Lotus H470 W Air - Krystal Plus 88 Skia Design

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144675 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Lotus H470 W Air - Krystal Plus 88 Skia Design
Πάω εγώ που λες πριν μερικές μέρες σε ένα μαγαζί που τυχαία ανακάλυψα και έχει invicta, laudel και άλλα ωραία, μπαίνω μέσα και άρχισα να χαζεύω.

Βασικά κατασκοπεία έκανα, χεχεχε από που και πως βάζυν αέρα καύσης, τι αεροκουρτίνα έχουν, πως πάει ο αέρας της 2γενούς, τι τασάκι έχουν, τι μηχανισμό πόρτας, τι τάμπερ 1γενούς αέρα, και όλα τα σχετικά.

Με ρωτάει τι χώρο θέλω να ζεστάνω, και του φαινόταν κουλό ότι του έλεγα: "Δε με ενδιαφέρει η ισχύς, με ενδιαφέρει να δουλεύει σωστά". Με ξαναρωτάει πολλές φορές και του ξαναλέω ότι δε με απασχολεί, αφού με ζεσταίνει η ενδοδαπέδια.... 1ο στράβωμα εκεί. Μετά μου ξαναλέειπόσα μέτρα έχω να ζεστάνω, και του λέω 200 με σαλόνι 40 μέτρα και ύψος 8.

Και μου σκάει το παραμύθι, πάρε την τάδε κασέτα, με φουρφούρια, 18 kW μου λέει, με κατανάλωση ΤΟ ΠΟΛΥ 3 με 4 kg/h.

Και τα παίρνω και του λέω, με τα 4 kg αποδίδουν το πολύ ισχύ 4*4=16 kW με βαθμό απόδοσης 100 %. Πως θα μου δώσει 18? και μετά μας άκουσε το τετράγωνο με τα μπινελίκια που του έσουρα..... μα τους μακάκες....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144687 από gkoykis
Απαντήθηκε από gkoykis στο θέμα Lotus H470 W Air - Krystal Plus 88 Skia Design
Ήρθε σήμερα ο τεχνικός που προτείνει το τζάκι της Lotus. Υποστηρίζει πως με συνεχή καθημερινή λειτουργεία δεν θα χρειάζεται η συνδρομή του πετρελαίου στην θέρμανση, όσον αφορά τον ισόγειο χώρο και σχετικά με τον πρώτο όροφο με τρεις αεραγωγούς φυσικής ροής, και με το μεγάλο άνοιγμα της σκάλας θα καλύπτεται και αυτός. Ομολογώ πως ο αδελφός της μητέρας μου που μένει δίπλα μας, σε ένα σπίτι σχετικά ίδιο με το δικό μας, με ένα EdilKamin τετραετίας (δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες) καλύπτει άνετα το ισόγειό του. Ο τεχνικός χαρακτηρίζει την ποιοτική και ποσοτική δυνατότατα θέρμανσης των δυο τζακιών (Lotus vs EdilKamin) τεράστια. Επίσης υποστηρίζει (και εδώ θέλω την γνώμη σας) πως με το βεντιλατερ θα αυξηθεί αρκετά η κατανάλωση του ξύλου με μόνο κέρδος λίγα λεπτά γρηγορότερης θέρμανσης του χώρου. Προτείνει τζάκι χωρίς βεντιλατερ, μόνο με την φυσική ροή. Αυτό υποστηρίζει και η εταιρεία Lotus στα εγχειρίδιά της, το βεντιλατερ χρησιμεύει μόνο για την μεταφορά του θερμού αέρα σε απομακρυσμένα δωμάτια. Ομολογώ πως έχω μπερδευτεί... Στις εκθέσεις τα τζάκια μετατρέπουν τους εκθεσιακούς χώρους, οι οποίοι έχουν ασύλληπτες απώλειες λόγω των μεγάλων υαλοπινάκων και των ανοιχτών θυρών, σε φούρνους... Εδώ ο φίλος Gdevil παρομοίασε τα 7 KW απόδοσης του υποψηφίου τζακιού με τρία αερόθερμα από το Carrefour... Στο λεξικό στο λήμμα μπερδεμένος θα πρέπει να με έχουν βάλει...

" έγραψε: .... ή σόμπα πέλλετ υδραυλική..

Βάλε καλέ μας άνθρωπε ένα LEDA VIDA 88 W να το ευχαριστηθείς και εσύ και εμείς.... :unsure: (με την παρουσίαση που θα μας κάνεις....)

.

Χμ σαν να ξεφεύγουμε λιγο στα χρήματα, δεν νομίζετε... Ιδανική λύση αν εξαιρέσουμε το κόστος αγοράς και τοποθέτησης και την αξία της απαιτούμενης καύσιμης ύλης. Κατά τα άλλα ιδανικό ακούγεται...
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by gkoykis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144833 από gkoykis
Απαντήθηκε από gkoykis στο θέμα Lotus H470 W Air - Krystal Plus 88 Skia Design
Τελευταία ερώτησις: Με φυσική ροή, που επιμένουν οι τεχνικοί της Lotus, τι πλεονεκτήματα και τι μειονεκτήματα μπορεί να αντιμετωπίσουμε. Το αρνητικό του βεντιλατέρ σαφώς είναι το αυξημένο κόστος. Στα θετικα της φυσικης ροής η αυτονομια σε περιπτωση διακοπης ρεύματος και η ελειψη ηχητικης όχλησης. Το ερώτημα όμως είναι αν θα καλύπτονται τα τετραγωνικα και με τι καθυστερηση... Αναμενω τα σχολια, τις υποδείξεις και τις παρατηρήσεις σας...
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by gkoykis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.056 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ