Κασέτα - επιλογή και απορίες

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149189 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Κασέτα - επιλογή και απορίες
Η μοναδική διαφορα που βλέπω είναι ότι στην κασέτα δεν χρειαυεται να σκάψεις λίγο την πρόσοψη του πaλλιου τζακιού για να μπορέσει να περάσει η "pagoda" του foyer.[/quote] ;) Για να περάσει η ''παγόδα'' πρέπει να γκρεμιστεί μεγαλύτερο μέρος της φούσκας. Πως θα μπορέσει να περάσει από το άνοιγμα που έχει το παραδοσιακό τζάκι; Στη κασσέτα χρειάζεται λιγότερο γκρέμισμα. Το γκρέμισμα αυτό είναι 1)για να καθαριστή η φούσκα, από τις παλιές κάπνες (αναγκαίο) και να μονωθεί (αναγκαίο), 2)για να τοποθετηθεί σωστά η καμινάδα, 3)για να γίνουν οι περσίδες ζεστού αέρα από τα μοτεράκια (αν πάρεις κασσέτα με μοτέρ), 4) να γίνουν περσίδες για να εκμεταλευτείς τον πολύ ζεστό αέρα που θα υπάρχει μέσα στη φούσκα :cheer: . Δηλαδη χωρίς έστω και μικρό γκρέμισμα ΔΕΝ γίνεται. Εγώ τοποθέτησα κασσέτα σε παλαιό τζάκι, οι εργασίες τελείωσαν σε 2 μέρες. Το έχω για κύρια θέρμανση σε ενιαίο χώρο 60τμ, αλλά μπορώ να πω ότι ζεσταίνει και κάποιους άλλους χώρους όπως το διάδρομο και την κουζίνα.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by MICK.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Manos01

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149199 από Manos01
Απαντήθηκε από Manos01 στο θέμα Κασέτα - επιλογή και απορίες
Mick, δυο μέρες και δεν σε χώρισε Η γυναικα σου? Καλο ακούγεται.... :-)

Μένεις Αθηνα? Για στείλε μου το τηλέφωνο του μάστορα ;-)

Με τρομάζει πολλή Η εργασία που απαιτείται για την μετατροπή του ράλλιου μου τζακιού - Βασικά Η γυναικα μου με τρομάζει πιο πολλή, γιατί θα με χωρίσει εάν διαλύσω το σαλόνι για καμια βδομάδα εργασίες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149238 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Κασέτα - επιλογή και απορίες
Να με χωρίσει; Που τέτοια τύχη. Βέβαια όλοι μας είμαστε 'τραβάτε με και ας κλαίω'. Μένω ΒΑ προάστεια. Λοιπόν τη εγκατάσταση τη έκανε κάποιος πριν 3 χρόνια, που δεν φέρθηκε σωστά κατά τη γνώμη μου. Όταν ήταν να πάρει για την αγορά + εγκατάσταση + υλικά 2100Ε, τον έβρισκα ΠΑΝΤΑ στο τηλέφωνο. Όταν ήταν να κάνω μόνο κάποιες περσίδες στη φούσκα για να εκμεταλευτώ το ζεστό αέρα, υπήρχαν πάντα φτηνές δικαιολογίες. 'Ετσι τον διέγραψα και δεν έχω τηλέφωνό του. Μέχρι τώρα το τζάκι δουλεύει σωστά. Έχω βάλει το Nordica 70 crystal. Τη τοποθέτηση των περσίδων, που προανέφερα, την έκανε ένας αντιπρόσωπος περιοχής της Nordica, με τον οποίο είχα αρχικά συζητήσει. Αν οι διαχειριστές το επιτρέπουν, μπορώ να σου δώσω στοιχεία του. Η εγκατάσταση έγινε σε 2 μέρες, μήνας Ιούνιος. Εργασία από το πρωί, μέχρι το απόγευμα. Αυτή περιείχε ξήλωμα των παλαιών πυρότουβλων, άνοιγμα οπής στη φούσκα για καθαρισμό και διευκόλυνση των εργασιών, μόνωση της κατασκευής, τοποθέτηση καμινάδας ανοξείδωτης μονής ραφής εντός της παλαιάς, κλείσιμο της οπής στη φούσκα. Όπου καταλήξεις να προσέξεις να τηρηθούν οι οδηγίες εγκατάστασης που γράφει ο κατασκευαστής στο βιβλίο. Διαφορετικά το ρισκάρεις πάρα πολύ. Το βιβλίο του κατασκευστή είναι κάτι σαν ευαγγέλιο.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Manos01

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149239 από Manos01
Απαντήθηκε από Manos01 στο θέμα Κασέτα - επιλογή και απορίες

MICK έγραψε: Η εγκατάσταση έγινε σε 2 μέρες, μήνας Ιούνιος. Εργασία από το πρωί, μέχρι το απόγευμα. Αυτή περιείχε ξήλωμα των παλαιών πυρότουβλων, άνοιγμα οπής στη φούσκα για καθαρισμό και διευκόλυνση των εργασιών, μόνωση της κατασκευής, τοποθέτηση καμινάδας ανοξείδωτης μονής ραφής εντός της παλαιάς, κλείσιμο της οπής στη φούσκα.


Σε ευχάριστο για τοις πληροφορίες! Μου δίνουν κουράγιο εφόσον μέσα σε δυο μέρες ΟΛΑ αυτά γίνονται.
Μένω Νότια προάστια επόμενος δεν χρειάζεται, εάν αποφασίσω, θα μιλήσω με έναν τεχνίτη στην περιοχή.

Καλά ανάμματα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149317 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Κασέτα - επιλογή και απορίες
Από εμπειρία μου (μετά από όσα έχουν συμβεί σε άτομα του forum, αλλά και από δική μου εμπειρία) σου συνιστώ αρχικά να καταλήξεις στη μάρκα του τζακιού. Να τηλεφωνήσεις στη επίσημη αντιπροσωπεία, και να σου συστήσουν εγκαταστάτη στη περιοχή σου ή κάπου κοντά. Πιστεύω ότι έτσι θα υπάρχει μικρότερος κίνδυνος να πέσεις σε τυχαίο εγκαταστάτη και να ταλαιπωρηθείς αργότερα. Λόγω κρίσης όλοι οι παλαιοί τζακάδες έγιναν expert στα ενεργειακά τζάκια. Από αυτούς πάρα πολλοί κάνουν πατέντες, χωρίς να ακολουθούν το βιβλίο εγκατάστασης του κατασκευαστή. Εμένα μου είχε πει ''δεν είναι απαραίτητες οι περσίδες στη φούσκα. Δούλεψε το και αν χρειαστεί τοις ανοίγουμε''. Όταν όμως τον φώναξα πολλές φορές για της περσίδες, πάντα έφερνε δικαιολογίες ότι κάτι του συνέβη. Γι' αυτό το διέγραψα. Έχει κάποιος άλλος συνφορουμίτης κάτι να πεί, μήπως από δική μου εμπειρία ορμώμενος, δεν τα λέω σωστά;

ΜΙΧΑΛΗΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Manos01

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149333 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Κασέτα - επιλογή και απορίες
Τώρα το σκέφτηκα. Μπορείς να περάσεις από τη Kratki στα Άνω Λίοσια και να μιλήσεις με το Κο. Δημ. Φιλιππακόπουλο. Αντιπροσωπεύει τη Kratki. Μπορεί και να σου αρέσει εμφανησιακά. Πιστεύω θα λυθούνε πολλές απορίες σου. Εχω διαβάσει ότι είναι αξιόπιστες εστίες, οικονομικές, καλής απόδοσης, και το συνεργείο της Kratki που κάνει τη εγκατασταση είναι υπό την επιβλεψη του Κου, Φιλιππακόπουλου. Δεν έχεις να χάσεις τίποτε με μία επίσκεψη

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Stavrax. Αιτία: Αλλαγή επωνύμου στο σωστό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ