Κασέτα - επιλογή και απορίες

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144474 από johnps
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Ολοκαίνουριος στο forum. Διάβασα αρκετά πριν αποφασίσω να σας γράψω και να ζητήσω τις συμβουλές σας αλλά άκρη δεν έχω βγάλει.

Πάμε από την αρχή λοιπόν : Διαμέρισμα 6ου (τελευταίου) ορόφου σε πολυκατοικία 8ετίας στον Πειραιά. Κύρια θέρμανση του σπιτιού a/c inverter και βέβαια κεντρική θέρμανση (αν αποφασίσουμε να την ξανανάψουμε). Στον ενιαίο χώρο σαλονιού - τραπεζαρίας - κουζίνας (~70m2) υπάρχει χτιστό τζάκι με διαστάσεις Π85 - Υ57 - Β56 με πυρότουβλα. Τζάκι ανοιχτό βέβαια, παρέας όπως το λέω εγώ ( :) ) με περσίδα εισαγωγής εξωτερικού αέρα στη μέση κάτω από την εστία.

Καίμε περίπου 1 τόνο ξύλα το χρόνο (1,5 m3 πάνω κάτω).

Σκέφτομαι λοιπόν τι μπορώ να κάνω για να εκμεταλλευτώ καλύτερα την θερμότητα που πάει χαμένη τώρα και θερμάνω συμπληρωματικά τον ενιαίο χώρο με μια αναβάθμιση του τζακιού.

Διάβασα αρκετά για το γκρέμισμα της φούσκας και το φτιάξιμο από την αρχή αλλά μάλλον δεν είναι στις επιλογές μου (λόγω βαβούρας, γυναίκας κλπ). Αυτό λοιπόν που σκέφτομαι και ζητώ τα φώτα σας είναι η τοποθέτηση ενεργειακής κασέτας με τα λιγότερα δυνατά μερεμέτια.

Απορίες :
1. δεδομένου του βοηθητικού ρόλου του τζακιού, αξίζει μια επένδυση 1.000€ - 1.200€?
2. θα ζεσταίνεται ικανοποιητικά ο χώρος μόνο από την κασέτα? (εννοώ χωρίς γρίλιες στην φούσκα)
3. με φυσικό ελκυσμό ή ανεμιστηράκια?
4. πέρα από την inox λεία καμινάδα (που ελπίζω να μπορεί να μπει), χρειάζεται κάποια άλλη επέμβαση? (ιζόλ κλπ)
5. χωρίς τρυπήματα στη φούσκα, θα είμαι εντάξει από πλευράς θερμοκρασιών ή θα "φλέγεται" η οροφή?

Έχω και άλλες ερωτήσεις αλλά θα τις δούμε στην πορεία γιατί συνεχίζω παράλληλα και το διάβασμα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144479 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Κασέτα - επιλογή και απορίες
Αν σκεφτασαι να συνεχισεις με 1 τοννο ξυλα δηλ με την αλλαγη να κερδιζεις 70 ευρω τον χρονο μαλλον δεν συμφερει καμμια αλλαγη . ομως αν μπορεις να το δεις σαν κυρια πηγη θερμανσης .... Υπολογιζοντας ποσο σου στοιχιζει σημερα συνολικα η θερμανση κι οχι ο ενας τοννος μπορει το αποτελεσμα να ειναι κατι αλλο ..... Αν ομως καταφερνεις να ζεστενεσαι αυτες τις μερες μονο με κλιματιστικα μην περιμενεις κανα εντυπωσιακο αποτελεσμα :-)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": johnps

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144483 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Κασέτα - επιλογή και απορίες
Κασέτα χωρίς γκρέμισμα δεν υπαρχει . Νεοελληνική πατέντα . Αν ειναι να κανεις κάτι , καντο σωστά . Διωξε γυναίκα παιδιά κ μη βαριέσαι .

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": johnps

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144489 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Re:Κασέτα - επιλογή και απορίες
Ολα εξαρτωνται αν θα το δεις ως κυρια θερμανση ή οχι....

Γιατι στο οχι η δικη μου προταση ειναι πηγαινε στο λερου παρε αυτη την ιστορια με τις σωληνες με 150 περιπου ευρω να σου φερει πιο πολυ ζεστο αερα στο χωρο απο οτι οπως ειναι τωρα. Μια που το θες "συμπληρωματικα" οπως λες...
Ε ετσι θα συμπληρωνει καλυτερα ( απο οτι ειναι σημερα ) χωρις να ξοδεψεις - σχεδον - τιποτα

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": johnps

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144521 από johnps
Απαντήθηκε από johnps στο θέμα Κασέτα - επιλογή και απορίες
Καλημέρα!
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Για να πάω τη σκέψη μου ένα βήμα πιο πέρα (μηχανικός γαρ)...

Λοιπόν, σίγουρα δεν είναι οικονομικά αποδοτική μια τέτοια λύση για τα δικά μου δεδομένα. Αν βγάλουμε το θέμα κόστους αγοράς και εγκατάστασης από τη μέση, μπορείτε να μου πείτε ποιά άλλα είναι τα μειονεκτήματα της λύσης της κασέτας χωρίς επέμβαση στη φούσκα?
Σας απαριθμώ ως άσχετος τα θετικά που βλέπω/καταλαβαίνω και τα αρνητικά που νομίζω και θα ήθελα και την δική σας άποψη/εμπειρία για να καταλήξω.

Θετικά :
  • Αύξηση του βαθμού απόδοσης του τζακιού από το 10%-15% τώρα στο 40%-50%
  • Μείωση ως μηδενισμός κάπνας και σωματιδίων στον χώρο
  • Ομορφότερη όψη (υποκειμενικό)
  • Μείωση της χρήσης Α/C στο σαλόνι

Αρνητικά :
  • Μείωση του βαθμού απόδοσης της κασέτας από το 70%+ στο 40%-50%
  • Αύξηση του θορύβου λόγω των ανεμιστήρων (περισσότερο άραγε από τον θόρυβο του κλιματιστικού?)

  • Ερωτηματικά :
  • Υπάρχει πρακτικά οποιοσδήποτε κίνδυνος λόγω μη επέμβασης στη φούσκα?
  • Μειώνεται και πόσο η διάρκεια ζωής της κασέτας?
  • Θα μπορείς να κάθεσαι μπροστά στο τζάκι (1-1,5m) ή θα καίγεσαι από τον αέρα? (είπαμε...άσχετος τελείως! :blink: )
  • Θα προλαβαίνει να ζεσταίνει τον χώρο (21-22οC) αν ανάβει 3-4 ώρες το απόγευμα - βράδυ?


Καλό Σαββατοκύριακο!
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by johnps.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144525 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Κασέτα - επιλογή και απορίες
Μιας και είσαι μηχανικός θα πρέπει να ξέρεις ότι ΠΆΝΤΟΤΕ οφείλουμε να ακολουθούμε πιστά το εγχειρίδιο του κατασκευαστή. Βρες το τζάκι πού θες και ακολούθησε τις οδηγίες εγκατάστασης.

Πχ η invicta για το GV700 θέλει θερμοθάλαμο δλδ γκρέμισμα του υπάρχοντος.
Όσα έχω δει το ίδιο. Όποτε κάντο σωστά ή καθόλου.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ