Εγκατάσταση ενεργειακής κασέτας.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144456 από link67
Γεια σας και καλη χρόνια. Μετα απο αρκετό διάβασμα και ψάξιμο κατεληξα στη επιλογή της salgueda helios 700. H κασέτα ειναι να αντικαταστήσει το παλιό μαντεμενιο τζάκι. Η διαστάσεις του τζακιού ειναι μήκος 90 βάθος 45 και υψος 58. Το πρόβλημα μου που είναι, οτι ο τεχνικός που το είδε μου είπε οτι δεν χρειαζεται να γκρεμισω τιποτα, η κασέτα θα μπει μέσα στο παλιό τζάκι και επίσης οτι δεν χρειάζεται εισαγωγή εξωτερικού αέρα! Η αλήθεια είναι οτι όλα αυτά μου φάνηκαν πολύ εύκολα, υπάρχει κάτι που πρεπει να προσεξω;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": louris1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144461 από sdf
Απαντήθηκε από sdf στο θέμα Εγκατάσταση ενεργειακής κασέτας.
Φίλε μου θα σου έλεγα να κοιτάξεις να βρείς έναν τεχνικό- τζακά που να ακολουθήσει όλες τις βασικές αρχές εγκατάστασης φόγιερ / κασέτας που περιγράφονται στις παρουσιάσεις και στο θέμα ενεργειακά τζάκια σε αυτό το σαίτ.
Μην εμπιστευθείς την εγκατάσταση στον τεχνικό που ήρθε διότι δεν θα σου αποδίδει η κασέτα και θα κλαίς το διχίλιαρο που θα δώσεις για τζάκι και εγκατάσταση. Διάβασε και εσύ ο ίδιος τις παραπάνω ενότητες ούτως ώστε να ξέρεις τι πρέπει να γίνει και να εξηγήσεις τι θέλεις εσύ να γίνει στον κάθε τεχνικό. Αν δεν τα ακολουθεί ψάχνεις για άλλον πολύ απλά.
Στα λέω εκ πείρας διότι το Νοέμβριο του 2013 έψαχνα να βελτιώσω το ανοιχτό τζάκι που υπήρχε στο σπίτι στό χωριό. Ήρθαν και το είδαν και πρότειναν λύσεις 3 εγκαταστάτες - έμποροι οι 2 εξ αυτών με παρουσία στην αγορά της πόλης πάνω απο 20 χρόνια στο τζάκι.
Ο πιο πολύπειρος μου πρότεινε ακριβώς αυτό που σου προτείνουν και εσένα ( κασέτα κατευθείαν στην παλία εστία μέσα και σπιράλ για σύνδεση με την παλία καμινάδα και αν χρειάζονταν γκρεμίσματα, ανάλογα με την κασέτα που θα επέλεγα ,όλα δικά μου και διακόσμηση δική μου). Δηλαδή αυτός θα ασχολούνταν το πολύ 2 μέρες και ζητούσε 2250 ευρώ για ιταλική κασέτα 70εκ και την εργασία, φιλική τιμή πάντα. Ο πιο φθηνός απο τους 3 ζήτησε 1900 ευρώ.
Εν τέλει επεδή είχα χρόνο και όχι λεφτά για πέταμα και αφού κανείς δεν ακολουθούσε τις βασικές αρχές σωστής εγκατάστασης που περιγράφονται εδώ εγκατέστησα μόνος μου, με την αρώγη όλων σε αυτό το σαίτ, απλό φόγιερ ινβικτα μίνος το οποίο 60 τ.μ. ενιαίου κουζίνα- σαλόνι τα κάνει φούρνο με εξωτερική 4-5 βαθμούς βράδυ σε μιάμιση ώρα και συνολική δαπάνη( εστία- υλικά) 700 ευρώ περίπου και την εργασία μου.
Αν έχεις χρόνο κάτσε διάβασε τι γράφουν στις ενότητες που προανέφερα και για όποια απορία προκύψει στην πορεία ρώτα, όλοι θα απαντήσουν με ειλικρίνεια και με σκοπό να βοηθήσουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144463 από liakjim
Πίπες σου λέει. Ο φίλος από πιάνω δεν θα μπορούσε να τα πει καλύτερα. Η κασέτα πού λες είναι ίδια με την invicta GV700. Αν διαβάσεις το εγχειρίδιο θα καταλάβεις γιατί invicta-sa.com/portail/images/stories/in...echniques/667144.pdf

Άκου τί γίνεται.
Υπάρχουν οι μάστορες τζακάδες, οι οποίοι μπορεί να είναι άριστοι τεχνίτες στην πέτρα κ στο μάρμαρο αλλά είτε από άγνοια είτε από δόλο, δεν ακολουθούν τις οδηγίες του κατασκευαστή.
Οι κασέτες ειδικά έχουν δώσει μια τεράστια ευκαιρία αισχροκέρδιας.
Έρχονται , πετάνε στο παλιο μια κασέτα που την πήραν χονδρική, βάζουν μια σπιράλ για καμινάδα (πιάσε εσύ φωτιά σε κάποια χρόνια), αν θυμηθούν κλείνουν τα κενά ανάμεσα στην παλιά καμινάδα και στο σπιράλ (αλλιώς τα περιστέρια σε ευγνωμονούν) κ τέλος σε 3 ωρίτσες (οπου θα βγάλουν κανά 1500€ για την πλάκα τους). :angry:

Στην θεωρία , η λύση αυτή θα δουλέψει.
'Ομως ο κατασκευαστής έχει άλλη απόψη. Δεν χρειάζονται τα γαλλικά. Απλά κοίτα την 3η σελ. Εκεί θα δεις ότι η εστία θέλει ελάχιστες αποστάσεις δλδ χώρο να αναπνέει και θερμοθάλαμο να σου δώσει όλη της την απόδοση.
Άρα τί θα καταφέρεις?
Θα δώσεις έναν σκασμό λεφτά, θα κάνεις έναν τύπο ευτυχισμένο να τα φάει στα μπουζούκια και εσύ θα μείνεις με ένα τζάκι που θα αποδίδει λιγότερο ενώ μακροπρόθεσμα θα βγάλει κάποιο πρόβλημα και ίσως πάρεις κ φωτιά (βλ σπιράλ).

ΆΡΑ

από την στιγμή που ο κατασκευαστής θέλει θερμοθάλαμο, θα πρέπει να γκρεμίσεις το παλιό.

ΟΠΟΤΕ

Γιατί να βάλεις κασετα? Θα έχεις μεν μικρότερο χρονο θέρμανσης αλλά και (λίγο) θόρυβο ενώ θα εξαρτάσαι και από το ρεύμα.

ΆΡΑ

1. Αν το έχεις με τα μαστορέματα, βάλτην μόνος σου ή με γνωστό που το έχει. Στις παρουσίασεις έχει άπειρες λύσεις (κοίτα κ την υπογραφή μου).
2. Αν δεν το έχεις , βρες έναν καλό μάστορα που να ακολουθεί τις οδηγίες και όχι την καρκάλα του. (αν μένεις Αττική επικοινώνησε με τον Βασίλιη).
3. Αν έχεις μια οικονομική άνεση, κοίτα εδώ μεσα σε λύσεις που αποδεδειγμένα δουλεύουν άριστα (Kratki).

ΑΥΤΑ κ συγγνώμη για το σεντόνι αλλά τα έχω πάρει με όλους αυτούς.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144469 από link67
Απαντήθηκε από link67 στο θέμα Re:Εγκατάσταση ενεργειακής κασέτας.
Για τις αποστασεις μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι υπαρχουν, επισης μου ειπε οτι οταν γινεται τοποθετηση μεσα σε μαντεμι δεν χρειαζεται μονωση και φυσικα εχει αποκλεισει τη σπιραλ καμιναδα. Το κοστος μαζι με την εστια και καθαρισμα της καμιναδας ειναι στα 1200 ευρω.
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by link67.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144470 από liakjim
Αν πιστεύεις ότι ο Χ μάστορας ξέρει πιο καλά από το κατασκευαστή, προχώρα.
Μη ζητάς μετά τα ρέστα όμως...

Κοινώς ξέχασέ το.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144478 από link67
Απαντήθηκε από link67 στο θέμα Re:Εγκατάσταση ενεργειακής κασέτας.
Τι μου είπε ο τεχνικός και το βρίσκω κάπως λογικό. Το μαντέμι που υπάρχει ηδη παιζει το ρολο της μόνωσης, οι αποστασεις είναι αυτές που θέλει ο κατασκευαστής και για σπιράλ δεν είπε τίποτα, απλά θα βάλει μια συστολή απο 25 σε 20 για να ενώσει την κασέτα με τη καμινάδα. Έτσι κι αλλιώς τα λεφτά τα μισά θα τα πάρει ενα μηνα μετα, οπότε αν δεν εχω της αποδόσεις που πρέπει δικο του πρόβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ