin (V: 18,5 kW / 480 m3). Ο ενιαίος χώρος μου είναι 50τμ. Τελικά πιστεύω οτι δεν μου χρειάζεται τόση απόδοση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148385 από george_74
Αυτό το "μου είπαν" να ξέρεις "βρωμάει" λιγάκι, από την άποψη ότι εαν δε δεις κάποιο επίσημο έντυπο για τις προδιαγραφές και τις αποδόσεις του τζακιού, να κρατάς επιφυλάξεις.
Αν ο ενιαίος χώρος σου είναι 50 τ.μ., έχεις έστω μια μέτρια μόνωση στο σπίτι σου και θέλεις να ζεστάνεις μόνο τον ενιαίο χώρο, τότε με ένα τζάκι ονομαστικής ισχύος 7 kw (αρκεί να είναι πραγματικά βέβαια) καλύπτεσαι απόλυτα και κάνεις και μεγάλη οικονομία στα ξύλα αφού θα έχεις πολύ μικρότερη κατανάλωση ανά ώρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ