Λίγο πριν την αγορά

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145866 από Fisherman
Λίγο πριν την αγορά δημιουργήθηκε από Fisherman
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το πολύ επιμορφωτικό φόρουμ σας.
Είμαι στα πρόθυρα αγοράς ενός ενεργειακού υδραυλικού τζακιού το οποίο θα αντικαταστήσει το παλιό χτιστό τζάκι που μας κρατάει συντροφιά εδώ και σχεδόν 30+ χρόνια.
Το σπίτι που πρέπει να ζεστάνουμε είναι 67τμ στο Ν. Ηράκλειο Αττικής με μέτρια μόνωση αλλά λόγο ότι είναι κλειστό σχεδόν από παντού και το υφιστάμενο τζάκι τα καταφέρνει σχετικά καλά αλλά όχι όπως ο λέβητας του καλοριφέρ ( φυσικό είναι ).
Πραγματικά έχω διαβάσει εκατοντάδες ποστ σχετικά με ενεργειακά τζάκια και κατέληξα στην αγορά ενός ενεργειακού υδραυλικού τζακιού.
Να σημειώσω ότι η διαδικασία, κόψιμο, κουβάλημα ξύλων, αναμα, καθάρισμα τζακιού είναι για μένα ιεροτελεστία και κάτι που με ξεκουράζει και η ύπαρξη τζακιού απαραίτητη οπότε αποκλείω άλλες λύσεις.

Είμαι ανάμεσα στο edilkamin idro 50 & στο Camino degign Visio σε ποσοστό 60% για το idro 50 και 40% για το visio.
Και τα δύο έχουν παρεμφερή τεχνικά χαρακτηριστικά με ελαφρώς το Visio καλύτερο αλλά... το idro 50 έχει εκατοντάδες εγκαταστάσεις με τα θετικά και αρνητικά ( όπως όλα ) ενώ το Viso δεν το έχω δει καν από κοντά και φυσικά δεν έχω κάποια μαρτυρία θετική ή αρνητική.

Κάθε βοήθεια δεκτή!

Ένα δεύτερο θεματάκι είναι η σύνδεση με το υπάρχον κύκλωμα καλοριφέρ.
Ο καυστήρας είναι στην ταράτσα και δίνει και στον ηλιακό ( boiler ) και λειτουργεί με κλειστό δοχείο διαστολής.
Οι δύο υδραυλικοί που πήρα προσφορά ( όχι δεν μου έδωσαν κάποιο σχέδιο ) ο ένας μου πρότεινε ανοιχτό δοχείο διαστολής ( είμαι περίεργος να δω πως θα το ανεβάσει στην ταράτσα η οποία απέχει έναν όροφο από το σπίτι μας ) και ο δεύτερος κλειστό δοχείο διαστολής ).
Τι θα μου προτείνατε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145869 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Λίγο πριν την αγορά
Μπορείς να κάνεις μια κάτοψη του σπιτιού, έστω κ πολύ πρόχειρο σε χαρτί?

Επειδη τα τ.μ. είναι λίγα, νομίζω ένα αερόθερμο θα σας καλύψει.

Για τα υδραυλικά και απαιτούμενες συνδέσεις δεν θα φέρω άποψη καθόσον δεν γνωριζω.

Σε κάθε περίπτωση ρίξε μια ματιά εδώ kratki.gr/
Ο υπεύθυνος έχει αποδέιξει πολλάκις την αξία του εδώ μέσα.
(ίσως αυτό σε καλύψει kratki.gr/13-antekkw και σε εξαιρετική τιμή)

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by liakjim.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fisherman

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145941 από Fisherman
Απαντήθηκε από Fisherman στο θέμα Λίγο πριν την αγορά
Καλημέρα.
Επισυνάπτω ένα πολύ πρόχειρο σκαρίφημα

Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Fisherman.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145942 από Fisherman
Απαντήθηκε από Fisherman στο θέμα Λίγο πριν την αγορά
Ενα μεγαλύτερο γιατί το άλλο είναι πολύ μικρό τελικά...


Χχμμμμ... Κάτι γίνετε και ενώ είναι μεγάλο το σκαρίφημα το μικραίνει...
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Fisherman.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145943 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Λίγο πριν την αγορά
να πω ευθυς εξ αρχης οτι ειμαι υπερ της θερμανσης με νερο κι ασχετως αν σε καλυπτει ενα αεροθερμο το οποιιο εχει πολλα θετικα σε κοστος και βαβουρα εγκαταστασης θα σου προτεινα κι εγω το υδραυλικο το οποιο μια κι εχει περασει και ο χειμωνας εχεις χρονο να ψαξεις πολυ περισσοτερο και με τρεξιμο και διαβαζοντας εδω ωστε να εχεις περισσοτερες εναλλακτικες περα απ τις 2 που ανεφερες αλλα κυριως να βρεις καποιον να σε πεισει οτι κατεχει το αθλημα και δεν θα ψαχνεσαι μετα οπως δυστυχως πολλοι αλλοι .
μερικα πραγματακια ομως θα πρεπει ναχεις υποψη σου ,,,το ενα ειναι οτι προτιματε το ανοιχτο δοχειο διαστολης για να μην πω επιβαλλεται με εξαιρφεση μερικα τζακια που ομως το εχουν προβλεψει απο την κατασκευη τους και με αρκετα υψηλοτερο κοστος ενα αλλο πιθανοτατα αλλαγη καμιναδας με ανοξειδωτη αν η παλια δεν πληροι καποιες προδιαγραφες
ακομα ....τα κυκλωματα λεβητα- τζακιου θα πρεπει να διαχωριστουν ειτε χειροκινητα (η πιο απλη λυση) ειτε μεσω αυτοματισμων αν αυτο ειναι δυνατον ... χρειαζεται καποια προσοχη εδω μια και τα τζακια λειτουργουν σε πολυ χαμηλοτερες πιεσεις απ οτι οι λεβητες
ολα αυτα τα γλυτωνεις με ενα αεροθερμο ...δεν ειπες ομως κατι βασικο ...ο λεβητας λειτουργουσε καθολου η την βγαζατε μονο με το τζακι και σας καλυπτε ?
αν σ ολα αυτα θες να συνδεσεις και τον ηλιακο χρειαζεται λιγο πιο σοβαρη αντιμετωπιση ως προσ την συνδεσμολογια του


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fisherman

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145952 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Λίγο πριν την αγορά

Fisherman έγραψε:
Ένα δεύτερο θεματάκι είναι η σύνδεση με το υπάρχον κύκλωμα καλοριφέρ.
Ο καυστήρας είναι στην ταράτσα και δίνει και στον ηλιακό ( boiler ) και λειτουργεί με κλειστό δοχείο διαστολής.
Οι δύο υδραυλικοί που πήρα προσφορά ( όχι δεν μου έδωσαν κάποιο σχέδιο ) ο ένας μου πρότεινε ανοιχτό δοχείο διαστολής ( είμαι περίεργος να δω πως θα το ανεβάσει στην ταράτσα η οποία απέχει έναν όροφο από το σπίτι μας ) και ο δεύτερος κλειστό δοχείο διαστολής ).
Τι θα μου προτείνατε?


Η προταση μου ως υδραυλικος...και ιδιαιτερως για την περιπτωση σου... ειναι δια ροπαλου διαχωρισμος κυκλωματων.
Το τζακι με ανοιχτο δοχειο διαστολης...
Τα σωματα και ο ηλιακος με κλειστο...
Απαραιτητο το παρακατω κιτ...
www.e-kazis.gr/p.Kit-L1-gia-Tzakia-Themo...lazzetti.790331.html
Μεσω του ηλεκτρονικου πανελ του κιτ ελεχχεις και ρυθμιζεις τα παντα...
Ποτε να ανοιγει ο πρωτευων κυκλοφορητης...ποτε ο δευτερευων...οπως και να βλεπεις ανα πασα στιγμη με ακριβεια τις τρεχουσες θερμοκρασιες των νερων στα κυκλωματα.
Οποιος υδραυλικος δεν γνωριζει να το συνδεσει, απλα ας αλλαξει επαγγελμα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fisherman

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ