Με φρου φρου κι αρωματα ή οχι?

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147850 από taoma
καλησπέρα.
Είμαι ένα (μικρό) βήμα πριν ξεκινήσω το γκρέμισμα του παλιου ανοιχτου τζακιου και την τοποθέτηση νέου κλειστού.
Εχω δύο διλήμματα και θα παρακαλούσα όποιον μπορουσε να βοηθήσει στην επιλογή:
Το τωρινό τζάκι είναι σε γωνια του σαλονιου παράλληλα στον ένα τοίχο. Ειναι ανοιχτό από εμπρός και από δεξιά δηλαδη. Εχω μελετησει απειρες φωτογραφίες από τζακια τοποθετημένα ετσι οπως το δικο μου τωρα, αλλα και διαγώνια τοποθετημένα και δεν μπορω να καταλαβω το εξης: Με ποιο τροπο θα "πιανει" λιγοτερο χωρο στην ηδη στιμωχτη γωνια του σαλονιου? Να βαλω δηλαδη ενα ίσιο τζακι διαγωνια (με πλατη δηλαδη στη γωνια του τοιχου) ή να βάλω ενα γωνιακό (με δύο όψεις τζαμι) όπως το υπάρχον? Υπαρχουν εδω μεσα κατόψεις ή απλα σχεδια που να δειχνουν τοποθετημενα τζακια και διαστασεις για να υπολογισω ποσο χωρο πιανουν ύστερα από το περασμα της γυψοσανιδας?
Η συρόμενη πόρτα στα τζακια που κοιταζω ειναι 400 ευρω πάνω απο την ανοιγομενη. Αξιζει τον κόπο και τα λεφτα ή απλά θα μου δημιουργει προβληματα και να επιλεξω ανοιγομενο?
Το Τζακι δυο οψεων απο ενα ισιο εχουν ουσιαστικες διαφορες στην απόδοση και στα προβληματα (πχ της σταγανοτητας της πόρτας κλπ) ή ειναι μία ή άλλη και να αποφασισω ελεύθερα βασει του πρώτου μόνο ερωτηματός μου πιο πάνω (σχετικα με το χωρο που πιανουν δηλαδη...)?
Αυτοι ειναι οι βασικοι μου προβληματισμοι αυτη τη στιγμη και θα εκτιμουσα οποιδηποτε βοηθεια ή συμβουλη...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147852 από sdf
Απαντήθηκε από sdf στο θέμα Με φρου φρου κι αρωματα ή οχι?
Στα ανοιγόμενα συνήθως η πόρτα σφραγίζει καλύτερα απο ότι σε αυτά με συρόμενη πόρτα και είναι και φθηνότερα.
Οι διαστάσεις εξαρτώνται και εν μέρη του πόσο μεγάλο θερμοθάλαμο και τι σχέδιο επένδυσης θα επιλέξεις να κάνεις (πεζούλια, ράφια, κ.τ.λ.).
Συνήθως αν βάλεις ίσια εστία με την πλάτη στην γωνία κερδίζεις σε χώρο άν δεν ενοχλεί η όλη κατασκευή σε κοντινά ανοίγματα πόρτας και διότι κερδίζεις και σε ελέυθερο χώρο που πρέπει να υπάρχει μπροστά και γύρω απο την τελική κατασκευή.
Άν όμως μπεί με την πλάτη παράλληλα με τον τοίχο στο μέσο του μήκους του τοίχου νομίζω θα ζεσταίνει πιο ομοιόμορφα το όλο δωμάτιο κια πιθανά αν υπάρχει απο πίσω άλλο δωμάτιο να μπορείς να βάλεις έυκολα αεραγωγό για να στέλνει ζεστό αέρα και στο άλλο δωμάτιο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": taoma

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147856 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Με φρου φρου κι αρωματα ή οχι?
Καλησπερα και απο μενα.
Αν ειναι ευκολο καποιες φωτογραφιες θα βοηθουσαν πολυ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.058 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ